• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • Coronaৰ সময়ত শক্তিশালী কৰি ৰাখিব লাগিব দেহৰ Immune System! ইয়াৰ বাবে কি খাবলৈ এৰিব আৰু কি কি খাবলৈ ল'ব ?

Coronaৰ সময়ত শক্তিশালী কৰি ৰাখিব লাগিব দেহৰ Immune System! ইয়াৰ বাবে কি খাবলৈ এৰিব আৰু কি কি খাবলৈ ল'ব ?

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ (Corona virus) সংক্ৰমণ কিছু হ্ৰাস পাইছে যদিও মানুহৰ চিন্তা হ্ৰাস পোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত, নিজৰ অধিক যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ (Corona virus) সংক্ৰমণ কিছু হ্ৰাস পাইছে যদিও মানুহৰ চিন্তা হ্ৰাস পোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত, নিজৰ অধিক যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ (Corona virus) সংক্ৰমণ কিছু হ্ৰাস পাইছে যদিও মানুহৰ চিন্তা হ্ৰাস পোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত, নিজৰ অধিক যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

  • Share this:
ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ (Corona virus) সংক্ৰমণ কিছু হ্ৰাস পাইছে যদিও মানুহৰ চিন্তা হ্ৰাস পোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত, নিজৰ অধিক যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদিও সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ যত্ন লোৱা প্ৰয়োজন, কিছুমান খাদ্যাভ্যাস সলনি কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ যাতে আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী হয় আৰু আমি ৰোগ পৰিহাৰ কৰোঁ। আপুনি কি খাব লাগে আৰু কি পৰিহাৰ কৰা উচিত তাৰ যত্ন লোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো কিছুমান খাদ্যাভ্যাসৰ ফলত আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল হ'ব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি কিছু পৰিৱৰ্তন কৰিব লাগিব আৰু কিছুমান অভ্যাস ত্যাগ কৰিব লাগিব যাতে আপুনি সংক্ৰমণৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা পৰিহাৰ কৰিব পাৰে।

চাহ আৰু কফি অত্যাধিক খোৱা বাদ দিয়ক
অত্যাধিক চাহ আৰু কফি খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে। এই অভ্যাসে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল কৰিব পাৰে। গতিকে সংক্ৰমণৰ পৰা নিজকে সুৰক্ষিত কৰিবলৈ এই অভ্যাসটো সলনি কৰক আৰু অত্যাধিক চাহ আৰু কফি গ্ৰহণ নকৰিব।

সেউজীয়া পাচলিৰ পৰা চুৰি নকৰিব

যদি আপুনি সেউজীয়া পাচলি খায় বুজিব যে সেইবোৰে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। সেইবোৰত ভিটামিন এ, চি আৰু ফলেট উপাদান থাকে যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে। গতিকে নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ আহাৰত সেউজীয়া পাচলি অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

নিমখ গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰক
যদিও আপুনি আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল'ব লাগিব, নিশ্চিত কৰিব যে আপুনি কিছুমান বস্তু অত্যাধিক গ্ৰহণ নকৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, নিমখৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আপোনাৰ উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই দিনত সৰ্বাধিক পাঁচ গ্ৰাম নিমখ গ্ৰহণ শুদ্ধ বুলি বিবেচনা কৰিছে। যদি আপুনি প্ৰতিদিনে আপোনাৰ আহাৰত অধিক নিমখ যোগ দিয়ে তেন্তে আপোনাৰ এই অভ্যাসে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কোষবোৰ দুৰ্বল কৰিব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত শৰীৰত বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰেল হোৱাৰ আশংকা থাকে।

অত্যাধিক মিঠা খোৱাটো বিপদজনক
যদি আপুনি অত্যাধিক মিঠা খাবলৈ ভাল পায়, আপোনাৰ অভ্যাস সলনি কৰক। অত্যাধিক পৰিমাণৰ চেনি স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে। অত্যাধিক চেনি খোৱাৰ অভ্যাসে শৰীৰক বেক্টেৰিয়াৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধ কোষৰ ক্ষমতা হ্ৰাস কৰে। গতিকে অত্যাধিক চেনি খোৱা পৰিহাৰ কৰিব।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮-এ তেওঁলোকক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক)
Published by:Kokil Sarma
First published: