Facebookএ মুকলি কৰিব Vaccine Finder Tool, অক্সিজেন আৰু চিকিৎসা সামগ্ৰীৰ বাবে ভাৰতলৈ আগবঢ়াব ১০ মিলিয়ন ডলাৰ পুঁজি...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 1, 2021, 2:09 PM IST
Facebookএ মুকলি কৰিব Vaccine Finder Tool, অক্সিজেন আৰু চিকিৎসা সামগ্ৰীৰ বাবে ভাৰতলৈ আগবঢ়াব ১০ মিলিয়ন ডলাৰ পুঁজি...
ফেচবুকেও ভাৰতৰ বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিব আৰু এপটোৰ বাবে Vaccine Finder টুল আপডেট কৰিছে যিটো ভাৰতৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে আৰম্ভ হ'ব।

ফেচবুকেও ভাৰতৰ বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিব আৰু এপটোৰ বাবে Vaccine Finder টুল আপডেট কৰিছে যিটো ভাৰতৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে আৰম্ভ হ'ব।

  • Share this:
ভাৰতে এক মাৰাত্মক ক’ভিড-১৯ (COVID-19) ঢৌৰ সৈতে সংগ্ৰাম অব্যাহত ৰখাৰ সময়ত ফেচবুকে (Facebook) জৰুৰীকালীন সঁহাৰি আৰু সাহায্য ব্যৱস্থাত সহায় কৰিবলৈ তেওঁলোকে কেনেদৰে আগবাঢ়িব তাৰ বিৱৰণ ঘোষণা কৰিছে। ফেচবুকে ভাৰতৰ বাবে ১০ মিলিয়ন ডলাৰ পুঁজি নিশ্চিত কৰে, মাৰ্ক জুকাৰবাৰ্গে (Mark Zuckerberg) এই বিষয়ে কিছুদিন আগত ফেচবুকত এটা পোষ্টত ঘোষণা কৰিছিল।

ফেচবুকেও ভাৰতৰ বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিব আৰু এপটোৰ বাবে Vaccine Finder টুল আপডেট কৰিছে যিটো এই সপ্তাহত ভাৰতৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে আৰম্ভ হ'ব। ফেচবুকৰ পৰা এই ঘোষণাটো এনে এটা সময়ত আহিছে যেতিয়া ক’ভিড ঢৌৰ ফলত দৈনিক সংক্ৰমণ আৰু মৃত্যুৰ লগতে চিকিৎসা সামগ্ৰী আৰু অক্সিজেনৰ অভাৱ বৃদ্ধি পাইছে আৰু বৃহৎ প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানসমূহে ভাৰতক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিছে।

ফেচবুকে কৈছে যে Vaccine Finder টুলটো এই সপ্তাহত ভাৰতৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে মুকলি কৰা হ'ব আৰু এণ্ড্ৰইড ফোন আৰু এপল আইফোনত ফেচবুক এপত উপলব্ধ হ'ব। এইটো ১৭ টা ভাৰতীয় ভাষাত উপলব্ধ হ'ব, আৰু ফেচবুকে এই সঁজুলিটোৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে। ই ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ অৱস্থানৰ ওচৰত ভেকছিন কেন্দ্ৰ বিচৰাৰ লগতে চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব আৰু লগতে অতিৰিক্ত তথ্য যেনে অস্ত্ৰোপচাৰৰ সময় লাভ কৰাত সহায় কৰিব। তথ্যবোৰ ভাৰত চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে প্ৰদান কৰিব। ফেচবুকে কৈছে যে সঁজুলিটোৱে ৱাক-ইন বিকল্পবোৰো দেখুৱাব (বিশেষকৈ ৪৬ বছৰ আৰু অধিক সময়ৰ বাবে), CoWin ৱেবছাইটত পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ আৰু আপোনাৰ টিকাকৰণ এপইণ্টমেণ্ট অনুসূচীত কৰাৰ বাবে এটা লিংক। আপুনি ক’ভিড-১৯ তথ্য কেন্দ্ৰত টুলটো লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

ছচিয়েল নেটৱৰ্কে চিকিৎসা সামগ্ৰী, ৫০০০ তকৈও অধিক অক্সিজেন কনচেণ্ট্ৰেটৰ আৰু ভেণ্টিলেটৰ আৰু BiPAP যন্ত্ৰকে ধৰি অন্যান্য জীৱন ৰক্ষাকাৰী চিকিৎসা সঁজুলিৰ সৈতে সহায় কৰিবলৈ ভাৰতৰ বহুতো বেচৰকাৰী সংগঠনৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে। ফেচবুকে এই পুঁজিবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ United Way, Swasth, Hemkunt Foundation, I Am Gurgaon, Project Mumbai and US-India Strategic Partnership Forum (USISPF)ৰ সৈতে কাম কৰি আছে। এই বেচৰকাৰী সংগঠন আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সংস্থাবোৰকো বিজ্ঞাপন ক্ৰেডিট আৰু অন্তৰ্দৃষ্টিৰ সৈতে সহায় কৰা হৈছে যি তেওঁলোকক ক’ভিড-১৯ ভেকছিন আৰু অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰতিৰোধমূলক স্বাস্থ্য তথ্যৰ সৈতে ছচিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ এক বৃহত্তৰ ডেমোগ্ৰাফিক প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ফেচবুকে লগতে কয় যে ক’ভিড-১৯ তথ্য কেন্দ্ৰ আৰু ফিডত জৰুৰীকালীন যত্ন কেনেদৰে বিচাৰিব লাগে আৰু ঘৰত মৃদু ক’ভিড-১৯ লক্ষণবোৰ কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব লাগে সেই বিষয়েও তথ্য থাকিব, আৰু ইয়াক UNICEF Indiaই প্ৰদান কৰিব।

Keywords: Facebook (ফেচবুক) Facebook tools (ফেচবুক টুলছ) technology (টেকন’লজি) COVID-19 (ক’ভিড-১৯) Vaccine Finder tool (ভেকছিন ফাইণ্ডাৰ টুল) COVID-19 Information Center (ক’ভিড-১৯ ইনফৰ্মেছন চেণ্টাৰ)

News link: https://www.news18.com/news/tech/facebook-vaccine-finder-tool-incoming-10-million-grant-will-help-with-oxygen-and-hospital-equipment-3692123.html
Published by: Kokil Sarma
First published: May 1, 2021, 2:08 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি