বিগত ৫০ বছৰ ধৰি সেৱা আগবঢ়োৱা চিকিৎসালয়ত ভেণ্টিলেটৰৰ অভাৱত মৃত্যু এগৰাকী চিকিৎসকৰ।

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 27, 2021, 1:35 PM IST
বিগত ৫০ বছৰ ধৰি সেৱা আগবঢ়োৱা চিকিৎসালয়ত ভেণ্টিলেটৰৰ অভাৱত মৃত্যু এগৰাকী চিকিৎসকৰ।
উত্তৰ প্ৰদেশৰ এজন চিকিৎসকৰ ভেণ্টিলেটৰৰ সুবিধাৰ অভাৱত হোৱা মৃত্যুয়ে দেশৰ স্বাস্থ্য খণ্ডৰ প্ৰকৃত অৱস্থাৰ দিশটো উদঙাই দিয়ে।

উত্তৰ প্ৰদেশৰ এজন চিকিৎসকৰ ভেণ্টিলেটৰৰ সুবিধাৰ অভাৱত হোৱা মৃত্যুয়ে দেশৰ স্বাস্থ্য খণ্ডৰ প্ৰকৃত অৱস্থাৰ দিশটো উদঙাই দিয়ে।

  • Share this:
ভাৰতত দৈনিক ৩ লাখৰো অধিক ক’ভিড পজিটিভ ঘটনা (covid positive cases in India)ৰ অভিলেখ বৃদ্ধি পোৱাৰ ফলত, সমগ্ৰ দেশৰ চিকিৎসালয়সমূহত বিচনা, অক্সিজেন আৰু ভেণ্টিলেটৰৰ অভাৱ পৰিলক্ষিত হৈছে। চিকিৎসা সম্পদৰ অভাৱৰ বাবে দৈনিক শ শ লোকে প্ৰাণ হেৰুওৱাৰ ফলত, ভাৰত এক মাৰাত্মক ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ কবলত পৰিছে আৰু ছ'চিয়েল মিডিয়াত জীৱন ৰক্ষাৰ বাবে পৰিয়াল আৰু স্বাস্থ্য কৰ্মীৰ কান্দোন ভৰা পোষ্ট আৰু মেছেজেৰে ভৰি পৰিছে। এনে সংকটৰ মাজতে উত্তৰ প্ৰদেশ (Uttar Pradesh)ৰ আন এজন চিকিৎসকৰ ভেণ্টিলেটৰৰ সুবিধাৰ অভাৱত হোৱা মৃত্যুয়ে দেশৰ স্বাস্থ্য খণ্ডৰ অস্থিৰ অৱস্থাৰ দিশটো উদঙাই দিয়ে।

প্ৰয়াগৰাজৰ স্বৰূপ ৰাণী নেহৰু (SRN) চিকিৎসালয়ৰ ৮৫ বছৰীয়া জ্যেষ্ঠ চিকিৎসক জে কে মিশ্ৰা (JK Mishra)ই চিকিৎসালয়খনত নিজৰ বাবে ভেণ্টিলেটৰ বিচনা নোপোৱাত প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল, য'ত তেওঁ ৫০ বছৰ ধৰি সেৱা আগবঢ়াইছিল। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মিশ্ৰাৰ ১৩ এপ্ৰিলত ক’ভিড-১৯ ৰোগ ধৰা পৰিছিল। ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ পিছত, তেওঁক তিনি দিনৰ পিছত SRNত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল য'ত তেওঁ চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰি আছিল।
খবৰ অনুসৰি তেওঁ চিকিৎসালয়ত জটিলতা বিকশিত কৰিছিল আৰু চিকিৎসকসকলে তেওঁক ভেণ্টিলেটৰ সুবিধালৈ স্থানান্তৰিত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। অৱশ্যে, চিকিৎসালয়ত বা চহৰৰ কোনো ঠাইত কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ সুবিধা পোৱা নগ'ল। মিশ্ৰাই তেওঁৰ পত্নীৰ সন্মুখত SRNত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰিছিল।

সাংবাদিকৰ সৈতে হোৱা বাৰ্তালাপত SRN চিকিৎসালয়ৰ জৰুৰীকালীন চিকিৎসা বিষয়াই কয় যে চিকিৎসালয়খনত মাত্ৰ ১০০ খন ভেণ্টিলেটৰ বিচনা আছে আৰু সকলোবোৰ ৰোগীৰে ভৰ্তি হৈ হৈছে। কৰ্তৃপক্ষই কোনো ৰোগীক তাৰ পৰা স্থানান্তৰ কৰাটো সম্ভৱ নাছিল। এই দুখজনক ঘটনাটো এনে এটা সময়ত সংঘটিত হৈছে যেতিয়া উত্তৰ প্ৰদেশত দেওবাৰে মুঠ ৩৭,৯৪৪ টা ক’ভিড-১৯ৰ আক্ৰান্তৰ ঘটনা আৰু ২২২ টা মৃত্যুৰ ঘটনা পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল। আনকি শনিবাৰে মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথে দাবী কৰিছিল যে ৰাজ্যখনত অক্সিজেনৰ "কোনো অভাৱ" নাই।

ইয়াৰ পূৰ্বে, একেধৰণৰ ঘটনাত, ক’ভিড-১৯ পৰীক্ষাত পজিটিভ ধৰা পৰা দিল্লীৰ এজন চিকিৎসকে শুক্ৰবাৰে অক্সিজেনৰ অভাৱৰ বাবে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। এক দশক ধৰি দিল্লীত গৃহহীন লোকসকলৰ সৈতে কাম কৰি থকা আৰু ক’ভিড-১৯ মহামাৰীৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ সৈতে কাম কৰা ডাঃ প্ৰদীপ বিজালৱানক শেহতীয়াকৈ ক’ৰোনা ভাইৰাছ পজিটিভ পোৱা গৈছিল। দিল্লীত চিকিৎসালয়ৰ বিচনা বিচাৰি নোপোৱাৰ বাবে বিজলৱানে ঘৰত নিজকে চিকিৎসা কৰি আছিল, তেওঁৰ সহকৰ্মী, কৰ্মী আৰু প্ৰাক্তন আইএএছ বিষয়া হৰ্ষ মান্দেৰে (Harsh Mander) কয়।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 27, 2021, 1:35 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি