• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • চৰকাৰে আকৌ Covishieldৰ দুয়োটা পালিৰ মাজত ব্যৱধান সলনি কৰিলে ! এতিয়া কিমান দিনৰ মূৰত ল'ব পাৰিব ভেকচিনৰ দ্বিতীয় পালি ?

চৰকাৰে আকৌ Covishieldৰ দুয়োটা পালিৰ মাজত ব্যৱধান সলনি কৰিলে ! এতিয়া কিমান দিনৰ মূৰত ল'ব পাৰিব ভেকচিনৰ দ্বিতীয় পালি ?

এতিয়া, ২৮ দিনৰ পাছতো, কভিশ্বিল্ডৰ আন এটা পালি প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, কোভেক্সিনৰ (Covaxin) বাবে দুটা পালিৰ মাজৰ পাৰ্থক্য এতিয়াও ২৮ দিন হৈ আছে ।

এতিয়া, ২৮ দিনৰ পাছতো, কভিশ্বিল্ডৰ আন এটা পালি প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, কোভেক্সিনৰ (Covaxin) বাবে দুটা পালিৰ মাজৰ পাৰ্থক্য এতিয়াও ২৮ দিন হৈ আছে ।

এতিয়া, ২৮ দিনৰ পাছতো, কভিশ্বিল্ডৰ আন এটা পালি প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, কোভেক্সিনৰ (Covaxin) বাবে দুটা পালিৰ মাজৰ পাৰ্থক্য এতিয়াও ২৮ দিন হৈ আছে ।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে (Mohfw) আকৌ এবাৰ কভিশ্বিল্ডৰ (covishield) প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰিছে। দ্বিতীয় পালিৰ ব্যৱধান দুবাৰ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল, কিন্তু এইবাৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰা হৈছে। এইটো কেৱল তেওঁলোকৰ বাবে যি বিদেশ ভ্ৰমণলৈ গৈ আছে। নতুন নিৰ্দেশনাৰ পিছত কিছুমান শ্ৰেণীৰ বাবে ৮৪ দিন অপেক্ষা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। এতিয়া, ২৮ দিনৰ পাছতো, কভিশ্বিল্ডৰ আন এটা পালি প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, কোভেক্সিনৰ (Covaxin) বাবে দুটা পালিৰ মাজৰ পাৰ্থক্য এতিয়াও ২৮ দিন হৈ আছে । ইয়াত কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাই।

এইটো তৃতীয়বাৰৰ বাবে যে কভিশ্বিল্ডৰ দুয়োটা পালিৰ ব্যৱধান সলনি কৰা হৈছে। ১৬ জানুৱাৰীত আৰম্ভ হোৱা টিকাকৰণৰ ব্যৱধান আছিল ২৮ ৰ পৰা ৪২ দিন আগতে। তাৰ পিছত, ২২ মাৰ্চত, ব্যৱধানটো ৬-৮ সপ্তাহলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত ১৩ মে'ত ১২-১৬ সপ্তাহৰ ব্যৱধান আছিল।

নতুন নিৰ্দেশনাত কি কোৱা হৈছে?
স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনা তেওঁলোকৰ বাবে যিসকলে কোভিশ্বিল্ডৰ প্ৰথম পালি লাভ কৰিছে আৰু বিদেশ ভ্ৰমণ কৰিব লগা হৈছে। এইটো বিদেশ ভ্ৰমণ অধ্যয়ন, নিযুক্তি আৰু অলিম্পিক দলৰ বাবে হ'ব পাৰে। এনে লোকসকলে কভিশ্বিল্ডৰ দ্বিতীয় পালিৰ বাবে ৮৪ দিন অপেক্ষা কৰিব নালাগিব। তাৰ আগতে তেওঁক আন এটা পালিও প্ৰদান কৰিব পাৰি।

ইয়াৰ পূৰ্বে, পঞ্জাৱৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী বলবীৰ সিং সিদ্ধুৱে মঙলবাৰে কৈছিল যে যিসকলে বিশেষ কাৰণত বিদেশলৈ যাব লাগিব তেওঁলোকক কভিশ্বিল্ডৰ প্ৰথম পালিৰ ২৮ দিনৰ ব্যৱধানৰ পিছত দ্বিতীয়টো পালি দিয়া হ'ব। সিদ্ধুৱে কৈছিল যে জিলা প্ৰশাসনৰ দ্বাৰা মনোনীত যোগ্য কৰ্তৃপক্ষই ৮৪ দিনৰ নিৰ্ধাৰিত ব্যৱধানৰ আগতে দ্বিতীয় পালিটো দিয়াৰ অনুমতি দিয়াৰ আগতে তদন্ত কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: