• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • Coronavirus: কোৰোণাৰ Omicron সংক্ৰমণৰ ৫টা বিশেষ লক্ষণ, এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

Coronavirus: কোৰোণাৰ Omicron সংক্ৰমণৰ ৫টা বিশেষ লক্ষণ, এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

Do not overlook any signs of COVID-19| এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

Do not overlook any signs of COVID-19| এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

Do not overlook any signs of COVID-19| এইকেইটা দেখিলেই সাৱধান হওক!

  • Share this:
Symptoms of COVID's Omicron variant: ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ আটাইতকৈ বিপদজনক দিশটো হ'ল ইয়াৰ তীব্ৰতা। ভাইৰাছ এটা কিমান সংক্ৰামক তাতোকৈ virulence বা তীব্ৰতা হৈছে মানুহৰ মাজত মৃত্যুৰ হাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰোতা।

যেতিয়া কোভিড-19-ৰ কথা আহে, ডেল্টা প্ৰকাৰে বিশ্বজুৰি আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে ধ্বংসযজ্ঞ চলাইছে। ই কেৱল অত্যাধিক সংক্ৰামকেই নহয়, কিন্তু ইয়াৰ সংক্ৰমণৰ ফলত তীব্ৰ জ্বৰ, নিৰন্তৰ কাহৰ পৰা শ্বাসকষ্ট, বুকুৰ বিষ আৰু নিম্ন ৰক্ত অক্সিজেনৰ স্তৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মৃদুৰ পৰা মধ্যমীয়াৰ পৰা গুৰুতৰ লক্ষণ দেখিবলৈ আৰম্ভ কৰে। (What do we know about the omicron variant of COVID-19?)

শেহতীয়া Omicron প্ৰকাৰৰ ক্ষেত্ৰত বিশেষজ্ঞসকলে মত প্ৰকাশ কৰিছে যে ই ভেকছিন ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা নেওচি বিয়পিব পাৰে। ইতিমধ্যে বনজুইৰ দৰে দেশতো বিয়পিছে অমাইক্ৰণ। (Omicron Scrambles What We Know About Immunity. Now What?)

অৱশ্যে, সৌভাগ্যক্ৰমে এতিয়ালৈকে, সমগ্ৰ বিশ্বৰ অমাইক্ৰণৰ ঘটনাবোৰ 'মৃদু' হৈ আহিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে এছ.এ.আৰ.এছ.-চি.ও.ভি.-2-ৰ আটাইতকৈ নতুন প্ৰকাৰটোৱে সেইসকলক সহজে সংক্ৰমিত কৰিব পাৰে যিসকলে হয় আগতে ভাইৰাছৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হৈছে বা সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰিছে । অৱশ্যে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাটোৱে লগতে কয় যে ডেল্টা প্ৰকাৰৰ তুলনাত ৰোগটো মৃদু হ'ব।

লক্ষণসমূহঃ

আগৰ প্ৰকাৰবোৰৰ দৰে, অমাইক্ৰনৰ ফলত ভাগৰ বা অত্যাধিক অৱসাদ অনুভৱ (Fatigue) হ'ব পাৰে। এজন ব্যক্তিয়ে অত্যাধিক ভাগৰ অনুভৱ কৰিব পাৰে, কম শক্তি অনুভৱ কৰিব পাৰে আৰু বিশ্ৰাম ল’বলৈ মন গৈ থাকিব পাৰে, ই দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপ ব্যাহত কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আন কাৰণ আৰু স্বাস্থ্যসমস্যাৰ বাবেও এনেকৈ ভাগৰ লাগিব পাৰে। আপোনাৰ অৱস্থা নিশ্চিত কৰিবলৈ নিজকে পৰীক্ষা কৰাটো নিশ্চিত কৰিব।

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ চিকিৎসক এঞ্জেলিক কোয়েটজীৰ মতে, অমাইক্ৰনৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ব্যক্তিসকলে ডিঙিৰ বিষৰ সলনি "ডিঙিৰ খজুৱতি"ৰ ('Scratchy' throat) অভিযোগ কৰিছিল, যিটো অস্বাভাৱিক। যদিও দুয়োটা এক পৰিমাণৰ সমান হ'ব পাৰে, আগৰটো অশান্তিদায়ক আৰু পিছৰটো অধিক বেদনাদায়ক।

নভেল কৰোনা ভাইৰাছ আক্ৰান্তৰ মাজত মৃদুৰ পৰা মধ্যমীয়া জ্বৰ হোৱা দেখা যায়। ই কোভিড-19-ৰ এক সাধাৰণ লক্ষণ। কিন্তু আগৰ প্ৰকাৰত জ্বৰে ৰোগীসকলৰ ওপৰত এক দীঘলীয়া প্ৰভাৱ পেলাইছিল, আৰু শেহতীয়া প্ৰকাৰটোৱে মৃদু জ্বৰত আক্ৰান্ত কৰে আৰু বহু সময়ত ই নিজে নিজে থিক হয়। ডাঃ কোয়েটজীৰ মতে। (Mild fever that goes away on its own)

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ আন এক আপডেটত,  চিকিৎসক উনবেন পিল্লাই ৰোগীসকলে অনুভৱ কৰি থকা লক্ষণবোৰ তালিকাভুক্ত কৰিছে।

তেওঁ পৰামৰ্শ দিছে যে নিশা ঘামি–জামি উঠা নতুন অমাইক্ৰন প্ৰকাৰৰ লক্ষণ ক'ব পাৰি।কেতিয়াবাৰ ইমান বেছি ঘাম ওলায় তেতিয়া যে একেবাৰে ঠাণ্ডা এলেকাত শুই থাকিলেও আপোনাৰ কাপোৰ আৰু বিচনা তিতি যায়। (Night sweats and body ache) চিকিৎসকৰ মতে, ইয়াৰ সৈতে "শৰীৰৰ যথেষ্ট বিষ" সহ অন্যান্য লক্ষণ থাকিব পাৰে।

ইয়াৰ বাহিৰেও চিকিৎসকে জনায় যে, অমাইক্ৰনত ভুগি থকা লোকসকলৰ শুকান কাহ হ’ব পাৰে। এইটো আগৰ প্ৰকাৰবোৰৰ এটা সাধাৰণ লক্ষণ আছিল। শুকান কাহ হৈছে যেতিয়া আপুনি ডিঙিত যিকোনো জ্বলা-পোৰা দূৰ কৰিবলৈ মৰা কাহ (Dry cough)।

প্ৰমাণ পোৱা গৈছে যে নতুন অমাইক্ৰন প্ৰকাৰত কেৱল মৃদু লক্ষণবোৰেহে দেখা দিছে।

আগৰ প্ৰকাৰবোৰৰ লক্ষণবোৰৰ বিপৰীতে, অমাইক্ৰন প্ৰকাৰত গোন্ধ আৰু/বা সোৱাদ হেৰুওৱাৰ কোনো লক্ষণ নাই। লগতে বন্ধ নাকৰো কোনো ঘটনা হোৱা নাই, আৰু নতুন প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত লোকসকলে অতি তীব্ৰ জ্বৰতো আক্ৰান্ত হোৱা দেখা নাই।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
First published: