உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • কুকুৰে শুঙি চিনাক্ত কৰিব পাৰে Covid-19 ত আক্রান্ত হোৱা লোকক ! এক নতুন গৱেষণাত প্ৰকাশ এই কথা... 

    কুকুৰে শুঙি চিনাক্ত কৰিব পাৰে Covid-19 ত আক্রান্ত হোৱা লোকক ! এক নতুন গৱেষণাত প্ৰকাশ এই কথা... 

    এক আন্তৰ্জাতিক সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানত প্ৰকাশ পোৱা মতে Sniffer dogএ শুঙি মানুহৰ শৰীৰত ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ অৱস্থিতি নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে; এক ফৰাচী গৱেষণাত সদৰী কৰা হৈছে এই তথ্য ।

    এক আন্তৰ্জাতিক সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানত প্ৰকাশ পোৱা মতে Sniffer dogএ শুঙি মানুহৰ শৰীৰত ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ অৱস্থিতি নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে; এক ফৰাচী গৱেষণাত সদৰী কৰা হৈছে এই তথ্য ।

    এক আন্তৰ্জাতিক সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানত প্ৰকাশ পোৱা মতে Sniffer dogএ শুঙি মানুহৰ শৰীৰত ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ অৱস্থিতি নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে; এক ফৰাচী গৱেষণাত সদৰী কৰা হৈছে এই তথ্য ।

    • Share this:
    এইবাৰ মানুহৰ পৰম বন্ধু কুকুৰে সহযোগ কৰিব মানুহৰ Covid-19ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজখনত । কাৰণ কুকুৰে নিজৰ শক্তিশালী ঘ্ৰাণ শক্তিৰে  চিনাক্ত  কৰিব পাৰে Covid-19ত আক্ৰান্ত ৰোগী । আজি এক আন্তৰ্জাতিক সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানত প্ৰকাশ পোৱা মতে Sniffer dogএ শুঙি মানুহৰ শৰীৰত ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ অৱস্থিতি নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে; এক ফৰাচী গৱেষণাত সদৰী কৰা হৈছে এই তথ্য । প্ৰাণী-বিজ্ঞানী আৰু পশু চিকিৎসকৰ এটা দলে গৱেষণা কৰি পোৱা মতে কুকুৰে ৯৭শতাংশ সঠিকভাৱে আক্ৰান্ত লোকক চিনাক্ত কৰিব পাৰে আৰু ৯১শতাংশ শুদ্ধতাৰ মাত্ৰাৰে আক্রান্ত নোহোৱা লোকক চিনাক্ত কৰিব পাৰে । বিজ্ঞানী তথা বিশেষজ্ঞ কেইজনে দাবী কৰা মতে কুকুৰৰ এই পাৰদৰ্শিতা Rapid Antigen Testৰ সঁজুলিতকৈ অধিক ।

    উল্লেখযোগ্য যে, এই অভিনৱ পৰীক্ষা কৰা হৈছিল পেৰিচৰ সমীপৰ Maisons Alfortৰ National Veterinary Schoolত । এই পৰীক্ষাত ৩৩৫জন লোকে আৰু ৯টা প্ৰশিক্ষণ প্ৰাপ্ত কুকুৰে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল । ৩৩৫জনৰ ভিতৰত ১০৯জন Covid-19ত আক্রান্ত হৈ আছিল ।

    যদিহে বিশেষ ভাৱে প্ৰশিক্ষণপ্ৰাপ্ত কুকুৰৰ এই গুণাগুণ আছে; তেন্তে কুকুৰ মহামাৰী প্ৰতিৰোধত ব্যাপক সহায়কাৰী আহিলা হিচাপে পৰিগণিত হ’ব পাৰে বুলি মন্তব্য কৰিছে সচেতন মহলে । বিশেষকৈ ৰাজহুৱা স্থান যেনে ৰেল ষ্টেছন, বিমানবন্দৰ আদিত  যাত্রীক পৰীক্ষা কৰিবলৈ কুকুৰ মোতায়েন কৰিব পৰা যায় । এই পদ্ধতিৰে কোনো যাত্রীৰ শৰীৰ স্পৰ্শ নকৰাকৈ চেকেণ্ডৰ ভিতৰত তেওঁ পজিটিভ নে নেগেটিভ নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা যাব বুলি মন্তব্য বহুজনৰ ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: