உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • প্ৰথমবাৰৰ বাবে কানাডাত ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুকো দিয়া হ'ব ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ প্ৰতিষেধক। Pfizerএ লাভ কৰিলে অনুমতি...

    প্ৰথমবাৰৰ বাবে কানাডাত ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুকো দিয়া হ'ব ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ প্ৰতিষেধক। Pfizerএ লাভ কৰিলে অনুমতি...

    কানাডা (Canada)ত, ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুকো ক’ৰোনা ভাইৰাছ (Corona Virus)ৰ প্ৰতিষেধক দিয়া হ'ব। এই বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে দেশত ফাইজাৰ (Pfizer)ৰ ক’ভিড ভেকছিনৰ অনুমতি দিয়া হৈছে।

    কানাডা (Canada)ত, ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুকো ক’ৰোনা ভাইৰাছ (Corona Virus)ৰ প্ৰতিষেধক দিয়া হ'ব। এই বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে দেশত ফাইজাৰ (Pfizer)ৰ ক’ভিড ভেকছিনৰ অনুমতি দিয়া হৈছে।

    কানাডা (Canada)ত, ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুকো ক’ৰোনা ভাইৰাছ (Corona Virus)ৰ প্ৰতিষেধক দিয়া হ'ব। এই বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে দেশত ফাইজাৰ (Pfizer)ৰ ক’ভিড ভেকছিনৰ অনুমতি দিয়া হৈছে।

    • Share this:
    কানাডা (Canada)ত, ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুকো ক’ৰোনা ভাইৰাছ (Corona Virus)ৰ প্ৰতিষেধক দিয়া হ'ব। এই বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে দেশত ফাইজাৰ (Pfizer)ৰ ক’ভিড ভেকছিনৰ অনুমতি দিয়া হৈছে। স্বাস্থ্য কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা এইটো জনোৱা হৈছে। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, কানাডা হৈছে ১২ বছৰীয়া শিশুৰ বাবে ভেকছিন অনুমোদন কৰা বিশ্বৰ প্ৰথমখন দেশ। ইয়াৰ আগতে ১৬ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ লোকসকলক টিকাকৰণৰ অনুমতি দিয়া হৈছিল।

    এপি প্ৰতিবেদন অনুসৰি, হেলথ কানাডাৰ মুখ্য চিকিৎসা উপদেষ্টা ডাঃ সুপ্ৰিয়া শৰ্মাই এই সিদ্ধান্তটো নিশ্চিত কৰিছে। তেখেতে কৈছিল যে ই তেতিয়া শিশুসকলক স্বাভাৱিক জীৱনলৈ ঘূৰি অহাত সহায় কৰিব। বৰ্তমান আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ইউৰোপীয় ইউনিয়নত ইয়াৰ পৰ্যালোচনা কৰা হৈছে। শৰ্মাই বৰ্ণনা কৰিছিল যে ইতিমধ্যে লাভ কৰা প্ৰমাণে দেখুৱায় যে ভেকছিনটো এই বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে সুৰক্ষিত আৰু কাৰ্যকৰী। কানাডাত শিশুসকলৰ বাবে অনুমোদিত এইটো প্ৰথম ভেকছিন।

    আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনে (US FDA) অহা সপ্তাহৰ ভিতৰত যুৱসকলৰ বাবে ফাইজাৰৰ অনুমতি দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে। মাত্ৰ কেইসপ্তাহমান আগতে কোম্পানীটোৱে পৰীক্ষা কৰি পাইছিল যে তেওঁলোকৰ ভেকছিন কম বয়সীয়া লোকসকলৰ বাবেও কাৰ্যকৰী। মাৰ্চ মাহত, ফাইজাৰে ১২-১৫ বছৰ বয়সৰ ২২৬০ গৰাকী স্বেচ্ছাসেৱকৰ ওপৰত কৰা এক অধ্যয়নৰ প্ৰাৰম্ভিক ফলাফল প্ৰকাশ কৰে।

    ইয়াত কোৱা হৈছিল যে এই বয়সৰ লোকসকলৰ মাজত ক’ভিড-১৯ৰ কোনো ঘটনা পোৱা নগ'ল যিসকলে ডামি শ্বট গ্ৰহণ কৰা ১৮ বছৰ বয়সৰ লোকৰ তুলনাত ভেকছিনটো সম্পূৰ্ণৰূপে লাভ কৰিছিল। শৰ্মাই কৈছিল যে কানাডাৰ সকলো ক’ভিড-১৯ৰ সংক্ৰমণ এক-পঞ্চমাংশ শিশু আৰু যুৱসকলৰ ক্ষেত্ৰত ঘটিছে। তেখেতে জনাইছে যে এই শ্ৰেণীটোক টিকাকৰণ কৰাটো কানাডাৰ পৰিকল্পনাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। তেখেতে কৈছে যে বেছিভাগ শিশুৱে ক’ভিড-১৯ৰ পৰা গুৰুতৰ ৰোগ অনুভৱ কৰা নাই। ভেকছিনে তেওঁলোকৰ বন্ধু আৰু পৰিয়ালৰ সুৰক্ষাতো সহায় কৰিব।

    এপিৰ মতে, কোম্পানীটোৱে জনাইছে যে শিশুসকলৰ ক্ষেত্ৰতো যুৱকসকলৰ দৰে একে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দেখা গৈছে। যাৰ ভিতৰত আছে জ্বৰ, বিষ, ঠাণ্ডা অনুভৱ আৰু ভাগৰ। অৱশ্যে, দীৰ্ঘম্যাদী সুৰক্ষাৰ বাবে অধ্যয়নটো ২ বছৰৰ বাবে অব্যাহত থাকিব। শেহতীয়া মাহবোৰত কানাডাত টিকাকৰণ তীব্ৰতৰ হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: