• Home
  • »
  • News
  • »
  • coronavirus-latest-news
  • »
  • Covid Vaccine: এতিয়া ২ বছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুৱেও ভেকছিন ল'বলৈ সক্ষম হ'ব ! ভাৰত বায়োটেক ভেকছিনৰ অনুমোদন লাভ...

Covid Vaccine: এতিয়া ২ বছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুৱেও ভেকছিন ল'বলৈ সক্ষম হ'ব ! ভাৰত বায়োটেক ভেকছিনৰ অনুমোদন লাভ...

Covid Vaccine: ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Corona virus) বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ চলি থকা যুদ্ধত এক ডাঙৰ খবৰ। ডিজিচিআইৰ দ্বাৰা গঠিত এক বিশেষজ্ঞ সমিতিয়ে ভাৰত বায়োটেক (Bharat Biotech Vaccine) ভেকছিনৰ অনুমোদন জনাইছে। ভেকছিনটো দুবছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুক প্ৰদান কৰিব পাৰি।

Covid Vaccine: ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Corona virus) বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ চলি থকা যুদ্ধত এক ডাঙৰ খবৰ। ডিজিচিআইৰ দ্বাৰা গঠিত এক বিশেষজ্ঞ সমিতিয়ে ভাৰত বায়োটেক (Bharat Biotech Vaccine) ভেকছিনৰ অনুমোদন জনাইছে। ভেকছিনটো দুবছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুক প্ৰদান কৰিব পাৰি।

Covid Vaccine: ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Corona virus) বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ চলি থকা যুদ্ধত এক ডাঙৰ খবৰ। ডিজিচিআইৰ দ্বাৰা গঠিত এক বিশেষজ্ঞ সমিতিয়ে ভাৰত বায়োটেক (Bharat Biotech Vaccine) ভেকছিনৰ অনুমোদন জনাইছে। ভেকছিনটো দুবছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুক প্ৰদান কৰিব পাৰি।

  • Share this:
ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Corona virus) বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ চলি থকা যুদ্ধত এক ডাঙৰ খবৰ। ডিজিচিআইৰ দ্বাৰা গঠিত এক বিশেষজ্ঞ সমিতিয়ে ভাৰত বায়োটেক (Bharat Biotech Vaccine) ভেকছিনৰ অনুমোদন জনাইছে। ভেকছিনটো দুবছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুকো প্ৰদান কৰিব পাৰি। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, এই ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ মাজত ২৮ দিনৰ ব্যৱধান থাকিব। ঔষধ নিয়ন্ত্ৰকসকলে ভাৰত বায়োটেকক এই বছৰৰ মে' মাহত শিশুৰ ওপৰত পৰীক্ষা কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল। পৰীক্ষণটো ছেপ্টেম্বৰত সম্পূৰ্ণ হৈছিল। ৬ অক্টোবৰতকোম্পানীটোৱে প্ৰমাণীকৰণ আৰু জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ ক্লিয়াৰেন্সৰ বাবে চিডিএছচিঅ'ক তথ্য হস্তান্তৰ কৰিছিল। এই ভেকছিনটো পূৰ্ব-ভৰ্তি চিৰিঞ্জি হ'ব। ইয়াত ০.৫ মিলি পালিও থাকিব।

২ বছৰ বয়সলৈকে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, অত্যাধিক পৰিমাণে সমস্যা সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু সেয়েহে শিশুৰ ভেকছিনৰ বাবে এক পিএফএছ প্ৰণালীৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল। ইতিমধ্যে ভৰ্তি হোৱা ০.৫ মিলি ভেকছিনটো এবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব আৰু পেলাই দিব লাগিব। ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি শিশুক ২৮ দিনৰ পাৰ্থক্যত দিয়া হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: