உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • WHOৰ হাতত Covaxinৰ আৱেদন, ছেপ্টেম্বৰলৈ Covaxinএ WHOৰ তালিকাত অনুমোদন লাভ কৰাৰ আশা প্ৰকাশ কৰিছে Bharat Biotechএ।

    WHOৰ হাতত Covaxinৰ আৱেদন, ছেপ্টেম্বৰলৈ Covaxinএ WHOৰ তালিকাত অনুমোদন লাভ কৰাৰ আশা প্ৰকাশ কৰিছে Bharat Biotechএ।

    ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন কোভেক্সিনে কৈছে যে ভেকছিনটোৰ নিয়ামক অনুমোদন ৬০ খনতকৈও অধিক দেশত চলি আছে। ১৩ খনতকৈও অধিক দেশত, ভেকছিনটো জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে অনুমোদিত হৈছে আৰু বহুতো দেশত উপলব্ধ হ'বলৈ সাজু হৈছে।"

    ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন কোভেক্সিনে কৈছে যে ভেকছিনটোৰ নিয়ামক অনুমোদন ৬০ খনতকৈও অধিক দেশত চলি আছে। ১৩ খনতকৈও অধিক দেশত, ভেকছিনটো জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে অনুমোদিত হৈছে আৰু বহুতো দেশত উপলব্ধ হ'বলৈ সাজু হৈছে।"

    ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন কোভেক্সিনে কৈছে যে ভেকছিনটোৰ নিয়ামক অনুমোদন ৬০ খনতকৈও অধিক দেশত চলি আছে। ১৩ খনতকৈও অধিক দেশত, ভেকছিনটো জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে অনুমোদিত হৈছে আৰু বহুতো দেশত উপলব্ধ হ'বলৈ সাজু হৈছে।"

    • Share this:
    ক'ৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন কোভেক্সিনে কৈছে যে ভেকছিনটোৰ নিয়ামক অনুমোদন ৬০ খনতকৈও অধিক দেশত চলি আছে। ১৩ খনতকৈও অধিক দেশত, ভেকছিনটো জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে অনুমোদিত হৈছে আৰু বহুতো দেশত উপলব্ধ হ'বলৈ সাজু হৈছে।"

    ভাৰত বায়োটেকে ইয়াৰ বিবৃতিত কৈছে যে বেছিভাগ দেশে কোভিড19-ৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণৰ পৰামৰ্শ দিছে, আনহাতে টিকাকৰণ নোহোৱা লোকসকলে আৰটি-পিচিআৰ পৰীক্ষা কৰি ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে যদি এনে আৰু এনে দেশত ভেকছিনৰ ওপৰত কোনো ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা থাকে। দৰাচলতে, টিকাকৰণ কৰা লোকসকলে আশংকা কৰে যে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা আৰু আন বহুতো দেশৰ দ্বাৰা অনুমোদিত ভেকছিনৰ তালিকাত ভাৰত বায়োটেক ভেকছিনৰ অনুপস্থিতিয়ে বিদেশ ভ্ৰমণৰ বাবে তেওঁলোকৰ পৰিকল্পনা বিপদত পেলাব পাৰে।

    আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, কানাডা, অষ্ট্ৰেলিয়া, আয়াৰলেণ্ড আৰু ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ দ্বাৰা অনুমোদিত ভেকছিনৰ তালিকাত ভেকছিনটোৰ নাম নাই বুলি উল্লেখ। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অনুমোদন কৰা ভেকছিনত অন্তৰ্ভুক্ত আছে ফাইজাৰ, মডাৰ্ণা আৰু কভিশ্বিল্ড। অৱশ্যে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ভেকছিনৰ ক্ষেত্ৰত ইণ্ডিয়া বায়োটেকৰ পৰা অধিক নথিপত্ৰ বিচাৰিছে।

    'জুনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ নথিপত্ৰ দাখিল কৰা হ'ব'

    সূত্ৰঅনুসৰি, ভাৰত বায়োটেকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক কৈছে যে বাকী থকা নথিপত্ৰসমূহ জুনৰ ভিতৰত দাখিল কৰা হ'ব । সূত্ৰসমূহে কৈছে যে ইইউএল সন্দৰ্ভত বিবিআইএলৰ সৈতে হোৱা বৈঠকত কোম্পানীটোৰ পৰিচালনা সঞ্চালক ভি কৃষ্ণ মোহন আৰু তেওঁৰ সহযোগী আৰু স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়, জৈৱ প্ৰযুক্তি বিভাগ আৰু বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকল উপস্থিত আছিল। বৈদেশিক সচিব হৰ্ষ বৰ্ধন শ্ৰীংগলাও বৈঠকত উপস্থিত আছিল। ভাৰত বায়োটেকে WHOৰ তালিকাত ছেপ্টেম্বৰলৈ এই ভেকছিন অনুমোদন হোৱাৰ আশা প্ৰকাশ কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: