দ্বিতীয় ঢৌৰ ক'ৰোনা ভাইৰাছ দেখিবলৈ কেনেকুৱা? বিজ্ঞানীসকলে মুকলি কৰিলে ফটো, চাওক কিমান ভয়ংকৰ!

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 5, 2021, 8:40 AM IST
দ্বিতীয় ঢৌৰ ক'ৰোনা ভাইৰাছ দেখিবলৈ কেনেকুৱা? বিজ্ঞানীসকলে মুকলি কৰিলে ফটো, চাওক কিমান ভয়ংকৰ!
ভাৰতত ক'ৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ বাবে দায়বদ্ধ কৰোনা প্ৰকাৰ বি.১.১.৭ ৰ প্ৰথম খন ছবি পোহৰলৈ আহিছে। ই স্পষ্টভাৱে দেখুৱায় যে কেনেকৈ ক'ৰোনা শৰীৰৰ কোষবোৰত লাগি থাকে।

ভাৰতত ক'ৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ বাবে দায়বদ্ধ কৰোনা প্ৰকাৰ বি.১.১.৭ ৰ প্ৰথম খন ছবি পোহৰলৈ আহিছে। ই স্পষ্টভাৱে দেখুৱায় যে কেনেকৈ ক'ৰোনা শৰীৰৰ কোষবোৰত লাগি থাকে।

  • Share this:
ভাৰতত ক'ৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ বাবে দায়বদ্ধ কৰোনা প্ৰকাৰ বি.১.১.৭ ৰ প্ৰথম খন ছবি পোহৰলৈ আহিছে। ই স্পষ্টভাৱে দেখুৱায় যে কেনেকৈ ক'ৰোনা শৰীৰৰ কোষবোৰত লাগি থাকে। এই চাপৰ ফলত বহুতো দেশত ক'ৰোনা ভাইৰাছসংক্ৰমণৰ দ্বিতীয় ঢৌ হৈছিল। কানাডিয়ান গৱেষকসকলে প্ৰকাৰটোৰ প্ৰথম আণৱিক প্ৰতিচ্ছবি মুকলি কৰিছে। যোৱা বছৰ ডিচেম্বৰৰ মাজভাগত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই বি.1.1.7 প্ৰকাৰৰ বিষয়ে প্ৰতিবেদন দিছিল। ইয়াত অস্বাভাৱিকভাৱে বৃহৎ সংখ্যক পৰিৱৰ্তন আছে।

বিচি বিশ্ববিদ্যালয়য়ে কৈছে যে ৰিচাৰ্চাছ SARS-CoV-2 স্পাইক হৈছে এক দল যি প্ৰ'টিনৰ এটা অংশত পোৱা পৰিৱৰ্তনৰ গাঁথনিগত প্ৰতিচ্ছবি প্ৰকাশ কৰে। স্পাইক প্ৰ'টিন হৈছে ভাইৰাছৰ অংশ যি সংক্ৰমণৰ বাবে দায়বদ্ধ। মিউটেছন হৈছে সেই পৰিৱৰ্তন যাৰ ফলত ভাইৰাছটো দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছিল।

ব্ৰিটিছ কলম্বিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ে এক বিবৃতিত কৈছিল যে বি.1.1.7 ভেৰিয়েণ্টৰ ছবিয়ে দেখুৱাইছে যে ই কিয় ইমান সংক্ৰামক। ই কিয় ভাৰত, ব্ৰিটেইন আৰু এতিয়া কানাডাত বিধ্বংসী পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিছে। ইউবিচিয়ে কৈছিল যে ফটোবোৰ প্ৰায় পাৰমাণৱিক ৰিজলিউশ্বনৰ, অৰ্থাৎ ছবিখনৰ ৰিজলিউশ্বনত ভাইৰাছকণাও থাকে।

ইউবিচিৰ ঔষধ বিভাগৰ জৈৱ ৰসায়ন আৰু আণৱিক জীৱবিজ্ঞান বিভাগৰ অধ্যাপক ড০ শ্ৰীৰাম সুব্ৰমনিয়ামৰ নেতৃত্বত এটা দলে কৈছিল যে আলোকচিত্ৰসমূহত দেখা যায় যে ই অতি সহজে মানৱ শৰীৰৰ কোষত প্ৰৱেশ কৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 5, 2021, 8:40 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি