Covid-19: পূৰ্বে সংক্ৰমিত হোৱা যুৱক-যুৱতী পুনৰ ক’ৰোণাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে! গৱেষণাত প্ৰকাশ ন ন তথ্য।

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 16, 2021, 11:37 AM IST
Covid-19: পূৰ্বে সংক্ৰমিত হোৱা যুৱক-যুৱতী পুনৰ ক’ৰোণাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে! গৱেষণাত প্ৰকাশ ন ন তথ্য।
The Lancet Respiratory Medicineত প্ৰকাশিত এক নতুন পৰ্যৱেক্ষণমূলক অধ্যয়ন অনুসৰি, অতীতৰ ক’ভিড-১৯ সংক্ৰমণে যুৱ লোকসকলৰ পুনৰ সংক্ৰমণৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষা নিদিয়ে।

The Lancet Respiratory Medicineত প্ৰকাশিত এক নতুন পৰ্যৱেক্ষণমূলক অধ্যয়ন অনুসৰি, অতীতৰ ক’ভিড-১৯ সংক্ৰমণে যুৱ লোকসকলৰ পুনৰ সংক্ৰমণৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষা নিদিয়ে।

  • Share this:
The Lancet Respiratory Medicineত প্ৰকাশিত এক নতুন পৰ্যৱেক্ষণমূলক অধ্যয়ন অনুসৰি, অতীতৰ ক’ভিড-১৯ সংক্ৰমণে যুৱ লোকসকলৰ পুনৰ সংক্ৰমণৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষা নিদিয়ে। অধ্যয়নটো আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ জল সেনাৰ ৩,০০০ ৰো অধিক স্বাস্থ্যৱান সদস্যৰ ভিতৰত আছিল, যাৰ বেছিভাগৰ বয়স ১৮-২০ বছৰ। পুনৰ সংক্ৰমণৰ হাৰৰ এই বিশ্লেষণৰ বাবে ২,৩৪৬ জন জল সেনা বিষয়াক যথেষ্ট সময় অনুসৰণ কৰিছিল, ১৮৯ জন চেৰোপজিটিভ আছিল আৰু ২০২০ চনৰ মে’ আৰু নৱেম্বৰৰ ভিতৰত অধ্যয়নটোৰ আৰম্ভণিতে ২,২৪৭ জন চেৰোনেগেটিভ আছিল। আগতে সংক্ৰমিত নোহোৱা অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ ৫০% (২,২৪৭ জনৰ ভিতৰত ১,০৭৯) নতুন সংক্ৰমণৰ তুলনাত, আগতে SARS-CoV-2 (১৮৯ ৰ ভিতৰত ১৯ জন) সংক্ৰমিত হোৱা প্ৰায় ১০% অংশগ্ৰহণকাৰী পুনৰ সংক্ৰমিত হৈছিল।

গোটৰ বাহিৰত প্ৰভাৱ

লেখকসকলে কয় যে পূৰ্বৰ সংক্ৰমণ আৰু এণ্টিবডিৰ উপস্থিতি স্বত্বেও, ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি বৃদ্ধি কৰিবলৈ, পুনৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ, সংক্ৰমণ হ্ৰাস কৰিবলৈ, আৰু যুৱ সকলে য'ত সম্ভৱ ভেকছিন গ্ৰহণ কৰিব লাগে, টিকাকৰণ এতিয়াও প্ৰয়োজনীয়।

যদিও অধ্যয়নটো যুৱ, স্বাস্থ্যৱান, বেছিভাগ পুৰুষ সামুদ্ৰিক নিযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত আছিল, লেখকসকলে বিশ্বাস কৰে যে তেওঁলোকৰ অধ্যয়নত পোৱা পুনৰ সংক্ৰমণ মুক্তকৰণৰ আশংকা বহুতো যুৱক-যুৱতীৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য হ'ব, কিন্তু পুনৰ সংক্ৰমণৰ সঠিক হাৰ আন ঠাইত প্ৰযোজ্য নহ'ব। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে সামৰিক ঘাটিত জনবহুল জীৱন ধাৰণৰ পৰিস্থিতি আৰু প্ৰাথমিক প্ৰশিক্ষণৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ঘনিষ্ঠ ব্যক্তিগত সম্পৰ্ক যি আন ঠাইত দেখাতকৈ অধিক সামগ্ৰিক সংক্ৰমণৰ হাৰত অৰিহণা যোগায়।

উদাহৰণ স্বৰূপে, ডেনমাৰ্কত ৪ নিযুত লোকৰ ওপৰত কৰা এক অধ্যয়নত এইটোও পোৱা গৈছে যে আগতে নথকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত সংক্ৰমণৰ আশংকা পাঁচগুণ বেছি আছিল। দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত ডেনমাৰ্কৰ প্ৰথম ঢৌৰ সময়ত ক’ভিড-১৯ থকা লোকৰ মাত্ৰ ০.৬৫% লোকৰ পুনৰ পজিটিভ পৰীক্ষা হৈছিল, আৰম্ভণিতে নিগেটিভ হোৱাৰ পিছত পজিটিভ পৰীক্ষা কৰা ৩.৩% লোকৰ তুলনাত। ইয়াৰ উপৰিও, ব্ৰিটিছ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসহ এক পূৰ্ব প্ৰকাশিত অধ্যয়নত দেখা গৈছিল যে যিসকল আগতে সংক্ৰমিত হোৱা নাছিল তেওঁলোকৰ অতীতৰ সংক্ৰমণ থকা লোকৰ তুলনাত সংক্ৰমিত হোৱাৰ আশংকা পাঁচগুণ বেছি আছিল।

এণ্টিবডি আৰু ভাইৰেল বোজা

সামুদ্ৰিক নিযুক্তিৰ অধ্যয়নত কিয় পুনৰ সংক্ৰমণ হৈছিল বুজিবলৈ, লেখকসকলে সংক্ৰমিত অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ এণ্টিবডি সঁহাৰিবোৰ অধ্যয়ন কৰিছিল। তেওঁলোকে দেখিলে যে, চেৰোপজিটিভ গোটৰ ভিতৰত, পুনৰ সংক্ৰমিত হোৱা অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ SARS-CoV-2 ভাইৰাছৰ বিপৰীতে এণ্টিবডিৰ স্তৰ পুনৰ সংক্ৰমিত নোহোৱা সকলৰ তুলনাত কম আছিল। ইয়াৰ উপৰিও, চেৰোপজিটিভ গোটত, এণ্টিবডি নিষ্ক্ৰিয় কৰাটো সচৰাচৰ কম আছিল।

চেৰোপজিটিভ আৰু চেৰোনেগেটিভ অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ মাজত নতুন সংক্ৰমণৰ তুলনা কৰি, লেখকসকলে দেখিলে যে সংক্ৰমিত চেৰোপজিটিভ নিযুক্তিৰ ভাইৰেল লোড সংক্ৰমিত চেৰোনেগেটিভ অংশগ্ৰহণকাৰীতকৈ গড়ে মাত্ৰ ১০ গুণ কম আছিল, যাৰ অৰ্থ হ'ব পাৰে যে কিছুমান পুনৰসংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ এতিয়াও সংক্ৰমণ কৰাৰ ক্ষমতা থাকিব পাৰে, কিন্তু লেখকসকলে মন কৰে যে ইয়াৰ অধিক অনুসন্ধানৰ প্ৰয়োজন হ'ব।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 16, 2021, 11:35 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি