உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • coronavirus-latest-news
    • »
    • ১৮-৪৪ বয়সৰ লোকৰ Covid ভেকছিনৰ বাবে লিবাৰেল পলিচীৰ পিছতো কেন্দ্ৰই হস্তক্ষেপ কৰিছে ! ইয়াকে লৈ কেন্দ্ৰলৈ প্ৰশ্ন কেইবাখনো ৰাজ্য চৰকাৰৰ...

    ১৮-৪৪ বয়সৰ লোকৰ Covid ভেকছিনৰ বাবে লিবাৰেল পলিচীৰ পিছতো কেন্দ্ৰই হস্তক্ষেপ কৰিছে ! ইয়াকে লৈ কেন্দ্ৰলৈ প্ৰশ্ন কেইবাখনো ৰাজ্য চৰকাৰৰ...

    স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয়, 'দুয়োটা নিৰ্মাতাৰ জুলাই লৈকে উৎপাদন ক্ষমতা সীমিত আৰু সেয়েহে প্ৰতিখন ৰাজ্যই ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ জনসংখ্যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এক সমান অংশ লাভ কৰে সেয়েহে কেন্দ্ৰই আৱণ্টন কোটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ হস্তক্ষেপ কৰিছে,'।

    স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয়, 'দুয়োটা নিৰ্মাতাৰ জুলাই লৈকে উৎপাদন ক্ষমতা সীমিত আৰু সেয়েহে প্ৰতিখন ৰাজ্যই ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ জনসংখ্যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এক সমান অংশ লাভ কৰে সেয়েহে কেন্দ্ৰই আৱণ্টন কোটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ হস্তক্ষেপ কৰিছে,'।

    স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয়, 'দুয়োটা নিৰ্মাতাৰ জুলাই লৈকে উৎপাদন ক্ষমতা সীমিত আৰু সেয়েহে প্ৰতিখন ৰাজ্যই ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ জনসংখ্যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এক সমান অংশ লাভ কৰে সেয়েহে কেন্দ্ৰই আৱণ্টন কোটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ হস্তক্ষেপ কৰিছে,'।

    • Share this:
    ১ মে'ৰ পৰা লিবাৰেল ভেকছিন নীতি কাৰ্যকৰী কৰাৰ পিছতো কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্য চৰকাৰে ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে ভেকছিন আৱণ্টনৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। অৱশ্যে ৰাজ্যবোৰে এই বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে ভেকছিনৰ বাবে ধন পৰিশোধ কৰি আছে আৰু পোনপটীয়াকৈ ষ্টক ক্ৰয় কৰি আছে। বহুতো ৰাজ্যই এই আৱণ্টন পদ্ধতিৰ বাবে ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ লোকসকলৰ ভেকছিনৰ অভাৱক দায়ী কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও, ভেকছিনৰ বাবে আমন্ত্ৰণ কৰা বিশ্বব্যাপী নিবিদাবোৰ ফ্লপ শ্ব' হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে। ইয়াত বৰ্তমান স্পুটনিক ভি (Sputnik-v)ৰ বাহিৰে আন কোনো মুখ্য ভেকছিন নিৰ্মাতা অন্তৰ্ভুক্ত নহয়। কিন্তু যিদৰে ভেকছিনৰ মূল্য উচ্চ বুলি কোৱা হয়, ৰাজ্যবোৰ ইয়াৰ বাবে আগবাঢ়ি যোৱা হ্ৰাস পাইছে।

    ৰাজস্থান চৰকাৰৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই নিউজ 18ক কৈছিল, 'আমি প্ৰতিটো পালিত ৩০০ টকাত কভিশ্বিল্ড (Covishield) আৰু প্ৰতিটো পালিত ৪০০ টকাত কোভেক্সিন (covaxin) ক্ৰয় কৰিছো, কিন্তু নিবিদাৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে, কিছুমান বিতৰকে স্পুটনিক ভি আৰু অন্যান্য গোলকীয় ভেকছিনৰ বাবে প্ৰায় ১০০০ টকাৰ মূল্য উদ্ধৃত কৰিছে। যি সময়ত বহুতো ৰাজ্যই চিৰাম প্ৰতিষ্ঠান আৰু ভাৰত বায়োটেকৰ দ্বাৰা আমাক যোগান ধৰা ভেকছিনৰ ওপৰত জিএছটি ৰেহাই দাবী কৰি আছে, আমাৰ বাজেট অতিৰিক্ত মাচুলৰ সৈতে বৃদ্ধি হৈ আছে। এনে পৰিস্থিতিত, ইমান উচ্চ মূল্য পৰিশোধ কৰা সম্ভৱ নহয়।

    বহুতো ৰাজ্যৰ বাবে আমনিদায়ক কথাটো হ'ল যে ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে অৰ্ডাৰৰ বাবে ভেকছিন নিৰ্মাতাসকলক পৰিশোধ কৰা স্বত্বেও, কেন্দ্ৰই এতিয়াও মাহিলী আৱণ্টন নিৰ্ধাৰণ কৰি আছে। যোৱা সপ্তাহত, কেন্দ্ৰই সকলো ৰাজ্যক কৈছিল যে তেওঁলোকে জুনৰ শেষৰ ফালে ১৮-৪৪ গোটৰ বাবে দুজন নিৰ্মাতাৰ পৰা প্ৰায় ৪.৮কোটি ভেকছিন লাভ কৰিব আৰু ৰাজ্যবোৰক তেওঁলোকৰ জনসংখ্যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ৰাজ্য অনুসৰি আৱণ্টন দিয়া হ'ব।

    স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে কি যুক্তি দিছে?
    স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয়, 'দুয়োটা নিৰ্মাতাৰ জুলাই লৈকে উৎপাদন ক্ষমতা সীমিত আৰু সেয়েহে প্ৰতিখন ৰাজ্যই ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ জনসংখ্যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এক সমান অংশ লাভ কৰে সেয়েহে কেন্দ্ৰই আৱণ্টন কোটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ হস্তক্ষেপ কৰিছে,'। ইয়াৰ পিছতো কেইবাখনো ৰাজ্যই কেন্দ্ৰৰ হস্তক্ষেপৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে। ৰাজ্য আৰু ভেকছিন নিৰ্মাতাৰ মাজত পোনপটীয়া লেনদেনত কিয় হস্তক্ষেপ কৰিছে? ছত্তীশগড়ৰ এজন চৰকাৰী বিষয়াই কয় 'উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু এমপিৰ দৰে ৰাজ্যসমূহে সৰ্বাধিক ষ্টক লাভ কৰিছে,'।

    দিল্লী, ৰাজস্থান আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ দৰে বহুতো ৰাজ্যত ১৮-৪৪ শ্ৰেণীৰ বাবে ভেকচিনৰ ষ্টক শেষ হৈছে আৰু জুনত নতুন ষ্টক অহাৰ আগতে এই সপ্তাহৰ বাবে টিকাকৰণ বন্ধ কৰিব লগা হৈছে। বহুতো ৰাজ্যই অভিযোগ কৰিছে যে তেওঁলোকে ভেকছিন নিৰ্মাতাসকলক আগতীয়া ধন পৰিশোধ কৰিছে, কিন্তু এতিয়াও পৰ্যাপ্ত ভেকছিন পোৱা নাই।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: