உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • career
    • »
    • Women@Work: ৫ বছৰত ২০ মিলিয়ন ভাৰতীয় মহিলাই কাম ত্যাগ কৰিছে – এয়া হৈছে Greatest Resignation Ever ...

    Women@Work: ৫ বছৰত ২০ মিলিয়ন ভাৰতীয় মহিলাই কাম ত্যাগ কৰিছে – এয়া হৈছে Greatest Resignation Ever ...

    পঞ্চম ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপৰ (fifth National Family Health Survey) পৰা ৬.৩৭ লাখতকৈও অধিক পৰিয়ালত আকৰ্ষণীয় তথ্য আহিছে। পাঁচ বছৰত, ২০ মিলিয়ন মহিলা কৰ্মশক্তিৰ পৰা নাইকিয়া হৈছে। কিছুমানে কাম ত্যাগ কৰিছে আৰু আন কিছুমানে কাম বিচৰা বন্ধ কৰিছে।

    পঞ্চম ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপৰ (fifth National Family Health Survey) পৰা ৬.৩৭ লাখতকৈও অধিক পৰিয়ালত আকৰ্ষণীয় তথ্য আহিছে। পাঁচ বছৰত, ২০ মিলিয়ন মহিলা কৰ্মশক্তিৰ পৰা নাইকিয়া হৈছে। কিছুমানে কাম ত্যাগ কৰিছে আৰু আন কিছুমানে কাম বিচৰা বন্ধ কৰিছে।

    পঞ্চম ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপৰ (fifth National Family Health Survey) পৰা ৬.৩৭ লাখতকৈও অধিক পৰিয়ালত আকৰ্ষণীয় তথ্য আহিছে। পাঁচ বছৰত, ২০ মিলিয়ন মহিলা কৰ্মশক্তিৰ পৰা নাইকিয়া হৈছে। কিছুমানে কাম ত্যাগ কৰিছে আৰু আন কিছুমানে কাম বিচৰা বন্ধ কৰিছে।

    • Share this:
    পঞ্চম ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপৰ (fifth National Family Health Survey) পৰা ৬.৩৭ লাখতকৈও অধিক পৰিয়ালত আকৰ্ষণীয় তথ্য আহিছে। আমাৰ মুঠ ফাৰ্টিলিটী ৰেট (TFR) হ্ৰাস পাইছে আৰু এতিয়া ২.০ বনাম ২.১ ৰ প্ৰতিস্থাপন স্তৰত আছে। এই পৰিৱৰ্তনটো যোৱা পাঁচ বছৰত ঘটিছে। চহৰাঞ্চলত, TFR হৈছে ১.৬।

    যদি এই প্ৰৱণতা স্থিৰ বা ত্বৰান্বিত হয়, স্পষ্ট কথাত ক'বলৈ গ'লে আমি ২০ বছৰৰ পিছত কৰ্মক্ষম বয়সৰ জনসংখ্যা হ্ৰাস হোৱা দেখিম।

    আশ্চৰ্যজনকভাৱে, সেই পাঁচ বছৰত, ২০ মিলিয়ন মহিলা কৰ্মশক্তিৰ পৰা নাইকিয়া হৈছে। কিছুমানে কাম ত্যাগ কৰিছে আৰু আন কিছুমানে কাম বিচৰা বন্ধ কৰিছে।

    আমাৰ অৰ্থনীতিয়ে সদায় বিকাশ ৰখাৰ বাবে ব্যৱহাৰ ব্যয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি আহিছে। সহজ ভাষাত ক'বলৈ গ'লে, আমাৰ অৰ্থনীতিৰ ব্যৱহাৰ আৰু বিনিয়োগ দুয়োটা অংশ বৃদ্ধি কৰিবলৈ আমাক অধিক যুৱক-যুৱতীৰ কাম কৰা আৰু অধিক লোকৰ উপাৰ্জন আৰু ব্যয়ৰ প্ৰয়োজন। ২০ বছৰত যুৱ কৰ্মশক্তি হ্ৰাস হোৱাৰ সৈতে, আমি আমাৰ আকাৰৰ এখন দেশৰ বাবে অৰ্থপূৰ্ণ বিকাশ বজাই ৰখাটো আচৰিতভাৱে কঠিন হ'ব।

    আৰ.বি.আই.-য়ে শেহতীয়াকৈ তথ্য আৰু এক উস্কানিমূলক বিবৃতি প্ৰকাশ কৰিছে যে যদি আমি পৰৱৰ্তী দশকত ৭.৫ শতাংশ হাৰত বৃদ্ধি পাওঁ তেন্তে ২০৩৪-৩৫ বৰ্ষৰ ভিতৰত ভাৰতৰ অৰ্থনীতি কোভিড  সম্পৰ্কীয় লোকচানৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰ হ'ব।

    মহিলাসকলে কৰ্মশক্তিত যোগদান নকৰাকৈ এক দশকতকৈ অধিক বিকাশৰ কোনো পথ নাই।

    আমি ছোৱালীৰ বাবে প্ৰাথমিকৰ পৰা তৃতীয় স্তৰলৈ স্বাস্থ্য আৰু শিক্ষাৰ নামভৰ্তিৰ ক্ষেত্ৰত কিছু ভাল পদক্ষেপ লৈছো কিন্তু ই কেৱল নিযুক্তিলৈ ৰূপান্তৰিত নহয়।

    আমি এতিয়া কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলাৰ অংশগ্ৰহণত আটাইতকৈ তীব্ৰ হ্ৰাস দেখিছোঁ। যোৱা পাঁচ বছৰত ২০ মিলিয়ন মহিলাই কৰ্ম ত্যাগ কৰিছে, এয়া হৈছে ‘greatest resignation’ আৰু দুখৰ বিষয় যে ই কৰ্মজীৱনৰ ভাৰসাম্য বা উদ্দেশ্যৰ বাবে এক উচ্চ অনুসন্ধানৰ পৰা উদ্ভৱ নহয়।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: