• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • NDA Exam: উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত ! এতিয়া মহিলাসকলেও দিব পাৰিব NDA পৰীক্ষা...

NDA Exam: উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত ! এতিয়া মহিলাসকলেও দিব পাৰিব NDA পৰীক্ষা...

সাংকেতিক ফটো

সাংকেতিক ফটো

NDA Exam: উচ্চতম ন্যায়ালয়ে (Supreme Court) কৈছে যে মহিলাসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীৰ (NDA) প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ'ব পাৰে। ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌল আৰু হৃষীকেশ ৰয়ৰ বিচাৰপীঠে বুধবাৰে কুশ কালৰাৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা এখন আবেদনত অন্তৱৰ্তীকালীন আদেশ প্ৰদান কৰিছে।

  • Share this:
উচ্চতম ন্যায়ালয়ে (Supreme Court) কৈছে যে মহিলাসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীৰ (NDA) প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ'ব পাৰে। ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌল আৰু হৃষীকেশ ৰয়ৰ বিচাৰপীঠে বুধবাৰে কুশ কালৰাৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা এখন আবেদনত অন্তৱৰ্তীকালীন আদেশ প্ৰদান কৰিছে। আবেদনখনে মহিলা প্ৰাৰ্থীসকলক এন ডি এ পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ'বলৈ অনুমতি বিচাৰিছিল। আৱেদনখনত কোৱা হৈছিল যে মহিলাসকলক পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ'বলৈ নিদিয়াটো ভাৰতৰ সংবিধানৰ অনুচ্ছেদ ১৪, ১৫, ১৬ আৰু ১৯ ৰ উলংঘন। আৱেদনখনত কোৱা হৈছিল যে কৰ্তৃপক্ষই অবিবাহিত পুৰুষ প্ৰাৰ্থীসকলক দ্বাদশ পৰীক্ষাৰ ওচৰত 'ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী আৰু নৌ একাডেমী পৰীক্ষা'ত অৱতীৰ্ণ হ'বলৈ অনুমতি দিয়ে, কিন্তু কেৱল লিংগৰ ভিত্তিত যোগ্য আৰু আগ্ৰহী মহিলা প্ৰাৰ্থীসকলক পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ'বলৈ নিদিয়ে। ই আনকি সংবিধানৰ অধীনত কোনো সঠিক কাৰণো প্ৰদান নকৰে।

জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা চিন্ময় প্ৰদীপ শৰ্মাই অধিবক্তা মোহিত পল, সুনয়না আৰু ইৰফান হাসিবৰ সৈতে আদালতত আবেদনকাৰীক ৰক্ষা কৰিছিল। আবেদনখনত কোৱা হৈছিল যে যোগ্য আৰু আগ্ৰহী মহিলা প্ৰাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ লিংগৰ ভিত্তিত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীত প্ৰৱেশ কৰাৰ সুযোগ প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছে।

আবেদনখনত কোৱা হৈছিল যে ১০+২ পৰ্যায়ৰ শিক্ষা লাভ কৰা মহিলা প্ৰাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ লিংগৰ ভিত্তিত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী আৰু নৌ একাডেমী পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হোৱাৰ সুযোগ অস্বীকাৰ কৰা হৈছে। ফলস্বৰূপে, যোগ্য মহিলা প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে নামভৰ্তি কৰাৰ কোনো উপায় নাই আনহাতে সমান শিক্ষা লাভ কৰা পুৰুষ প্ৰাৰ্থীসকলে পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হোৱাৰ সুযোগ পায়। তেওঁলোক যোগ্য বুলি বিচাৰি পোৱাৰ পিছত, তেওঁলোকে এন.ডি.এ.-ত যোগদান কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: