• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • কাইলৈ অসম চৰকাৰৰ তৃতীয় বৰ্গৰ নিযুক্তি পৰীক্ষাত, পৰীক্ষাৰ্থীৰ বাবে কি হ'ব নিয়মাৱলী? কি কি বিষয়ৰ পৰা আহিব প্ৰশ্ন?

কাইলৈ অসম চৰকাৰৰ তৃতীয় বৰ্গৰ নিযুক্তি পৰীক্ষাত, পৰীক্ষাৰ্থীৰ বাবে কি হ'ব নিয়মাৱলী? কি কি বিষয়ৰ পৰা আহিব প্ৰশ্ন?

এই নিযুক্তিত তৃতীয় বৰ্গৰ বাবে থকা ১৩,১৪১ টা পদৰ বিপৰীতে সৰ্বমুঠ ৬ লাখ ৭১ হাজাৰ ৮০৫ জন প্ৰাৰ্থীয়ে আবেদন কৰিছে।

এই নিযুক্তিত তৃতীয় বৰ্গৰ বাবে থকা ১৩,১৪১ টা পদৰ বিপৰীতে সৰ্বমুঠ ৬ লাখ ৭১ হাজাৰ ৮০৫ জন প্ৰাৰ্থীয়ে আবেদন কৰিছে।

পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত কোনো ধৰণৰ কিতাপ, কাগজ, মোবাইল ফোন, কেলকুলেটৰ বা কোনো ইলেক্ট্ৰনিক গেজেট বা আপত্তিজনক সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিব। পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত কেৱল প্ৰৱেশ পত্ৰ, বল-পইণ্ট পেন, ফটো পৰিচয় পত্ৰ আৰু ক্ৰেডিট/ডেবিট কাৰ্ডহে আনিব পাৰিব। মোবাইল ফোন/ইলেক্ট্ৰনিক সামগ্ৰী আদি জমা কৰাৰ কোনো ব্যৱস্থা নাথাকিব।

  • Share this:
কাইলৈ অনুষ্ঠিত হ'ব অসম চৰকাৰৰ তৃতীয় বৰ্গৰ নিযুক্তি পৰীক্ষা। এই নিযুক্তিত তৃতীয় বৰ্গৰ বাবে থকা ১৩,১৪১ টা পদৰ বিপৰীতে সৰ্বমুঠ ৬ লাখ ৭১ হাজাৰ ৮০৫ জন প্ৰাৰ্থীয়ে আবেদন কৰিছে। কাইলৈ ২৮ আগষ্টৰ পুৱা ১০ বজাৰ পৰা ১২ বজালৈ উচ্চতৰ মাধ্যমিক তথা সম পৰ্যায়ৰ যোগ্যতা থকা পৰীক্ষাৰ্থীৰ তৃতীয় কাকতৰ বাবে হ'ব পৰীক্ষা। আবেলি ২ বজাৰ পৰা ৪ বজালৈ স্নাতক তথা সম পৰ্যায়ৰ যোগ্যতা থকা পৰীক্ষাৰ্থীৰ চতুৰ্থখন কাকতৰ বাবে অনুষ্ঠিত হ'ব পৰীক্ষা।

পৰীক্ষাৰ্থীৰ প্ৰৱেশ পত্ৰত উল্লেখ থকা অনুসৰি সেই নিদিষ্ট কেন্দ্ৰত অনুষ্ঠিত হ'ব এই পৰীক্ষা। পৰীক্ষাত এইবোৰ বিষয়ৰ পৰা প্ৰশ্ন অহাৰ সম্ভাৱনা আছেঃ সমাজ বিজ্ঞান/সমাজ অধ্যয়ন, সাধাৰণ জ্ঞান, সাধাৰণ গণিত (দশম শ্ৰেণী পৰ্যায়ৰ), মানসিক ক্ষমতা আৰু যুক্তি, সাধাৰণ ইংৰাজী আদি।

পৰীক্ষাৰ্থীৰ বাবে নিয়মাৱলীঃ

১) কোনো পৰীক্ষাৰ্থীক প্ৰৱেশ পত্ৰ অবিহনে পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত সোমাবলৈ দিয়া নহ’ব আৰু প্ৰৱেশ পত্ৰ তদন্তকাৰী বিষয়াৰ সন্মুখত দেখুৱাব লাগিব।

২) প্ৰতিজন প্ৰাৰ্থীয়ে নামৰ সৈতে ফটো মিলোৱাৰ বাবে চৰকাৰী কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা কমেও এখন ফটো পৰিচয় পত্ৰ লৈ যাব লাগিব।

৩) কোনো পৰীক্ষাৰ্থীকে পৰীক্ষা চলি থকাৰ সময়ত পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত প্ৰৱেশ বা প্ৰস্থান কৰিবলৈ বিশেষ নিৰ্দেশ নিদিলে অনুমতি প্ৰদান নকৰিব।

৪) পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত কোনো ধৰণৰ কিতাপ, কাগজ, মোবাইল ফোন, কেলকুলেটৰ বা কোনো ইলেক্ট্ৰনিক গেজেট বা আপত্তিজনক সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিব। পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত কেৱল প্ৰৱেশ পত্ৰ, বল-পইণ্ট পেন, ফটো পৰিচয় পত্ৰ আৰু ক্ৰেডিট/ডেবিট কাৰ্ডহে আনিব পাৰিব। মোবাইল ফোন/ইলেক্ট্ৰনিক সামগ্ৰী আদি জমা কৰাৰ কোনো ব্যৱস্থা নাথাকিব।প্ৰাৰ্থীক নিষিদ্ধ সামগ্ৰী লগত লৈ নাযাবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।

৫) প্ৰাৰ্থীয়ে নিজৰ সকলো বস্তু আৰু সামগ্ৰী পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহৰ বাহিৰত নিজৰ দায়িত্বত ৰাখিব লাগিব।

৬) অন্যায় পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰা বা উপৰোক্ত বা পৰীক্ষাৰ কোনো নিয়ম উলংঘা কৰা যিকোনো পৰীক্ষাৰ্থীক অযোগ্য ঘোষণা কৰি নীতি-নিয়ম অনুসৰি উচিত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব।

৭) প্ৰাৰ্থীয়ে কেৱল প্ৰশ্ন পুস্তিকাত দিয়া ঠাইত নিজৰ ৰোল নং স্পষ্টকৈ লিখিব লাগিব।

৮) OMR উত্তৰ-পত্ৰৰ উপযুক্ত বৃত্তত সঠিক উত্তৰ চিহ্নিত কৰাৰ আগতে প্ৰশ্নটো ভালদৰে পঢ়া উচিত।

৯) OMR উত্তৰ-পত্ৰত প্ৰতিটো উত্তৰৰ বাবে মাত্ৰ এটা বৃত্ত হ'ব (A), (B), (C) বা (D) যিটো সম্পূৰ্ণৰূপে দাগ দিব লাগে।

১০) প্ৰাৰ্থীয়ে OMR উত্তৰ-পত্ৰত কোনো ধৰণৰ বিপথে পৰিচালিত চিহ্ন দিব নালাগে।

১১) প্ৰাৰ্থীয়ে OMR Answer-Sheet খন ষ্টেপল, ফল্ড, পিন, ৰিংকেল বা ক্ষতি কৰিব নালাগে।

১২) স্ক্ৰেচিং, অভাৰৰাইট, টিক মাৰ্কিং, বহুবাৰ উত্তৰ দিয়া আদি ভুল উত্তৰ হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব।

১৩) প্ৰাৰ্থীয়ে দুবাৰকৈ চহী কৰিব লাগিব। পৰীক্ষা প্ৰেক্ষাগৃহত আসন গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত কৰ্তব্যৰত তদাৰকীৰ দ্বাৰা উপস্থাপন কৰা উপস্থিতি/ৰোল শ্বীটত এবাৰ, আৰু আনজনে, পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত তেওঁলোকৰ প্ৰশ্ন পুস্তিকা আৰু OMR উত্তৰ বহী তদাৰকীক প্ৰদান কৰাৰ সময়ত। পৰীক্ষা শেষ হোৱাৰ পিছত অ’ এম আৰ উত্তৰ বহী আৰু প্ৰশ্ন পুস্তিকাত স্বাক্ষৰ নকৰা আৰু দাখিল নকৰা গোচৰত তেওঁক অনুপস্থিত বুলি গণ্য কৰা হ’ব।

১৪) প্রার্থীয়ে প্রদান কৰা স্থানত প্রশ্ন পুস্তিকাখনৰ ওপৰত প্রয়োজনীয় সকলো Rough Work কৰিব লাগে। উত্তৰ-পত্ৰত বা আন কোনো কাগজত Rough Work কৰিব নালাগে। উত্তৰ-পত্ৰত যদি কোনো Rough Work কৰা হয় তেন্তে উত্তৰ-পত্ৰৰ মূল্যায়ন কৰা নহ’ব।

১৫) সকলো প্ৰশ্নৰ বাবে প্ৰি প্ৰিণ্টেড ৰোল নং আৰু ফটো থকা এটা এখন OMR Answer-Sheet থাকিব। কোনো ধৰণৰ ভুল বা সংশোধনৰ বাবে কোনো অতিৰিক্ত উত্তৰ-পত্ৰ প্ৰদান কৰা নহ’ব। ব্যৱহাৰৰ আগতে প্ৰাৰ্থীয়ে নিশ্চিত কৰিব লাগিব যে ই কেৱল তেওঁৰহে।

১৬) প্ৰশ্ন পুস্তিকাৰ সৈতে OMR উত্তৰ-পত্ৰ প্ৰদান কৰা হ’ব। প্ৰাৰ্থীয়ে OMR উত্তৰ-পত্ৰিকা অৰ্থাৎ প্ৰশ্ন পুস্তিকা নং, প্ৰশ্ন পুস্তিকা সংহিতা আদিত থকা বিৱৰণসমূহ সাৱধানে পূৰণ কৰিব লাগে।

১৭) পৰীক্ষাটো ২ ঘণ্টাৰ আৰু ইয়াত ১০০টা বহুবিকল্পী প্ৰশ্ন থাকিব।

১৮) প্ৰাৰ্থীয়ে কেৱল এই পৃষ্ঠাত বিৱৰণ লিখাৰ বাবে/OMR উত্তৰ-পত্ৰত সঁহাৰি চিহ্নিত কৰাৰ বাবেহে নীলা/ক’লা বল-পইণ্ট পেন ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

১৯) প্ৰাৰ্থীয়ে নিশ্চিত হ’ব লাগে যে সংশ্লিষ্ট প্ৰশ্ন পুস্তিকা সংহিতা তেওঁৰ দ্বাৰা OMR উত্তৰ-পত্ৰত সঠিকভাৱে লিখা হৈছে। উদাহৰণস্বৰূপে, যদি প্ৰাৰ্থীয়ে প্ৰশ্ন পুস্তিকা ক’ড ‘ক’ পায়, তেন্তে তেওঁ/তাই OMR উত্তৰ-পত্ৰত দিয়া বাকচটোত ‘A’ পূৰণ কৰিব লাগে আৰু লগতে OMR উত্তৰ-পত্ৰত ‘A’ বৃত্তটো দাগ দিব লাগে। প্ৰশ্ন পুস্তিকাত কোনো ধৰণৰ অমিল হ’লে প্ৰাৰ্থীয়ে তৎক্ষণাত বিষয়টো প্ৰতিস্থাপনৰ বাবে তদন্তকাৰীক অৱগত কৰিব লাগে।

২০) প্ৰশ্ন পুস্তিকাত ১০০টা বহুবিকল্পী প্ৰশ্ন (MCQ) থাকিব, সকলোবোৰতে তৃতীয় কাগজৰ বাবে ১.৫০ নম্বৰ আৰু চতুৰ্থ কাগজৰ বাবে ১.৭৫ নম্বৰ থাকিব।

২১) কোনো ভুল উত্তৰৰ বাবে কোনো ঋণাত্মক নম্বৰ নাথাকে।

২২) প্রার্থীয়ে মন কৰিব লাগিব যে প্রতিটো প্রশ্ন বহুভাষিক ৰূপত, অৰ্থাৎ অসমীয়া/বাংলা/বড়ো/ইংৰাজী/হিন্দী মাধ্যম/সংস্কৰণত তেওঁৰ সুবিধা আৰু প্রস্তুত উল্লেখৰ বাবে দিয়া হৈছে। মাধ্যম/সংস্কৰণত কোনো ধৰণৰ অমিল বা বিভ্ৰান্তিৰ ক্ষেত্ৰত ইংৰাজী সংস্কৰণটোক প্ৰামাণিক সংস্কৰণ হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব।

২৩) লাভ কৰা OMR শ্বীটখন ফাটি যোৱা/ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা বুলি ধৰা পৰিলে প্ৰাৰ্থীয়ে তৎক্ষণাত ৰিপৰ্ট দিব লাগিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি