মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» কেৰিয়াৰ

»Maths phobia : অংকলৈ কেৱল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়েই ভয় কৰে নেকি, শিক্ষকেও হেনো ভয় কৰে অংকলৈ ! গৱেষকৰ দাবী শিক্ষকেও ভূগে গণিত ভীতিত

Maths phobia : অংকলৈ কেৱল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়েই ভয় কৰে নেকি, শিক্ষকেও হেনো ভয় কৰে অংকলৈ ! গৱেষকৰ দাবী শিক্ষকেও ভূগে গণিত ভীতিত

Manjumoni Borah | News18-Assam
Updated:September 25, 2021, 7:17 PM IST
Maths phobia : অংকলৈ কেৱল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়েই ভয় কৰে নেকি, শিক্ষকেও হেনো ভয় কৰে অংকলৈ ! গৱেষকৰ দাবী শিক্ষকেও ভূগে গণিত ভীতিত
সাংকেতিক ছবি

Maths phobia : ডাৰ্বী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক হান্টৰ মতে শিক্ষকসকলে যেতিয়া শিশুৰ সন্মুখত প্ৰশ্ন সমাধান কৰে বা তেওঁলোকৰ উত্তৰ পৰীক্ষা কৰে তেতিয়া এইধৰণৰ ভীতিয়ে ক্ৰিয়া কৰে। 

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 25, 2021, 7:17 PM IST
  • Share this:
পৃথিৱীত খুব কম লোক আছে যি অংকলৈ ভয় নকৰে (Fear of Maths)। গণিত (Mathematics)ৰ কিতাপ দেখাৰ লগে লগেই কিছুমান মানুহে এনে অনুভৱ কৰে যেন তেওঁলোকে ভূত দেখিছে। মানুহে ইয়াক ধেমালি ভাৱত লয়, কিন্তু আচলতে গণিত ভীতি  এক চিন্তনীয় সমস্যা হৈ পৰে কিয়নো বহুতেই এই ভীতিগ্ৰস্ততাৰ বাবে মানসিক সমস্যাতো ভোগা দেখা যায় আৰু দীঘলীয়া সময়ত এই উদ্বেগ স্বাস্থ্যৰ বাবেও ক্ষতিকাৰক হৈ পৰে। কিন্তু শেহতীয়াকৈ গণিতৰ ভয় সম্পৰ্কে এক গৱেষণাই যি দাবী কৰিছে সেই দাবী শিক্ষাৰ্থীৰ সৈতে নহয় শিক্ষকসকলৰ (Teachers) সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু ই সকলোকে আচৰিত কৰিছিল।

বহুলোকে অনুভৱ কৰে যে কেৱল শিক্ষাৰ্থীসকলে (Students) গণিতক ভয় কৰে, কিন্তু তেনে নহয়। এজন বিশেষজ্ঞই তেওঁৰ গৱেষণাৰ জৰিয়তে দাবী কৰিছে যে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ লগতে শিক্ষকসকলৰ মাজতো গণিতক ভয় কৰা শিক্ষক (Teachers Facing Maths Anxiety)থাকিব পাৰে। ডাৰ্বী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ মনোবিজ্ঞানৰ সহযোগী অধ্যাপক আৰু গণিত ভীতি গৱেষণা গোটৰ (he Mathematics Anxiety Research Group) মুৰব্বী ডঃ থমাছ হান্ট (Thomas Hunt)এ এইটো দাবী কৰিছে।

দ্য মিৰ'ৰ ৱেবছাইটৰ সৈতে কথা-বতৰাত তেওঁ কয়, "গণিতক এক প্ৰকাৰে নিষিদ্ধ বিষয় বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো ইয়াক সাধাৰণ কথোপকথনত ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। মই ভাবোঁ শিক্ষকসকলে, বিশেষকৈ  প্ৰশিক্ষণ দিয়া শিক্ষকসকলে নিজকে প্ৰমাণ কৰিবলৈ বহু চাপত থাকিবলগীয়া হয়। তেওঁলোকে প্ৰতিটো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিব পাৰিবই বুলি আশা কৰা হয়। একে সময়তে তেওঁলোকৰ নিজৰ প্ৰতিও আশা বাঢ়ি যায় আৰু লাহে লাহে ই এক মানসিক উদ্বেগলৈ পৰিণত হয়।

তেওঁ কয়, "যেতিয়া মই কেইবাগৰাকীও প্ৰশিক্ষণ শিক্ষক আৰু অন্যান্য শিক্ষকৰ সৈতে কথা পাতিছিলোঁ, তেওঁলোকে কৈছিল যে তেওঁলোকৰ প্ৰায়েই শিক্ষকতাৰ সময়ত উদ্বিগ্নতা বৃদ্ধি পায় আৰু তেওঁলোকে সেইবোৰৰ সৈতে কেনেদৰে মোকাবিলা কৰিব লাগে সেয়া নাজানে।"

অধ্যাপক হাণ্টে কয় যে তেওঁ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শিশুসকলৰ মাজত এটা গৱেষণা কৰিছিল যিয়ে দেখুৱাইছিল যে প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক হ'ব বিচৰা সকলৰ ভিতৰত গণিতৰ উদ্বেগ সৰ্বাধিক আছিল। তেওঁ কৈছিল যে যদি অংকৰ উদ্বেগ থকা শিক্ষক এজনে শিশুৰ শ্ৰেণীত অধিক শিক্ষা দিয়ে, তেন্তে তেওঁৰ উদ্বেগৰ স্তৰ বৃদ্ধি পায় আৰু একে সময়তে শিশুসকলৰ শিক্ষাৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে। শিক্ষকসকলে যেতিয়া শিশুৰ সন্মুখত প্ৰশ্ন সমাধান কৰে বা তেওঁলোকৰ উত্তৰ পৰীক্ষা কৰে তেতিয়া এইধৰণৰ ভীতিয়ে ক্ৰিয়া কৰে বুলি দাবী কৰিছে অধ্যাপক হাণ্টে। অধ্যাপকজনে ইয়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ শিক্ষকজনে শিশুৰ সৈতে আৰু বিদ্যালয় প্ৰশাসনৰ  শিক্ষকসকলৰ সৈতে যোগাযোগ উন্নত কৰিব লাগে যাতে তেওঁলোকৰ উদ্বেগ দূৰ কৰিব পৰা যায়।
Published by: Manjumoni Borah
First published: September 25, 2021, 7:16 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি