• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • BYJU’s Young Geniusৰ এই সপ্তাহৰ খণ্ডটোত সৌৰশক্তি আৰু চেতাৰৰ বিশাৰদ- দুই মেধাৱীৰ বিষয়ে মুখ্যভাৱে প্ৰদৰ্শিত হৈছে

BYJU’s Young Geniusৰ এই সপ্তাহৰ খণ্ডটোত সৌৰশক্তি আৰু চেতাৰৰ বিশাৰদ- দুই মেধাৱীৰ বিষয়ে মুখ্যভাৱে প্ৰদৰ্শিত হৈছে

অধিৰাজে ছয় বছৰ বয়সত প্ৰশিক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত কেতিয়াও পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাই।

অধিৰাজে ছয় বছৰ বয়সত প্ৰশিক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত কেতিয়াও পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাই।

অধিৰাজে ছয় বছৰ বয়সত প্ৰশিক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত কেতিয়াও পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাই।

  • Share this:
মানৱ জীৱনৰ প্ৰথম বছৰকেইটাক সংজ্ঞায়িত কৰিব পৰাকৈ বিশেষ কোনো সূত্ৰ নাই বুলিব পাৰি। বাকীসকলৰ পৰা পিছ পৰি নাযাবলৈ তীব্ৰ প্ৰতিযোগিতামূলক সংগ্ৰামত আৱদ্ধ হৈ আমাৰ বেছিভাগেই সেই বস্তুবোৰৰ বিষয়ে ভাবিবলৈ আহৰি নাপাওঁ যিবোৰে প্ৰকৃততে আমাৰ বাবে বিশেষ তাৎপৰ্য কঢ়িয়াই আনে বা যিবোৰ কাম আমি কৰিবলৈ ভাল পাওঁ।

সেয়েহে #BYJUSYoungGenius চিজন 2-ত দেখুওৱা সফলতাবোৰে খণ্ডৰ পিছত খণ্ড ধৰি আমাক বিস্ময়াভিভূত কৰি ৰাখে। এই সপ্তাহটোও বাকীবোৰতকৈ পৃথক নহয়, কিয়নো দেশৰ আৰু দুজন যুৱ প্ৰতিভায়ে তেওঁলোকৰ দক্ষতা আৰু শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছে আৰু আমাক মনোযোগেৰে বহি চাবলৈ বাধ্য কৰিছে। 

এখন লৌহ হাতেৰে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ –

খণ্ডটোৰ প্ৰথম বিস্ময়কৰ যুৱতী হৈছে তামিলনাডুৰ তিৰুভান্নামালাইৰ 15 বছৰীয়া বিনীশা উমাশংকৰ। বিনীশাক পুৰস্কাৰ প্ৰাপ্ত সৌৰশক্তি যুক্ত লৌহ বাহনৰ আৱিষ্কাৰক আৰু পৰিৱেশ-উদ্ভাৱক হিচাপে জনা যায় যি কাপোৰত মৰা ইস্ত্ৰীত ব্যৱহৃত কাঠকয়লাৰ প্ৰয়োজনীয়তা নোহোৱা কৰে আৰু ইয়াক সৌৰ শক্তিলৈ ৰূপান্তৰিত কৰে। বিনীশাৰ আৱিষ্কাৰে কেৱল কাঠকয়লা জ্বলোৱাৰ পৰা হোৱা পৰিৱেশ প্ৰদূষণকে বন্ধ নকৰে, ই কাপোৰ ইস্ত্ৰী কৰা লোকসকলৰ বাবেও ধন ৰাহি কৰে যিসকলে দীৰ্ঘম্যাদী ইস্ত্ৰী বোৰ্ডৰ সৈতে অধিক লাভ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। 



ভ্ৰাম্যমাণ ইস্ত্ৰী কৰা বাহনখন চাইকেল এখনৰ সৈতে সংলগ্ন হৈ আহে যাতে তেওঁলোকে গোটেই বাহনখন কষ্টেৰে টানি নিব নালাগে। বাহনখনে এটা ভাপৰ লোৰ বাকচক শক্তি দিবলৈ সৌৰ পেনেল ব্যৱহাৰ কৰে আৰু পাঁচ ঘণ্টাত চাৰ্জ কৰিব পাৰে। এজন ব্যক্তিয়ে এই শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি ছয় ঘণ্টাৰ বাবে কাপোৰ ইস্ত্ৰী কৰিব পাৰে। বিনীশাই বৰ্তমান কাপোৰ ইস্ত্ৰী কৰোঁতে ব্যৱহৃত সম্পৰ্ক পৃষ্ঠটো অধিক দক্ষ কৰাৰ বাবে কাম কৰি আছে।

কেৱল এয়াই নহয়, 2021 চনত গ্লাছগ'ত অনুষ্ঠিত COP 26 সন্মিলনত বিনীশাক ভাষণ দিবলৈও আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল। সন্মিলনত পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ অৰ্থে দিয়া তেওঁৰ আৱেগিক ভাষণে সকলো ঠাইতে তেওঁৰ অনুৰাগীসকলৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিছিল যাৰ ভিতৰত আছিল আগশাৰীৰ ব্যৱসায়ী আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী। যেতিয়া বিনীশাই খণ্ডটোত তেওঁৰ ভাষণৰ কিছু অংশ আবৃত্তি কৰিছিল তেতিয়া বিশেষ অতিথি ৰবি শাস্ত্ৰীয়ে আচৰিত হৈ চাইছিল আৰু তাইৰ আত্মবিশ্বাসৰ প্ৰশংসা কৰিছিল।

তাইৰ পৰিৱেশ-উদ্ভাৱনে যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে আৰু আমি নিশ্চিত যে গৌৰৱেৰে অংকন কৰা ভাৰতীয় পতাকাৰ সৈতে তাইৰ ভ্ৰাম্যমাণ লোৰ বাহনখনে শীঘ্ৰেই উন্নতিৰ নতুন শিখৰ স্পৰ্শ কৰিব। 

চেতাৰৰ যোগেদি হৃদয়ৰ গভীৰ অনুভূতিক স্পৰ্শ – 

13 বছৰীয়া অধিৰাজ চৌধুৰীয়ে তেওঁৰ ককাক পদ্মভূষণ স্বৰ্গীয় পণ্ডিত দেবু চৌধুৰীৰ কাষত সৰুকালত বহিছিল আৰু কিংবদন্তি চেতাৰ বাদকজনে অকণমানি ল'ৰাজনৰ বাবে চেতাৰ বজাইছিল। পৰৱৰ্তী কালত, অধিকাৰৰাজে তেওঁৰ দেউতাক স্বৰ্গীয় পণ্ডিত প্ৰতীক চৌধুৰীৰ পৰা চেতাৰ বাদনৰ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল। 

তৃতীয় প্ৰজন্মৰ চেতাৰ ওস্তাদগৰাকী বিখ্যাত জয়পুৰৰ চেনিয়া ঘৰানাৰ অন্তৰ্ভুক্ত। তেওঁলোকৰ ঘৰানা হৈছে ভাৰতৰ একমাত্ৰ পৰম্পৰাগত ঘৰানা যি 17 টা ফ্ৰেটৰ চেতাৰত বিশেষজ্ঞ। এইটো এটা ধাৰণা যিটো যুৱ প্ৰতিভাগৰাকীয়ে ৰবি শাস্ত্ৰী আৰু হোষ্ট আনন্দ নৰসিংহনক এক মিনিটত প্ৰায় 600 কৰ্ড বজাই আচৰিত কৰাৰ আগতে অনুষ্ঠানটোত অধিক ব্যাখ্যা কৰে!  

চেতাৰ বিশাৰদজনক গ্ৰেমী বঁটা বিজয়ী যেনে পিটি সন্দীপ দাস (তবলা ওস্তাদ) আৰু পিটি বিশ্ব মোহন ভট্ট (মোহন বীণা বাদক) বিশেষজ্ঞসকলে বৰ পচন্দ কৰে। অধিৰাজ চৌধুৰীয়ে 2020 চনত তৰানা আৰ্ট এণ্ড মিউজিকৰ দ্বাৰা 'বাল প্ৰতিভা বঁটা'ৰ দৰে বহুতো বঁটা লাভ কৰিছে। তেওঁ 2019 চনত ভাৰত চৰকাৰৰ পৰা সাংস্কৃতিক প্ৰতিভা অনুসন্ধান বৃত্তি (CCRT) লাভ কৰিছিল আৰু 2020 চনত উস্তাদ মুস্তাক আলী খান চেণ্টাৰ ফৰ কালচাৰৰ দ্বাৰা আয়োজিত নতুন দিল্লীৰ UMAK উৎসৱতো পৰিৱেশন কৰিছিল।

অধিৰাজে ছয় বছৰ বয়সত প্ৰশিক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত কেতিয়াও পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাই। তেওঁৰ দেউতাক আৰু ককাদেউতাৰ মনোগ্ৰাহী উত্তৰাধিকাৰ কঢ়িয়াই নিয়াৰ তেওঁৰ সংকল্প আৰু আত্মবিশ্বাস হৈছে এনে এক বস্তু যিটোৱে তেওঁক দৰ্শকৰ সৈতে সঁচাকৈয়ে সম্পৰ্কিত কৰিছিল, বিশেষকৈ খণ্ডটোত তেওঁৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰা এটা সৰু ছেট বজোৱাৰ পিছত। 

বিনীশা আৰু অধিকাৰৰাজৰ দৰে যুৱ প্ৰতিভাক চালে এইটোয়ে শিকো যে আপুনি যিটো বস্তুৰ প্ৰতি আগ্ৰহী তাত সফল হোৱাৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট বয়স নাথাকে। ব্যক্তি এগৰাকী তেওঁলোকৰ দৰে সৰু হ'ব পাৰে আৰু অধিৰাজৰ নিচিনাকৈ তেওঁলোকৰ প্ৰজন্মৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণা হ'ব পাৰে৷ আৰু এজনে পুৰণি প্ৰজন্মক তেওঁলোকৰ নিজৰ আবেগ আৰু চিন্তা প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে গৌৰৱান্বিত কৰাৰ লগতে আত্মবিশ্লেষণ কৰিবলৈকো প্ৰেৰণাঅ দিব পাৰে যিদৰে বিনীশাই পৃথিৱীখন বচাবলৈ তেওঁৰ জ্বলন্ত আৰু দৃঢ় ভাষণেৰে COP 26 ত কৰিছিল। 

সৰ্বোপৰি এইটো এটা চাবলগীয়া খণ্ড, যিটো আপুনি এৰাটো উচিত নহয়। 

গোটেই খণ্ডটো ইয়াত চাওক। 
Published by:Gautam Barman
First published: