মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» কেৰিয়াৰ

»Career Tips: কলা শাখাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এই ১০ টা Courseৰ কথা চিন্তা কৰিব পাৰে !

Career Tips: কলা শাখাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এই ১০ টা Courseৰ কথা চিন্তা কৰিব পাৰে !

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 14, 2021, 10:51 PM IST
Career Tips: কলা শাখাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এই ১০ টা Courseৰ কথা চিন্তা কৰিব পাৰে !
দ্বাদশৰ পিছত কলা ক্ষেত্ৰৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে শীৰ্ষ ১০ টা পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰমৰ (Professional Courses) বিষয়ে জানো আহক যি তেওঁলোকক কেৱল এক উন্নত কেৰিয়াৰ সহায়ক (Career) প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় নকৰে, পাঠ্যক্ৰমৰ ঠিক পিছতে ভাল চাকৰি লাভ কৰিবলৈ সহায়ক হ'ব।

দ্বাদশৰ পিছত কলা ক্ষেত্ৰৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে শীৰ্ষ ১০ টা পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰমৰ (Professional Courses) বিষয়ে জানো আহক যি তেওঁলোকক কেৱল এক উন্নত কেৰিয়াৰ সহায়ক (Career) প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় নকৰে, পাঠ্যক্ৰমৰ ঠিক পিছতে ভাল চাকৰি লাভ কৰিবলৈ সহায়ক হ'ব।

  • Share this:
বেছিভাগ কলা শাখাৰ (Arts Stream) শিক্ষাৰ্থীয়ে (Students) প্ৰায়ে Class12 ৰ পিছত তেওঁলোকে এতিয়া কি কৰা উচিত সেই বিষয়ে চিন্তা কৰে। কি চাকৰিমুখী পাঠ্যক্ৰম (Job Oriented Courses) ল'ব লাগে যাতে তেওঁলোকে তাৰ ঠিক পিছতে চাকৰি (Job) লাভ কৰে। আজি, আমি দ্বাদশৰ পিছত কলা ক্ষেত্ৰৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে শীৰ্ষ ১০ টা পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰমৰ (Professional Courses) বিষয়ে জানো আহক যি তেওঁলোকক কেৱল এক উন্নত কেৰিয়াৰ সহায়ক (Career) প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় নকৰে, পাঠ্যক্ৰমৰ ঠিক পিছতে ভাল চাকৰি লাভ কৰিবলৈ সহায়ক হ'ব।

পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰমবোৰ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ:
এটা সময় আছিল যেতিয়া শিক্ষাৰ্থীসকলে দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পিছত তেওঁলোকৰ স্বাভাৱিক স্নাতক  ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত সহজে চৰকাৰী চাকৰি লাভ কৰিব পাৰিছিল। কিন্তু এতিয়া সময় সলনি হৈছে। আজি, কেৱল চাকৰি বা কেৰিয়াৰ পাবলৈ সাধাৰণ স্নাতক হোৱাটোৱে কাম নকৰিব। এতিয়া আপোনাৰ ডিগ্ৰী  আৰু লগতে পেছাদাৰী দক্ষতা থাকিব লাগিব।

ইয়াৰ বাবে, বৰ্তমান যুগৰ নতুন পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰম শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে অত্যন্ত উপযোগী। এই পাঠ্যক্ৰমবোৰে আপোনাক বৰ্তমানৰ প্ৰয়োজনীয়তা  সন্দৰ্ভত প্ৰশিক্ষিত কৰে আৰু আপোনাৰ দক্ষতা উন্নত কৰে । গতিকে কলা শাখাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে নিম্নলিখিত ১০ টা পাঠ্যক্ৰম আজিৰ যুগত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প হ'ব পাৰে।

কলা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে ইয়াত পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰম আছে:

1. ফেশ্বন ডিজাইনিংত স্নাতক
2. মাছ কমিউনিকেশ্বনত স্নাতক

3. ফাইন আৰ্টৰ স্নাতক
4. বেচেলৰ অফ পাৰফৰ্মিং আৰ্টচ
5. আভ্যন্তৰীণ ডিজাইনিংত স্নাতক
6. গ্ৰাফিক ডিজাইনিংত স্নাতক
7. ফুটৱেৰ ডিজাইনিংত স্নাতক
8. পাব্লিক ৰিলেশ্বনত স্নাতক
৯. বিজ্ঞাপনত স্নাতক
10. মিডিয়া মেনেজমেণ্টত স্নাতক
Published by: Kokil Sarma
First published: July 14, 2021, 10:30 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি