• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • ২০২৩ চনৰ শেষলৈকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ১০ লাখ চাকৰি; পাঁচ দফা অভিলাষী পৰিকল্পনা ঘোষণা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ

২০২৩ চনৰ শেষলৈকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ১০ লাখ চাকৰি; পাঁচ দফা অভিলাষী পৰিকল্পনা ঘোষণা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ

২০২৩ চনৰ শেষলৈকে নৰেন্দ্ৰ মোদী নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে ১০ লাখ চাকৰিৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ কাম কৰি আছে।

২০২৩ চনৰ শেষলৈকে নৰেন্দ্ৰ মোদী নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে ১০ লাখ চাকৰিৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ কাম কৰি আছে।

২০২১ চনৰ ১ মাৰ্চত ৪০.৩৫ লাখ অনুমোদিত পদৰ বিপৰীতে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মন্ত্ৰালয় আৰু বিভাগসমূহত মাত্ৰ ৩০.৫৫ লাখ কৰ্মচাৰীহে আছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰায় ৯.৮ লাখ পদ খালী আছে।

  • Share this:
এটা আভ্যন্তৰীণ পৰ্টেল, দ্বিমাহেকীয়া লক্ষ্য, সচিব পৰ্যায়ত সাপ্তাহিক পৰ্যালোচনা, সম্পূৰ্ণ কেলেণ্ডাৰ প্ৰস্তুত কৰা, অৱসৰৰ বাবে ২০২৩-২০২৪ চনত উদ্ভৱ হোৱা খালী পদৰ কাৰক হিচাপে লোৱা আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয় (পিএমঅ’)ৰ পৰা শীৰ্ষ পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ –- এইবোৰৰ জৰিয়তে ২০২৩ চনৰ শেষলৈকে নৰেন্দ্ৰ মোদী নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে ১০ লাখ চাকৰিৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ কাম কৰি আছে।

নিবনুৱা সমস্যা আৰু কৰ্মসংস্থাপন- গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজনৈতিক বিষয় হিচাপে উত্থাপিত হোৱাৰ লগে লগে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০২৩ চনৰ শেষৰ ফালে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ১০ লাখ খালী পদৰ সকলো পদ পূৰণৰ এক অভিলাষী পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰে।প্ৰথমটো ‘ৰোজগাৰ মেলা’ অক্টোবৰ মাহত অনুষ্ঠিত হয়, য’ত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে আগবঢ়োৱা যুৱ প্ৰাৰ্থীসকলে লাভ কৰিবলগীয়া ৭৫,০০০ চাকৰিৰ প্ৰথমটো পৰ্যায়।

অহা বছৰৰ শেষৰ ফালে ১০ লাখ চাকৰিৰ লক্ষ্য পূৰণৰ বাবে কেন্দ্ৰই ৰচনা কৰা পাঁচ দফা পৰিকল্পনাৰ কথা News18 য়ে জানিব পাৰিছে। এজন শীৰ্ষ বিষয়াই কয় যে এই ধাৰণাটো হৈছে “নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰাৰ সময়সীমা আৰু অধিক সংকোচিত কৰা”।

এই লক্ষ্যৰ দিশত প্ৰথম পদক্ষেপ হ’ল ‘Vacancy Status Portal’ নামৰ এটা আভ্যন্তৰীণ চৰকাৰী পৰ্টেল সৃষ্টি, য’ত সকলো মন্ত্ৰালয় আৰু বিভাগক তেওঁলোকৰ শেহতীয়া খালী পদৰ তথ্য আপলোড কৰিবলৈ কোৱা হৈছে।

দ্বিতীয়তে, পৰ্টেলটো নিয়মীয়াকৈ আপডেট কৰিবলৈ প্ৰতিটো মন্ত্ৰালয় আৰু বিভাগত এজন ন’ডেল বিষয়া নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

তৃতীয়তে, সকলো মন্ত্ৰালয়ৰ বাবে দ্বিমাহেকীয়া লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে আৰু খালী পদ পূৰণৰ বাবে ২০২৩ চনৰ শেষলৈকে সম্পূৰ্ণ কেলেণ্ডাৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

চতুৰ্থতে, চৰকাৰে ‘অফাৰ এণ্ড এপইণ্টমেণ্ট লেটাৰৰ ইউনিফাইড কালেকটিভ ডিজিটেল ইছ্যুৰ বাবে প্লেন অৱ একচন’ যুগুত কৰিছে আৰু সকলো মন্ত্ৰালয়ক আগন্তুক মাহত কোনবোৰ নম্বৰৰ বাবে নিযুক্তি পত্ৰ জাৰি কৰা হ’ব সেই সম্পৰ্কে বিতংভাৱে পৰ্টেলটো আপডেট কৰিবলৈ কোৱা হৈছে। শীৰ্ষ বিষয়াগৰাকীয়ে কয় যে এই সন্দৰ্ভত প্ৰতিমাহে পিএমঅ’ পৰ্যায়ত অগ্ৰগতি পৰ্যালোচনা কৰা হৈছে আৰু কেবিনেট সচিবক মুখ্য বিষয়া হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। সকলো সম্পাদকে সাপ্তাহিক ভিত্তিত অগ্ৰগতিৰ পৰ্যালোচনা কৰি আছে।

পঞ্চমতে, চৰকাৰে নিৰ্ধাৰিত অৱসৰৰ বাবে ২০২৩-২০২৪ বিত্তীয় বৰ্ষত উদ্ভৱ হোৱা খালী পদসমূহকো কাৰক হিচাপে লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। কেন্দ্ৰই সকলো মন্ত্ৰালয়ক এনে খালী পদৰ বাবে চলি থকা চক্ৰত সংশ্লিষ্ট নিযুক্তি সংস্থাসমূহৰ সৈতে ইনডেণ্ট স্থাপন কৰিবলৈ কয়। লগতে চৰকাৰে সকলো মন্ত্ৰালয়ক ‘ডিমড এবলিচড’ শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত পদসমূহ পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ ব্যয় বিভাগক অনুমোদনৰ বাবে দাখিল কৰিবলৈ কয়।

News18 এ ইয়াৰ পূৰ্বে প্ৰকাশ কৰিছিল যে ২০২৩ চনৰ অক্টোবৰ মাহত অৰ্থাৎ শেষৰ ফালে পিএম মোডীয়ে ১০ লাখ চৰকাৰী খালী পদ পূৰণ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণৰ বাবে কৰ্মী আৰু প্ৰশিক্ষণ বিভাগে মিছন মোডত কাম কৰি আছে।

কেন্দ্ৰই সংসদত লিখিত উত্তৰত শেহতীয়াকৈ কয় যে ২০২১ চনৰ ১ মাৰ্চত ৪০.৩৫ লাখ অনুমোদিত পদৰ বিপৰীতে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মন্ত্ৰালয় আৰু বিভাগসমূহত মাত্ৰ ৩০.৫৫ লাখ কৰ্মচাৰীহে আছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰায় ৯.৮ লাখ পদ খালী আছে। ৰে’ল মন্ত্ৰালয়ত ২.৯৪ লাখ, প্ৰতিৰক্ষা (অসামৰিক) বিভাগত ২.৬৪ লাখ, গৃহ মন্ত্ৰণালয়ত ১.৪ লাখ, পদ বিভাগৰ প্ৰায় ৯০ হাজাৰ আৰু ৰাজহ বিভাগত ৮০ হাজাৰ পদ খালী হৈ আছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি