உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • career
    • »
    • BEd Course : বি.এড.ত ৰূপায়ণ কৰা হ'ব Semester System ! NCTE য়ে কৰি আছে পৰিৱৰ্তন...

    BEd Course : বি.এড.ত ৰূপায়ণ কৰা হ'ব Semester System ! NCTE য়ে কৰি আছে পৰিৱৰ্তন...

    দুবছৰীয়া BEd পাঠ্যক্ৰমলৈ যোৱা যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এতিয়া বি.এড.-ত বাৰ্ষিক পৰীক্ষাৰ পৰিৱৰ্তে ছেমিষ্টাৰ পৰীক্ষা হ'ব।

    দুবছৰীয়া BEd পাঠ্যক্ৰমলৈ যোৱা যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এতিয়া বি.এড.-ত বাৰ্ষিক পৰীক্ষাৰ পৰিৱৰ্তে ছেমিষ্টাৰ পৰীক্ষা হ'ব।

    দুবছৰীয়া BEd পাঠ্যক্ৰমলৈ যোৱা যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এতিয়া বি.এড.-ত বাৰ্ষিক পৰীক্ষাৰ পৰিৱৰ্তে ছেমিষ্টাৰ পৰীক্ষা হ'ব।

    • Share this:
    দুবছৰীয়া BEd পাঠ্যক্ৰমলৈ যোৱা যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এতিয়া বি.এড.-ত বাৰ্ষিক পৰীক্ষাৰ পৰিৱৰ্তে ছেমিষ্টাৰ পৰীক্ষা হ'ব। লগতে, পাঠ্যক্ৰমত ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কাৰ্যকলাপ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব। পাঠ্যক্ৰমত ভাৰতীয় মূল্যবোধ, ভাষা, জ্ঞান, নীতি আৰু পৰম্পৰাকো স্থান দিয়া হ'ব। লাইভ হিন্দুস্তান প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পাঠ্যক্ৰমটোৰ মুখ্য আধাৰ হ'ব দক্ষতা।

    প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষক শিক্ষা পৰিষদে চইচ আধাৰিত ক্ৰেডিট চিষ্টেম (CBCS)ত বি.এড পাঠ্যক্ৰম এটা বিকশিত কৰিবলৈ ১২ জনীয়া কৰ্মী গোট এটা গঠন কৰিছে। NIOSৰ পৰা অধ্যাপক সৰোজ শৰ্মা কৰ্মী গোটৰ অধ্যক্ষ হ'ব। শেহতীয়াকৈ উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে নিম্নতম পাঠ্যক্ৰমৰ অধীনত বি.এড পাঠ্যক্ৰম ৰচনা কৰিছিল। কিন্তু এনচিটিই হৈছে, এনে ক্ষেত্ৰত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত বি.এড পাঠ্যক্ৰম ৰচনা কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে। উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে পৰৱৰ্তী অধিৱেশনৰ পৰা বি.এড পাঠ্যক্ৰমৰ পৰিৱৰ্তন কাৰ্যকৰী কৰিব। এনচিটিইয়ে এটা নতুন বি.এড পাঠ্যক্ৰম প্ৰস্তুত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে।

    এই পৰিৱৰ্তনবোৰ বি.এড পাঠ্যক্ৰমত কৰা হ'ব

    -বি.এড পাঠ্যক্ৰমত New Education Policyৰ পৰামৰ্শ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব
    - একে ধৰণৰ ছেমিষ্টাৰ ফৰ্মেট থাকিব
    - বি.এড পাঠ্যক্ৰমে একবিংশ শতিকা অনুসৰি দক্ষতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব
    - সকলো স্তৰত পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰচলন আৰু প্ৰয়োজনীয়তা
    Published by:Kokil Sarma
    First published: