உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • career
    • »
    • Good News for Medical Students: ইউক্ৰেইনত অধ্যয়নৰত ভাৰতৰ চিকিৎসা বিদ্যাৰ্থীসকলৰ বাবে সুখবৰ ! কি ভাল খবৰ দিলে নেচনেল মেডিকেল কমিছনে ?

    Good News for Medical Students: ইউক্ৰেইনত অধ্যয়নৰত ভাৰতৰ চিকিৎসা বিদ্যাৰ্থীসকলৰ বাবে সুখবৰ ! কি ভাল খবৰ দিলে নেচনেল মেডিকেল কমিছনে ?

    ইউক্ৰেইনৰ পৰা পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ নকৰাকৈ উভতি অহা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলে এই দেশত তেওঁলোকৰ ইন্টাৰ্ণশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ সুযোগ পাব। অৱশ্যে, তাৰ আগতে, তেওঁলোকে ফৰেইন মেডিকেল গ্ৰেজুৱেটছ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব।

    ইউক্ৰেইনৰ পৰা পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ নকৰাকৈ উভতি অহা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলে এই দেশত তেওঁলোকৰ ইন্টাৰ্ণশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ সুযোগ পাব। অৱশ্যে, তাৰ আগতে, তেওঁলোকে ফৰেইন মেডিকেল গ্ৰেজুৱেটছ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব।

    ইউক্ৰেইনৰ পৰা পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ নকৰাকৈ উভতি অহা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলে এই দেশত তেওঁলোকৰ ইন্টাৰ্ণশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ সুযোগ পাব। অৱশ্যে, তাৰ আগতে, তেওঁলোকে ফৰেইন মেডিকেল গ্ৰেজুৱেটছ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব।

    • Share this:
    যুদ্ধবিধ্বস্ত ইউক্ৰেইনৰ পৰা পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ নকৰাকৈ উভতি অহা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলে এই দেশত তেওঁলোকৰ ইন্টাৰ্ণশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ সুযোগ পাব। অৱশ্যে, তাৰ আগতে, তেওঁলোকে ফৰেইন মেডিকেল গ্ৰেজুৱেটছ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব, ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগে শনিবাৰে কয়। এই দেশৰ নিয়ম অনুসৰি, চিকিৎসা বিদ্যাৰ্থীসকলে বিদেশত দুটা ইন্টাৰ্ণশ্বিপ কৰিব লাগিব। সংশ্লিষ্ট দেশত ইণ্টাৰ্নশ্বিপ কৰাৰ পিছত, আপুনি আপোনাৰ নিজৰ দেশত ইণ্টাৰ্নশ্বিপ কৰিব লাগিব।

    ভাৰতীয়সকলে কম খৰচত ঔষধ অধ্যয়ন কৰিবলৈ ইউক্ৰেইনলৈ যায়। বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, ইউক্ৰেইনত ২০ হাজাৰ ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থী আছে। তেওঁলোকৰ বহুতে ইণ্টাৰ্নশ্বিপৰ অন্তিম পৰ্যায়ত আছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই সিদ্ধান্তটো নিশ্চিত কৰিবলৈ লৈছে যাতে সেই শিক্ষাৰ্থীসকলক হাৰাশাস্তি কৰা নহয় আৰু তেওঁলোকে সোনকালে অনুশীলন কৰিব পাৰে। উপ সচিব শম্ভু শৰণ কুমাৰে কয়, "বিদেশত এমবিবিএছ উত্তীৰ্ণ হোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলে সন্মুখীন হোৱা অসুবিধাৰ কথা মনত ৰাখি, ইণ্টাৰ্নশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ বাবে তেওঁলোকৰ আবেদন গ্ৰহণ কৰা হ'ব। যদি আপুনি পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হয়, আপুনি ইণ্টাৰ্নশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ যোগ্য হ'ব। "

    সকলো ভাৰতীয়ই ইউক্ৰেইন ত্যাগ কৰি আছে, বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে কয়। বিভিন্ন সংবাদ মাধ্যমৰ পৰা বাতৰি পোৱা গৈছে যে ইউক্ৰেইনে ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক ৰাখি নিজকে বচাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। অৱশ্যে, বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ে প্ৰতিবেদন খাৰিজ কৰিছে। এক বিবৃতি জাৰি কৰি বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে কয়, "কোনো ছাত্ৰক আটক কৰাৰ কোনো অভিযোগ নাই। আমি ইউক্ৰেইন চৰকাৰক খাৰকিভ আৰু পশ্চিম ইউক্ৰেইনৰ অন্যান্য ঠাইৰ পৰা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক ঘূৰাই অনাৰ বাবে বিশেষ ৰে'লৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো। "
    Published by:Kokil Sarma
    First published: