• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে এক সুখবৰ! মোদী চৰকাৰে দিছে ৫০ হাজাৰ টকা! আবেদনৰ শেষ তাৰিখ ৩১ অক্টোবৰ

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে এক সুখবৰ! মোদী চৰকাৰে দিছে ৫০ হাজাৰ টকা! আবেদনৰ শেষ তাৰিখ ৩১ অক্টোবৰ

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে পুনৰ এক সুখবৰ

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে পুনৰ এক সুখবৰ

কেন্দ্ৰৰ মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে মাধ্যমিক বা উচ্চতৰ মাধ্যমিক উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত উচ্চ শিক্ষাত নামভৰ্তি কৰিছে তেওঁলোকক মূলতঃ এই এককালীন সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যাতে আৰ্থিক অক্ষমতাৰ বাবে তেওঁলোকৰ অধ্যয়ন কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ধৰণৰ বাধা নাথাকে।

  • Share this:
নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰৰ পৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে পুনৰ এক সুখবৰ। দেশৰ সকলো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি আছিল। এইবাৰ আৰু এখোজ আগুৱাই গৈ সমগ্ৰ দেশৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শিক্ষা ব্যয়ৰ বাবে মোদী চৰকাৰে এককালীন বৃত্তি দিব ৫০ হাজাৰ টকা। শেহতীয়াকৈ কেন্দ্ৰীয় মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়ে এনে এক সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

কেন্দ্রীয় চৰকাৰৰ লক্ষ্য হৈছে দেশৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক, বিশেষকৈ ছাত্র-ছাত্রীসকলক কেনেদৰে উচ্চ পর্যায়ৰ শিক্ষালৈ উন্নীত কৰিব পাৰি৷ কিন্তু আৰ্থিক সংকটৰ বাবে দেশৰ অধিকাংশ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে উচ্চ শিক্ষা লাভ কৰাত পিছ পৰি থাকে। এইবাৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে চৰকাৰীভাৱে সেই সকলো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীলৈ এককালীন আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰিব।

মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা পোৱা তথ্য অনুসৰি দেশৰ যিকোনো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে উচ্চ শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত পঢ়া-শুনা অব্যাহত ৰাখিবলৈ এই বিশেষ আৰ্থিক সুবিধাৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। কেন্দ্ৰৰ মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে মাধ্যমিক বা উচ্চতৰ মাধ্যমিক উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত উচ্চ শিক্ষাত নামভৰ্তি কৰিছে তেওঁলোকক মূলতঃ এই এককালীন সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যাতে আৰ্থিক অক্ষমতাৰ বাবে তেওঁলোকৰ অধ্যয়ন কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ধৰণৰ বাধা নাথাকে।

মোদী চৰকাৰৰ এই আৰ্থিক সুবিধাসমূহ কোনে পাব?

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে জনোৱা হৈছে যে যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে মাধ্যমিক বা উচ্চতৰ মাধ্যমিকৰ শেষত কাৰিকৰী শিক্ষাত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাব বিচাৰে, তেওঁলোকক পঢ়াৰ খৰচ বহন কৰিবলৈ চৰকাৰে ৫০ হাজাৰ টকা দিব। এই ধনৰ ভিতৰত ৩০ হাজাৰ টকা সেই ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে তেওঁলোকৰ টিউচন মাচুলৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

আনহাতে, দৃষ্টিহীন আৰু শ্ৰৱণ ক্ষমতাহীন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক অতিৰিক্ত ২০ হাজাৰ টকা দিয়া হ’ব। যাতে সেই সকলো বিশেষভাৱে সক্ষম ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয় আনুষংগিক সামগ্ৰী কিনিব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত সকলো শাৰীৰিকভাৱে অক্ষম আৰু সক্ষম ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে তেওঁলোকৰ উচ্চ শিক্ষা, বিশেষকৈ কাৰিকৰী শিক্ষাৰ বাবে এই আৰ্থিক সুবিধা লাভ কৰিব।

আবেদনৰ নিয়মঃ

আবেদনকাৰীয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়ৰ ৱেবছাইটত গৈ অনলাইনযোগে আবেদন কৰিব লাগিব।

প্ৰথমে আবেদন পত্ৰখন ডাউনলোড কৰক আৰু তাৰ পিছত আবেদনকাৰীয়ে সেই আবেদন পত্ৰত নিজৰ বিষয়ে সকলো তথ্য দিব লাগিব। তাৰপিছত আবেদন পত্ৰ পূৰণ কৰি জমা দিব লাগিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি