• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • এতিয়া যুৱক-যুৱতীসকলে ৩ ৰ পৰা ৫ বছৰৰ বাবে সেনাত যোগদান কৰিব পাৰে, শীঘ্ৰেই ঘোষণা কৰা হ'ব: সূত্ৰ

এতিয়া যুৱক-যুৱতীসকলে ৩ ৰ পৰা ৫ বছৰৰ বাবে সেনাত যোগদান কৰিব পাৰে, শীঘ্ৰেই ঘোষণা কৰা হ'ব: সূত্ৰ

ভাৰতীয় সেনাৰ যুৱসকলৰ বাবে ট্যুৰ অফ ডিউটী সোনকালেই ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত, যুৱকসকলে সীমিত সময়ৰ বাবে সেনাবাহিনীত যোগদান কৰিব পাৰে। সূত্ৰ অনুসৰি, বৰ্তমান ৩ৰ পৰা ৫বছৰৰ বাবে সেনাবাহিনীত হ্ৰস্বম্যাদী সেৱা প্ৰদান কৰাৰ বাবে এটা প্ৰস্তাৱ আনিব পাৰে।

ভাৰতীয় সেনাৰ যুৱসকলৰ বাবে ট্যুৰ অফ ডিউটী সোনকালেই ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত, যুৱকসকলে সীমিত সময়ৰ বাবে সেনাবাহিনীত যোগদান কৰিব পাৰে। সূত্ৰ অনুসৰি, বৰ্তমান ৩ৰ পৰা ৫বছৰৰ বাবে সেনাবাহিনীত হ্ৰস্বম্যাদী সেৱা প্ৰদান কৰাৰ বাবে এটা প্ৰস্তাৱ আনিব পাৰে।

ভাৰতীয় সেনাৰ যুৱসকলৰ বাবে ট্যুৰ অফ ডিউটী সোনকালেই ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত, যুৱকসকলে সীমিত সময়ৰ বাবে সেনাবাহিনীত যোগদান কৰিব পাৰে। সূত্ৰ অনুসৰি, বৰ্তমান ৩ৰ পৰা ৫বছৰৰ বাবে সেনাবাহিনীত হ্ৰস্বম্যাদী সেৱা প্ৰদান কৰাৰ বাবে এটা প্ৰস্তাৱ আনিব পাৰে।

  • Share this:
ভাৰতীয় সেনাৰ যুৱসকলৰ বাবে ট্যুৰ অফ ডিউটী সোনকালেই ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত, যুৱকসকলে সীমিত সময়ৰ বাবে সেনাবাহিনীত যোগদান কৰিব পাৰে। সূত্ৰ অনুসৰি, বৰ্তমান ৩ৰ পৰা ৫বছৰৰ বাবে সেনাবাহিনীত হ্ৰস্বম্যাদী সেৱা প্ৰদান কৰাৰ বাবে এটা প্ৰস্তাৱ আনিব পাৰে। এই সীমাৰ পিছত, বিষয়া বা সৈনিকসকলে বিচাৰিলে তেওঁলোকৰ সেৱা অব্যাহত ৰাখিব পাৰে। আগতে, বিষয়াসকলক ট্যুৰ অফ ডিউটীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আছিল, কিন্তু এতিয়া বিষয়াসকলৰ ঠাইত সৈনিকসকলকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব।

প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ত ব্ৰিফিং
সূত্ৰ অনুসৰি, তিনিৰ পৰা পাঁচ বছৰৰ সেৱাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় প্ৰক্ৰিয়া সোনকালেই আৰম্ভ কৰা হ'ব। সোনকালেই ই শীৰ্ষ নেতৃত্বৰ পৰা সেউজ সংকেত লাভ কৰিব। সেনাবাহিনীত হ্ৰস্বম্যাদী সেৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ কৰা হৈছে কিয়নো তিনিটা সেৱাত বৰ্তমান ১,২৫,৩৬৪ টা পদ খালী হৈ আছে। আঁচনিখন ২০২০ চনত সেনা প্ৰধান জেনেৰেল এম এম নাৰাভানে আনিছিল। শেহতীয়াকৈ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ত এই সন্দৰ্ভত এক ব্ৰিফিং হৈছে। এই ব্যৱস্থাৰ অধীনত, সেনাই যুৱসকলক ৩ বা ৫ বছৰৰ চাকৰি সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত অন্যান্য সেৱাত নিযুক্তি দিয়াত সহায় কৰিব। তেওঁলোকক নিযুক্তিৰ সুযোগ প্ৰদান কৰা হ'ব। সেনাই নিশ্চিত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যে এনে যুৱক-যুৱতীসকলৰ কৰ্পোৰেট জগতত ভাল চাহিদা আছে। এইটো বুজা যায় যে সেনাই প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত তেওঁলোকক এনে ধৰণৰ পাঠ শিকাব যাতে কৰ্পোৰেট জগতত তেওঁলোকৰ চাহিদা বজাই ৰখা হয়। সেই সৈনিকসকলক কৰ্তব্যভ্ৰমণৰ অধীনত লৈ যোৱা হ'ব। এই আঁচনিৰ ৰূপায়ণে অৰ্থনৈতিক দিশত সেনাক যথেষ্ট ৰক্ষা কৰিব।

সেনাৰ হাজাৰ হাজাৰ কোটি টকা ৰাহি
স্থায়ী সৈনিকসকলক দিয়া ভাট্টা আৰু পেঞ্চনত সেনাৰ বাবে হাজাৰ হাজাৰ কোটি টকা ব্যয় কৰা হ'ব। এই সেৱালৈ অহা কিছুমান সৈনিকৰ সেৱা আৰু অধিক অব্যাহত ৰখাৰ সুযোগ থাকিব। এইটোৱে সেনাবাহিনীত যুৱ পেছাদাৰীসকলকো প্ৰদান কৰিব আৰু ধন ৰাহি কৰিব। সূত্ৰ অনুসৰি, আইআইটিৰ দৰে সন্মানীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ শিক্ষাৰ্থীসকল যিসকল অত্যন্ত কাৰিকৰীভাৱে দক্ষ, তেওঁলোক সেনাবাহিনীত প্ৰযুক্তি সম্প্ৰসাৰণত সহায় কৰিবলৈ সেনাবাহিনীত কম সময়ৰ বাবে আকৰ্ষিত হ'ব। পিছত, এই শিক্ষাৰ্থীসকলে সহজে কৰ্পোৰেট জগতত তেওঁলোকৰ বসতি স্থাপন কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: