• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • Exam Stress: আপোনাৰ সন্তান চাপত আছে নেকি ? ব'ৰ্ড পৰীক্ষাৰ আগতে চাপৰ লক্ষণবোৰ কেনেদৰে বুজিব আৰু কেনেদৰে দূৰ কৰিব ?

Exam Stress: আপোনাৰ সন্তান চাপত আছে নেকি ? ব'ৰ্ড পৰীক্ষাৰ আগতে চাপৰ লক্ষণবোৰ কেনেদৰে বুজিব আৰু কেনেদৰে দূৰ কৰিব ?

Exam Stress, Parenting Tips, Anxiety Symptoms: পৰীক্ষাৰ সময়ত চাপ (Exam Stress) পোৱাটো অতি সচৰাচৰ হয়। অৱশ্যে, অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ সন্তানক বিচাৰিলে পৰীক্ষাৰ চাপৰ পৰা বাহিৰ কৰিব পাৰে (Parenting Tips)। ইয়াৰ বাবে, তেওঁলোকে উদ্বেগৰ সঠিক লক্ষণবোৰ (Anxiety Symptoms) জানিব লাগে।

Exam Stress, Parenting Tips, Anxiety Symptoms: পৰীক্ষাৰ সময়ত চাপ (Exam Stress) পোৱাটো অতি সচৰাচৰ হয়। অৱশ্যে, অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ সন্তানক বিচাৰিলে পৰীক্ষাৰ চাপৰ পৰা বাহিৰ কৰিব পাৰে (Parenting Tips)। ইয়াৰ বাবে, তেওঁলোকে উদ্বেগৰ সঠিক লক্ষণবোৰ (Anxiety Symptoms) জানিব লাগে।

Exam Stress, Parenting Tips, Anxiety Symptoms: পৰীক্ষাৰ সময়ত চাপ (Exam Stress) পোৱাটো অতি সচৰাচৰ হয়। অৱশ্যে, অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ সন্তানক বিচাৰিলে পৰীক্ষাৰ চাপৰ পৰা বাহিৰ কৰিব পাৰে (Parenting Tips)। ইয়াৰ বাবে, তেওঁলোকে উদ্বেগৰ সঠিক লক্ষণবোৰ (Anxiety Symptoms) জানিব লাগে।

  • Share this:
পৰীক্ষাৰ সময়ত চাপ (Exam Stress) পোৱাটো অতি সচৰাচৰ হয়। বহুতো শিক্ষাৰ্থীৰ ওপৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলায় আৰু তেওঁলোকে পেছাদাৰী সহায়ৰ আশ্ৰয় ল'ব লাগিব। অৱশ্যে, অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ সন্তানক বিচাৰিলে পৰীক্ষাৰ চাপৰ পৰা বাহিৰ কৰিব পাৰে (Parenting Tips)। ইয়াৰ বাবে, তেওঁলোকে উদ্বেগৰ সঠিক লক্ষণবোৰ (Anxiety Symptoms) জানিব লাগে।

বেছিভাগ শিশুৰ মনত ব'ৰ্ড পৰীক্ষাৰ বিষয়ে ভয় থাকে। তেওঁলোকক আৰম্ভণিৰ পৰাই এনেদৰে চৰ্ত দিয়া হয় যে তেওঁলোকে ব'ৰ্ড পৰীক্ষাৰ নামৰ পৰাও ভয় খাবলৈ আৰম্ভ কৰে। দশম-দ্বাদশ পৰীক্ষাটো কঠিন, কিন্তু ইমান বেছি নহয় যে ই শিশুটোৰ মনক প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। পৰীক্ষাৰ সময়ত অভিভাৱকে শিশুৰ আচৰণ বুজাত সহায় কৰিব পৰা কিছুমান উপায় শিকক।

ইয়াৰ বাবে, শিশুসকল অধিক চাপত থাকে।
২ বছৰত, শিশুৰ জীৱনশৈলী সম্পূৰ্ণৰূপে সলনি হৈছে। তেওঁলোক ঘৰত থাকিবলৈ অভ্যস্ত হৈ পৰিছে। এতিয়া হঠাতে তেওঁলোকে পৰীক্ষাৰ বাবে বিদ্যালয়লৈ যোৱাৰ কথা ভাবিও নাৰ্ভাছ হৈ পৰিছে। এই সময়ছোৱাত, তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃ আৰু শিক্ষকসকলৰ সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন।

শিশুৰ চাপ চিনাক্ত কৰক
বহুতো অভিভাৱকে স্বীকাৰ নকৰে যে তেওঁলোকৰ সন্তান উদ্বেগৰ লক্ষণত ভুগি আছে। যদি আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ আচৰণ সলনি হোৱা দেখিছে, ইয়াৰ প্ৰতি অতিৰিক্ত মনোযোগ দিয়া আৰম্ভ কৰক। অৱশ্যে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে শিশুটোৰ ওপৰত একেবাৰে চকু ৰখা।

তেওঁলোকে সঠিকভাৱে শুই আছে নেকি?
যদি আপোনাৰ সন্তানে নিশা সঠিকভাৱে টোপনি নাহে বা আন কোনো প্ৰকাৰে তেওঁৰ টোপনিৰ সময়সূচী ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়, তেনেহ'লে ই উদ্বেগৰ লক্ষণ।

শিশুটোৱে সঠিকভাৱে খোৱা-বোৱা কৰিছে নেকি?
উদ্বেগৰ দ্বিতীয় লক্ষণটো হ'ল ভোক নোহোৱা। যদি আপুনি শিশুৰ খোৱাৰ সময়সূচীত যিকোনো ধৰণৰ পৰিৱৰ্তন দেখিছে, তেনেহ'লে ইয়াত মনোযোগ দিয়াৰ সময়।

এনেদৰে পৰীক্ষাৰ চাপ আঁতৰাওক
শিশুৰ চাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ, তেওঁলোকক ব্যায়াম, যোগ আৰু দৈনিক খেলিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ক। যদিও শিশুৰ পৰীক্ষাৰ সময় চলি আছে, তেওঁলোকক খেলিবলৈ বা বিশ্ৰাম ল'বলৈ আধা ঘণ্টা সময় দিয়ক। ই শিশুসকলৰ বাবে ইতিবাচক শক্তি আনি দিয়ে।
Published by:Kokil Sarma
First published: