• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • Engineers' Day: অভিযান্ত্ৰিক পাঠ্যক্ৰমে গুৰুত্ব হেৰুৱাইছে নেকি? আই আই টি প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ পৰা কিয় আঁতৰিছে ভাৰতৰ যুৱপ্ৰজন্ম?

Engineers' Day: অভিযান্ত্ৰিক পাঠ্যক্ৰমে গুৰুত্ব হেৰুৱাইছে নেকি? আই আই টি প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ পৰা কিয় আঁতৰিছে ভাৰতৰ যুৱপ্ৰজন্ম?

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে JEE Advancedৰ দৰে পৰীক্ষাৰ বাবে কেৱল স্কুল পৰ্যায়ৰ শিক্ষাই কেতিয়াও যথেষ্ট নহ’ব।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে JEE Advancedৰ দৰে পৰীক্ষাৰ বাবে কেৱল স্কুল পৰ্যায়ৰ শিক্ষাই কেতিয়াও যথেষ্ট নহ’ব।

প্ৰতি বছৰে আই আই টিত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সংখ্যা ২.৫ লাখৰো অধিক, অৱশ্যে বিগত সাত বছৰত ১.৮ লাখতকৈও কম ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হৈছে।

  • Share this:
দশক দশক ধৰি ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে অন্যতম শীৰ্ষ পছন্দ হোৱাৰ পিছত অধ্যয়নৰ পাঠ্যক্ৰম হিচাপে অভিযান্ত্ৰিক পাঠ্যক্ৰমে যেন নিজৰ উজ্জ্বলতা হেৰুৱাই পেলাইছে। অভিযান্ত্ৰিক প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত আবেদন কৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সংখ্যাই - জে ই ই মেইন — এতিয়া চাৰি বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি ১১ লাখ নম্বৰ স্পৰ্শ কৰিব পৰা নাই। আনকি প্ৰতিষ্ঠিত আই আই টি সমূহেও লাহে লাহে তেওঁলোকৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত কম আবেদন লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। আই আই টি প্ৰৱেশৰ বাবে যোগ্য হোৱাৰ পিছতো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে জে ই ই এডভান্সৰ পৰা আঁতৰি যায় আৰু ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে এন আই টিৰ বাবে যাবলৈ পছন্দ কৰে, তেওঁলোকৰ প্ৰিয় বিষয়ৰ সন্ধানত।

প্ৰতি বছৰে জেইই মেইনৰ পৰা শীৰ্ষ ২.৫ লাখ ৰেংকধাৰীক জেইই এডভান্সত অৱতীৰ্ণ হ’বলৈ নিৰ্বাচিত হয়। প্ৰতি বছৰে আই আই টিত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সংখ্যা ২.৫ লাখৰো অধিক, অৱশ্যে বিগত সাত বছৰত ১.৮ লাখতকৈও কম ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হৈছে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, যে কঠোৰ প্ৰতিযোগিতা আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠানৰ বাবে বৃদ্ধি পোৱা মাচুলে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক হাই ষ্টেক পৰীক্ষা দিয়াৰ পৰা বিৰত ৰাখিছে। যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে JEE Main লৈ JEE Advanced ৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰে, তেওঁলোকে শীৰ্ষ NIT ত আসন পোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক আৰু তাতোকৈ কঠোৰ প্ৰতিযোগিতাৰ পৰা বাহিৰ হয় যিয়ে কেতিয়াবা তেওঁলোকক টায়াৰ-3 IIT ত অৱতীৰ্ণ কৰে। মাদ্ৰাজ, দিল্লী, আৰু বোম্বাইৰ আই আই টিকে ধৰি শীৰ্ষ মহাবিদ্যালয়সমূহৰ বাবে প্ৰতিযোগিতা অৱশ্যে কঠোৰ হৈ আছে, বিশেষকৈ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে।
YEAR JEE MAIN REGISTRATIONS JEE ADVANCED REGISTRATIONS
2017 11,86,454 1,72,024
2018 11,35,084 1,55,158
2019 6,08,440 1,61,319
2020 9,34,000 1,50,838
2021 10,48,012 1,41,699
2022 10,26,799 1,60,000

'১৫০ জনৰ ভিতৰত প্ৰায় ১৪৯ জনে নাপায় আসন'
এই বিষয়টোৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি AICTEৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ অনিল সহস্ৰবুধেই কয় যে ইয়াৰ এটা সম্ভাৱ্য কাৰণ হ’ব পাৰে উচ্চ প্ৰতিযোগিতা। আবেদন কৰা লাখ লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ভিতৰত মাত্ৰ ২.৫ লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়েহে জে ই ই এডভান্সৰ বাবে বহিব পাৰিব আৰু ইয়াক আই আই টিৰ প্ৰৱেশ পৰ্যায়ত আৰু অধিক ফিল্টাৰ কৰা হৈছে।

“ইয়াৰ আঁৰৰ এটা সম্ভাৱ্য কাৰণ হ’ব পাৰে" আবেদনকাৰীৰ সংখ্যা ইমান বেছি, ১৫০ জনৰ ভিতৰত প্ৰায় ১৪৯ গৰাকীয়ে আসন নাপায়। এই ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে কোচিঙৰ বাবে ইমান সময় আৰু ধন খৰচ কৰে, যে খৰচ বেছি হয়। যদি কোনো ছাত্ৰই জানে যে তেওঁ মধ্যমীয়া, তেন্তে তেওঁলোকে হয়তো জে ই ইৰ বাবে প্ৰশিক্ষণৰ বাবে ইমান খৰচ কৰিব নিবিচাৰিব। ৰাজ্যিক অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ক লৈ হয়তো সুখী হ’ব। তেওঁলোকে হয়তো ভাবিব যে যদি মই পিছত ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ কলেজলৈ যাবলগীয়া হয় তেন্তে আগতীয়াকৈ তাৰ বাবে যোৱাই ভাল। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষা কিয় দিব লাগে?'- সদ্য অৱসৰপ্ৰাপ্ত এআইচিটিইৰ মুৰব্বীগৰাকীয়ে কয়।

JEE TOPPER য়ে কৈছে 'ENGINEERING NOT SAFE OPTION'
আই আই টিৰ প্ৰতি প্ৰয়োগ বা আগ্ৰহৰ অভাৱ কেৱল যোগ্যতাৰ অভাৱৰ সূচক নহয়, আগ্ৰহৰ অভাৱো। JEE Main 2022 ৰ টপাৰ, পাৰ্থ ভৰদ্বাজে শেহতীয়াকৈ news18.comক জনোৱা মতে, কেৰিয়াৰ হিচাপে অভিযান্ত্ৰিক পাঠ্যক্ৰম আগতে এটা দশক আগতে হোৱাৰ দৰে বিশেষ নিৰাপদ বিকল্প নহয়। বি টেকৰ পিছত ইউপিএছচি চিএছই বাছনি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা ভৰদ্বাজে কয়, “ইঞ্জিনিয়াৰিংক এটা নিৰাপদ বিকল্প হিচাপে গণ্য কৰা হয় যদিও ই এতিয়াও ইমান নিৰাপদ নহয়, কেৰিয়াৰৰ সম্ভাৱনা আৰু সুযোগৰ ক্ষেত্ৰত। প্ৰায় ৩০-৪০ লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে CBSE ১২ নং আৰু প্ৰায় ৯ লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে JEE Main লৈছে। জে ই ইত সংখ্যা এতিয়াও যথেষ্ট বেছি মই ক’ম, অৱশ্যে গৱেষণা হৈছে যিয়ে কয় যে ভাৰতৰ প্ৰায় ৮০ শতাংশ অভিযন্তা কোনো কামৰ বাবে একেবাৰেই উপযুক্ত নহয়।"

কম আয়ৰ পৰিয়াল, গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ অসুবিধা
উচ্চ প্ৰতিযোগিতাৰ বাবে এজন ছাত্ৰই কোচিং ক্লাছ নকৰাকৈ কোনো ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষাত ক্ৰেক কৰাটো বিৰল। কোচিং ক্লাছৰ বাবে উচ্চ মাচুল অৱশ্যে সকলোৰে বাবে সুলভ নহয়। কিছুমান যোগ্যতাসম্পন্ন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰা বিনামূলীয়া প্ৰশিক্ষণৰ সুবিধা লাভ কৰাৰ বিপৰীতে অসুবিধাগ্ৰস্ত পৰিয়ালৰ অধিকাংশ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে এনে উচ্চমানৰ প্ৰশিক্ষণৰ সুবিধা লাভ নকৰে।

কোচিং চেণ্টাৰসমূহে অৱশ্যে দাবী কৰে যে তেওঁলোকে প্ৰকৃততে স্কুলীয়া শিক্ষা আৰু কলেজৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'বলৈ প্ৰয়োজনীয় যোগ্যতাৰ মাজৰ ব্যৱধান বৃদ্ধি কৰি আছে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে JEE Advancedৰ দৰে পৰীক্ষাৰ বাবে কেৱল স্কুল পৰ্যায়ৰ শিক্ষাই কেতিয়াও যথেষ্ট নহ’ব। “বিদ্যালয়ত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে যিখিনি শিকে তাৰ পৰা পৰীক্ষাৰ ধৰণ সম্পূৰ্ণ বেলেগ। আই আই টিৰ বাবে প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰা বেছিভাগ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীকে তেওঁলোকক গাইড কৰিবলৈ অতি ভাল প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰয়োজন হয়। বিশেষকৈ ৰাজ্যিক ব’ৰ্ডৰ পৰা অহাসকলৰ বাবে। এই ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ অসুবিধা পায় বুলি কয় ইনষ্টাপ্ৰেপছ বাই ৭ ক্লাছৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক তথা আই আই টি-বম্বেৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ অনুপ ৰাজে।

নিজেই এখন সৰু চহৰৰ পৰা অহা ৰাজে কয় যে দুদিনমানৰ ইমান চুটি জাননী আৰু কেৱল অনলাইন মোডৰ আবেদনৰ বাবে বহু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে আই আই টি প্ৰৱেশৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰাৰ সুযোগ হেৰুৱাই পেলায়। “চৰ্ট নোটিছৰ বাবে এই বছৰ প্ৰায় ১০-১৫ শতাংশ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে সুযোগ হেৰুৱাই পেলাইছে। চহৰত বাস কৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে অনলাইন পঞ্জীয়ন কৰাটো অতি সহজ যদিও সংযোগৰ সমস্যা থকা গাঁও-নগৰৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে পঞ্জীয়ন কৰাটো সহজ নহয়।’

ৰাজে দাবী কৰে, “প্ৰায় ২০০০০ৰ পৰা ৩০০০০০ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে হয়তো ফৰ্মখন পূৰণ কৰিলেহেঁতেন যদিহে তেওঁলোকে অন্ততঃ এসপ্তাহতকৈ অধিক সময় পালেহেঁতেন।”
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি