মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» কেৰিয়াৰ

»Career Tips: দ্বাদশৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলে আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হ'বলৈ কেনেদৰে আগবাঢ়িব লাগিব ?

Career Tips: দ্বাদশৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলে আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হ'বলৈ কেনেদৰে আগবাঢ়িব লাগিব ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 15, 2021, 7:47 PM IST
Career Tips: দ্বাদশৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলে আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হ'বলৈ কেনেদৰে আগবাঢ়িব লাগিব ?
Career Tips: দ্বাদশৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ (Students) আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হোৱাৰ বিকল্পও মুকলি কৰা হৈছে। আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হিচাপে কেৰিয়াৰ (career) গঢ়ি তুলিব পাৰে।

Career Tips: দ্বাদশৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ (Students) আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হোৱাৰ বিকল্পও মুকলি কৰা হৈছে। আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হিচাপে কেৰিয়াৰ (career) গঢ়ি তুলিব পাৰে।

  • Share this:
কোভিডে এলোপেথি (Allopathy) আৰু লগতে আয়ুৰ্বেদিক (Ayurveda) ঔষধৰ (Medical) চাহিদা বৃদ্ধি কৰিছে। এতিয়া মানুহে চিকিৎসালয়লৈ (Hospitals) যোৱাৰ পৰিৱৰ্তে ঘৰত বহি থকা আয়ুৰ্বেদ প্ৰণালীত নিজকে (Treatment) চিকিৎসা কৰাৰ ওপৰতো জোৰ দি আছে। সেইকাৰণে আজিকালি আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকসকলৰ গুৰুত্বও বৃদ্ধি পাইছে। দ্বাদশৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ (Students) আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হোৱাৰ বিকল্পও মুকলি কৰা হৈছে। আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হিচাপে কেৰিয়াৰৰ (career) সম্ভাৱনা কি জানো আহক।

BAMS পাঠ্যক্ৰম কৰিবই লাগিব:
এজন আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হ'বলৈ, শিক্ষাৰ্থীসকলে বিজ্ঞান শাখাত পদাৰ্থ বিজ্ঞান, ৰসায়ন বিজ্ঞান আৰু জীৱবিজ্ঞান (PCB) বিষয়ৰ কমেও ৫০% অংকৰ সৈতে দ্বাদশ উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব। তাৰ পিছত আপুনি চিকিৎসা পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তিৰ বাবে এনইইটি প্ৰৱেশ পৰীক্ষা কৰিব লাগিব। শিক্ষাৰ্থীসকলে এনইইটি উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত আয়ুৰ্বেদ আৰু ঔষধ অস্ত্ৰোপচাৰৰ (BAMS) পাঠ্যক্ৰমৰ স্নাতক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। এই পাঠ্যক্ৰমটো চাৰে চাৰি বছৰ পুৰণি। এই পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত এবছৰৰ ইণ্টাৰ্নশ্বিপ (internship) প্ৰয়োজন। তেতিয়াহে আপুনি এজন সম্পূৰ্ণ আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক হ'ব পাৰে।

ইয়াত কেৰিয়াৰৰ Scope আছে:
ভাৰত চৰকাৰেও এতিয়া আয়ুৰ্বেদৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে। ইয়াৰ ফলত দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত আয়ুৰ্বেদিক ক্লিনিক আৰু চিকিৎসালয়ৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। গতিকে বি.এ.এম.এছ. পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত আপোনাৰ চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়ত ভাল চাকৰিৰ সম্ভাৱনা আছে। যি কি নহওক, মানুহে লাহে লাহে এলোপেথিৰ পৰা আয়ুৰ্বেদিক ঔষধলৈ পুনৰ আগবাঢ়িছে, সেয়েহে অলপ কাম কৰাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ আয়ুৰ্বেদ ক্লিনিকো খুলিব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 15, 2021, 7:47 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি