• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • Medical College Seat Crunch in India: ৯ লাখ ৯৩ হাজাৰ যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, আসন মাত্ৰ ৮৩ হাজাৰখন, ভাৰতৰ মেডিকেল কলেজৰ আসনৰ অভাৱ কেতিয়া দূৰ হ'ব?

Medical College Seat Crunch in India: ৯ লাখ ৯৩ হাজাৰ যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, আসন মাত্ৰ ৮৩ হাজাৰখন, ভাৰতৰ মেডিকেল কলেজৰ আসনৰ অভাৱ কেতিয়া দূৰ হ'ব?

Medical College Seat Crunch in India: যদিও অধিক চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় স্থাপন কৰাটোৱে এক সহজ উপায় যেন লাগে তেনে কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কেইবাটাও নীতিগত বাধা আছে।

Medical College Seat Crunch in India: যদিও অধিক চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় স্থাপন কৰাটোৱে এক সহজ উপায় যেন লাগে তেনে কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কেইবাটাও নীতিগত বাধা আছে।

Medical College Seat Crunch in India: যদিও অধিক চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় স্থাপন কৰাটোৱে এক সহজ উপায় যেন লাগে তেনে কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কেইবাটাও নীতিগত বাধা আছে।

  • Share this:
প্ৰতি বছৰে ভাৰতত প্ৰায় ৮৩ হাজাৰ মেডিকেল কলেজৰ আসন (Medical College Seat)ৰ বাবে প্ৰায় ৮-৯ লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে যুঁজ দিব লগা হয়। এইবছৰো পৰিবেশ অতিকে প্ৰতিযোগিতামূলক হৈ পৰিছে।  নামভৰ্তিৰ সংখ্যা বেছি হোৱাৰ বাবে এইবাৰ ৯,৯৩,০৬৯ জন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নীট ২০২২ (NEET 2022) ক্লিয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। এওঁলোকে এতিয়া মাত্ৰ ৮৩ হাজাৰ আসনৰ বাবে আন এক তুমুল প্ৰতিদ্বন্দ্বিতাত নামিব লাগিব।

৯,৯৩,০৬৯ জন যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বিপৰীতে আসনৰ সংখ্যা মাত্ৰ ৮৩,২৭৫খন। এইয়া হৈছে চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ মিলাই মুঠ আসনৰ সংখ্যা।  ইয়াৰ প্ৰায় আধাখিনিহে চৰকাৰী মহাবিদ্যালয়ৰ আসন, বাকীখিনি বেচৰকাৰীখণ্ডৰ। এইবাৰ NEET পাছ কৰা প্ৰতি ১০০গৰাকী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বিপৰীতে আসনৰ সংখ্যা মাত্ৰ ৫খন।

পৰিস্থিতি আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তুলিছে চীন, ইউক্ৰেইন, ফিলিপাইনছকে ধৰি কেইবাখনো দেশত ক’ভিড-১৯ মহামাৰীকে ধৰি ভূ-ৰাজনৈতিক কাৰণত অধ্যয়নৰ বাবে এতিয়াও ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীক পুনৰ কেম্পাছলৈ আমন্ত্ৰণ কৰিব পৰা নাই। ইয়াৰ ফলত বিদেশত অধ্যয়ন কৰিব বিচৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়েও ভাৰততে বিকল্প বিচাৰিবলৈ বাধ্য হৈছে।

তলৰ পৰিসংখ্যা চিত্ৰখনত চকু ফুৰালেই গম পাব কিমান গম্ভীৰ আৰু জটিল ভাৰতৰ চিকিৎসা বিজ্ঞান শিক্ষাৰ ছবিখন-



যদিও অধিক চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় (Medical College) স্থাপন কৰাটোৱে এক সহজ উপায় যেন লাগে তেনে কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কেইবাটাও নীতিগত বাধা আছে। মেডিকেল কলেজ স্থাপন কৰিবলৈ নূন্যতম প্ৰয়োজনীয়তাসমূহৰ ভিতৰত ২০ একৰ মাটি আৰু প্ৰচলিত নিয়ম অনুসৰি পৰিচালনা সমিতিয়ে পূৰ্বৰ দুবছৰ ধৰি এখন চিকিৎসালয় চলাই থকা উচিত। সীমিত মাটিৰ উপলব্ধতা আৰু উচ্চ মাটিৰ মূল্যই টায়াৰ-৩ চহৰ বা গ্ৰাম্য অঞ্চলত নতুন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়সমূহক ঠেলি দিছে। কিন্তু গ্ৰামাঞ্চলৰ চিকিৎসালয়ৰ লগতে চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়সমূহেও অধ্যাপক আৰু চিকিৎসকক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই।

আসনৰ সংখ্যা প্ৰায় স্থবিৰ হৈ থকাৰ পিছতো চিকিৎসা বিজ্ঞান (Medical Science)ৰ আকাংক্ষীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পোৱাৰ বাবে বহু বিশেষজ্ঞই চিকিৎসা খণ্ডত হাইব্ৰিড লাৰ্নক আসনৰ সংকটৰ সমাধান হিচাপে স্বীকৃতি দিবলৈ দাবী জনাইছে। যিহেতু MBBS, BDS, আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত পাঠ্যক্ৰমৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠ অংশ তাত্ত্বিক, বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে তত্ত্ব অংশৰ বাবে অনলাইন বা হাইব্ৰিড অধিবেশন থকা আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক ব্যৱহাৰিক আৰু ক্লিনিকেল প্ৰেকটিছৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াৰ বাবে শ্ৰেণীত উপস্থিত থাকিবলৈ বাধ্য কৰাই সমস্যাটো সমাধান কৰিব পাৰে। বৰ্তমান চৰকাৰে মেডিকেল অধ্যয়নৰ বাবে অনলাইন প্ৰক্ৰিয়াক স্বীকৃতি দিয়া নাই।

সমস্যাটো অধিক জটিল হৈ পৰে চিকিৎসক-ৰোগীৰ অনুপাত (Doctor-Patient Ratio) কম হোৱালৈকে। ভাৰতত প্ৰাথমিক চিকিৎসাৰ বাবে ২০০০ ৰোগীৰ বাবে এজন চিকিৎসক আৰু ৫,০০,০০০ৰো অধিক ৰোগীৰ বাবে এজন বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ এই হিচাপত চিকিৎসক-ৰোগীৰ অনুপাত অতি কম। ইয়াৰে একাংশ চিকিৎসকে মেডিকেলৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব ল'ব লগা হয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি