உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • career
    • »
    • NEET 2022 Admissions: ব্যক্তিগত খণ্ডৰ মেডিকেল কলেজৰ ৫০ শতাংশ আসনৰ বাবে মাচুলৰ চৰ্ত সলনি, চাওক NMCৰ নতুন নিৰ্দেশনাসমূহ

    NEET 2022 Admissions: ব্যক্তিগত খণ্ডৰ মেডিকেল কলেজৰ ৫০ শতাংশ আসনৰ বাবে মাচুলৰ চৰ্ত সলনি, চাওক NMCৰ নতুন নিৰ্দেশনাসমূহ

    NMC's new guidelines: নীতি অনুসৰি অত্যধিক ব্যয় আৰু অত্যধিক লাভৰ উপাদানবোৰ মাচুলত যোগ দিব নালাগে

    NMC's new guidelines: নীতি অনুসৰি অত্যধিক ব্যয় আৰু অত্যধিক লাভৰ উপাদানবোৰ মাচুলত যোগ দিব নালাগে

    NMC's new guidelines: নীতি অনুসৰি অত্যধিক ব্যয় আৰু অত্যধিক লাভৰ উপাদানবোৰ মাচুলত যোগ দিব নালাগে

    • Share this:
    NMCয়ে ৩ ফেব্ৰুৱাৰীত চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়সমূহত নামভৰ্তিৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগৰ (NMC) নিৰ্দেশনা অনুসৰি ব্যক্তিগত চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় (Private Medical Colleges) আৰু ডীম বিশ্ববিদ্যালয়সমূহৰ (Deemed universities) ৫০ শতাংশ আসনৰ মাচুল ৰাজ্য বা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ চৰকাৰী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ সমান হ'ব। এইটো পৰৱৰ্তী শিক্ষাবৰ্ষত নামভৰ্তিৰ বাবে প্ৰযোজ্য হ'ব। নতুন নিৰ্দেশনাখন ৰাষ্ট্ৰীয় যোগ্যতা তথা প্ৰৱেশ পৰীক্ষা (NEET), চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত নামভৰ্তিৰ বাবে গ্ৰহণ কৰাৰ দৰে পৰীক্ষাৰ ওপৰত কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব (NMC's new guidelines)।

    অহা বছৰ নামভৰ্তিৰ বাবে NMCৰ নতুন নিৰ্দেশনাৰ মুখ্য বিষয়বোৰ-

    ১) NMCয়ে ৩ ফেব্ৰুৱাৰীত কাৰ্যালয়ৰ স্মাৰকপত্ৰৰ জৰিয়তে এই নিৰ্দেশনাসমূহ জাৰি কৰিছিল।

    ২) এই মাচুল গাঁথনিৰ লাভালাভ প্ৰথমে সেইসকল প্ৰাৰ্থীৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হ'ব, যিসকলে চৰকাৰী কোটা আসন লাভ কৰিছে কিন্তু প্ৰতিষ্ঠানটোৰ মুঠ স্বীকৃত আসনৰ সংখ্যা ৫০ শতাংশলৈকে সীমিত।

    ৩) অৱশ্যে যদি চৰকাৰী কোটা আসনবোৰ মুঠ স্বীকৃত আসনৰ ৫০ শতাংশতকৈ কম হয়, বাকী প্ৰাৰ্থীসকলে সম্পূৰ্ণৰূপে যোগ্যতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি চৰকাৰী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়বোৰত ইয়াৰ সমান মাচুল পৰিশোধ কৰিব লগা হোৱাৰ সুবিধা লাভ কৰিব।

    ৪) ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগ আইন, ২০১৯ৰ ধাৰা ১০(১)(আই) (Section 10(1)(i) of the NMC Act) অনুসৰি, পেনেলে ব্যক্তিগত চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠান তথা ডীম বিশ্ববিদ্যালয়বোৰত ৫০ শতাংশ আসনৰ বাবে মাচুল আৰু আন সকলো মাচুল নিৰ্ধাৰণৰ বাবে নিৰ্দেশনা প্ৰস্তুত কৰিব।

    ৫) বিশেষজ্ঞ পেনেলে MBBS আৰু PG পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে মাচুল নিৰ্ধাৰণৰ লগতে অন্যান্য মাচুলৰ বাবে ২৬টা বহল খচৰা নিৰ্দেশনা ব্যক্তিগত চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু ডীম বিশ্ববিদ্যালয়বোৰৰ বাবে দিছিল।

    ৬) ব্যক্তিগত চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু ডীম বিশ্ববিদ্যালয়সমূহৰ মাচুল আৰু অন্যান্য মাচুল নিৰ্ধাৰণত অনুসৰণ কৰা নীতি অনুসৰি, কোনো প্ৰতিষ্ঠানে কোনো প্ৰকাৰে কেপিটেচন মাচুল আদায় কৰিব নালাগে। এইটো নিশ্চিত কৰিব লাগে যে শিক্ষাৰ নীতি "লাভৰ বাবে নহয়"। সেয়েহে, প্ৰতিষ্ঠানবোৰে সকলো পৰিচালনা ব্যয় আৰু অন্যান্য ব্যয় মাচুলৰ ভিতৰত ৰাখিব লাগিব।

    ৭) নীতি অনুসৰি অত্যধিক ব্যয় আৰু অত্যধিক লাভৰ উপাদানবোৰ মাচুলত যোগ দিব নালাগে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: