• Home
  • »
  • News
  • »
  • career
  • »
  • Medical Education: মেডিকেল কলেজত নামভৰ্তিৰ ক্ষেত্ৰত কেন্দ্ৰ চৰকাৰৰ ডাঙৰ সিদ্ধান্ত ! OBC আৰু EWS শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ অনুমোদন...

Medical Education: মেডিকেল কলেজত নামভৰ্তিৰ ক্ষেত্ৰত কেন্দ্ৰ চৰকাৰৰ ডাঙৰ সিদ্ধান্ত ! OBC আৰু EWS শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ অনুমোদন...

কেন্দ্ৰৰ নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে(Modi Govt.) চিকিৎসাত নামভৰ্তিৰ বাবে এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চৰকাৰে অবিচি(OBC) আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণীৰ(EWS)শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ অনুমোদন জনাইছে।

কেন্দ্ৰৰ নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে(Modi Govt.) চিকিৎসাত নামভৰ্তিৰ বাবে এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চৰকাৰে অবিচি(OBC) আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণীৰ(EWS)শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ অনুমোদন জনাইছে।

কেন্দ্ৰৰ নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে(Modi Govt.) চিকিৎসাত নামভৰ্তিৰ বাবে এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চৰকাৰে অবিচি(OBC) আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণীৰ(EWS)শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ অনুমোদন জনাইছে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰৰ নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে(Modi Govt.) চিকিৎসাত নামভৰ্তিৰ বাবে এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চৰকাৰে অবিচি(OBC) আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণীৰ(EWS)শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ অনুমোদন জনাইছে। চৰকাৰে অ'বিচি শ্ৰেণীত ২৭% সংৰক্ষণ আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ বাবে ১০% সংৰক্ষণ প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে বৃহস্পতিবাৰে অবিচি শ্ৰেণী আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ বাবে সংৰক্ষণৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

মন্ত্ৰালয়ে ২০২১-২২ বৰ্ষৰ অধিৱেশনৰ পৰা ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। এই সিদ্ধান্তই প্ৰায় ৫,৫০০ শিক্ষাৰ্থীক লাভান্বিত কৰিব। খহনীয়াৰ লাভালাভ ইউজি আৰু পিজি মেডিকেল/ডেন্টাল পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তি কৰা সকলৰ বাবে উপলব্ধ হ'ব (MBBS / MD / MS / Diploma / BDS / MDS)। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে কৈছে যে চৰকাৰে অবিচি আৰু EWS শ্ৰেণীৰ লোকসকলক সংৰক্ষণ প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

দৰাচলতে, শিক্ষা মন্ত্ৰী ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধানে ১২ জুলাইত ৰাষ্ট্ৰীয় যোগ্যতা পৰীক্ষাৰ (এনইইটি ২০২১) তাৰিখ ঘোষণা কৰাৰ সময়ত বিষয়টো ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল। তেওঁ কৈছিল যে এইবাৰো, অ'বিচি শ্ৰেণীৰ বাবে সংৰক্ষণ অবিহনে এনইইটি পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত হ'ব। কেইবাটাও ছাত্ৰ সংগঠনে তেতিয়া দেশজুৰি ধৰ্মঘটৰ ভাবুকি দিছিল। বহুতো ৰাজনৈতিক দলে সংৰক্ষণৰ দাবী জনাইছিল৷ বিষয়টো বন্ধ হোৱা নাছিল৷ বহুতো বিজেপি নেতা সংৰক্ষণৰ সমৰ্থনত ওলাই আহিছিল। কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী অনুপ্ৰিয়া পেটেল আৰু ভূপেন্দ্ৰ যাদৱে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীক এখন স্মাৰকপত্ৰ দাখিল কৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: