• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Advanced Crypto Terms: ২০২২ চনত আপুনি জানিব লগা ১০টা উন্নত ক্ৰিপ্ট’ শব্দাৱলী

Advanced Crypto Terms: ২০২২ চনত আপুনি জানিব লগা ১০টা উন্নত ক্ৰিপ্ট’ শব্দাৱলী

যদিও আপুনি মৌলিক বিষয়বোৰ বুজি পাব পাৰে, কিছুমান অধিক উন্নত ক্ৰিপ্ট’ শব্দসীমাৰ বাহিৰলৈ যোৱা আৰু বুজি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদিও আপুনি মৌলিক বিষয়বোৰ বুজি পাব পাৰে, কিছুমান অধিক উন্নত ক্ৰিপ্ট’ শব্দসীমাৰ বাহিৰলৈ যোৱা আৰু বুজি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদিও আপুনি মৌলিক বিষয়বোৰ বুজি পাব পাৰে, কিছুমান অধিক উন্নত ক্ৰিপ্ট’ শব্দসীমাৰ বাহিৰলৈ যোৱা আৰু বুজি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

  • Share this:
নিৰন্তৰ বিৱৰ্তন আৰু নতুন পৰিভাষাৰে নিৰন্তৰ ভিত্তিত যোগ দিয়াৰ সৈতে ক্ৰিপ্টপৃথিৱীখন তীব্ৰ গতিত গতি কৰে। যদিও আপুনি মৌলিক বিষয়বোৰ বুজি পাব পাৰে, কিছুমান অধিক উন্নত ক্ৰিপ্টশব্দসীমাৰ বাহিৰলৈ যোৱা আৰু বুজি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই কেৱল আপোনাৰ জ্ঞান বৃদ্ধি নকৰে কিন্তু আপোনাক আগলৈ উন্নত বিনিয়োগৰ সিদ্ধান্ত লোৱাত সহায় কৰিব। 

সেই কথা মনত ৰাখি, ইয়াত ২০২২ চনত আপুনি জানিবলগা ১০ টা উন্নত ক্ৰিপ্ট সম্পদৰ বিষয়ে জনোৱা হৈছে। 

১ – স্কেল্পিং (Scalping) 

ইয়াৰ আটাইতকৈ মৌলিক ক্ষেত্ৰত, ষ্টক মাৰ্কেট ইনভেষ্টৰৰ ক্ষেত্ৰত যেনেকৈ ডেট্ৰেডিং, ঠিক তেনেকৈ Scalping ক্ৰিপ্টৰ বাবে প্ৰযোজ্য স্কেল্পিঙৰ মৌলিক ধাৰণাটো হ'ল যে আপোনাৰ ক্ৰিপ্ট বিনিয়োগৰ ওপৰত ডাঙৰ পৰিশোধৰ বাবে অপেক্ষা কৰাতকৈ দৈনিক ভিত্তিত সৰু কিন্তু স্থিৰ এক লাভ সংগ্ৰহ কৰাটো ভাল। লগতে, ক্ৰিপ্টস্কেল্পাৰসকল, ডেট্ৰেডাৰসকলে ব্যৱহাৰ কৰা মৌলিক কৌশলৰ সলনি মুখ্যতঃ মুদ্ৰা আৰু কোম্পানীৰ কাৰিকৰী বিশ্লেষণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। যদি আপুনি ক্ৰিপ্ট স্কেলাৰ হিচাপে লাভ কৰিব বিচাৰে তেন্তে কেণ্ডেলষ্টিক চাৰ্টৰ প্ৰকাৰৰ বিষয়ে শিকিবলৈ আৰু চাৰ্ট পঢ়িবলৈ সাজু থাকিব, আৰু তেন্তে সমৰ্থন আৰু প্ৰতিৰোধৰ স্তৰ বুজিব

২ - হাই ফ্ৰিকুৱেন্সী ট্ৰেডিং (High-Frequency Trading) 

হাই ফ্ৰিকুৱেন্সী ট্ৰেডিং অথবা HFT হৈছে এক প্ৰকাৰৰ ট্ৰেডিং যি উন্নত কম্পিউটাৰ প্ৰণালীৰ শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি ছেকেণ্ডৰ ভিতৰতে ডাঙৰ অৰ্ডাৰ লেনদেন কৰে। এই প্ৰণালীবোৰে জটিল এলগৰিথমৰ সৈতে প্ৰ'গ্ৰাম ব্যৱহাৰ কৰে যি একাধিক বজাৰ কমায় আৰু বজাৰৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি অৰ্ডাৰ কাৰ্যকৰী কৰে। ব্যৱসায়ৰ এই পদ্ধতিটো ব্যৱহাৰ কৰাৰ ভাল আৰু বেয়া দিশ আছে যাৰ বিষয়ে আপুনি এই বিষয়টোত গভীৰভাৱে সোমোৱাৰ পিছত অধিক শিকিব পাৰে।  

৩ – ন্স (Nonce) 

Nonce চমুকৈ Number Only Used Once। নন্স হৈছে নিৰ্দিষ্ট ক্ৰিপ্টগ্ৰাফিক প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে ব্যৱহৃত একক-ব্যৱহাৰ নম্বৰ। গভীৰলৈ গৈ, আপুনি 'Header Hash' আৰু 'Golden Nonce'ৰ দৰে শব্দবোৰো সন্মুখীন হ'ব যিবোৰৰ সৈতে এটা খণ্ড খনন কৰা আৰু ইয়াক ব্লকচেইনত যোগ দিয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। সঁচাকৈয়ে, যদি আপুনি ক্ৰিপ্টমাইনাৰ হ'ব বিচাৰে তেনেহ'লে Nonce আৰু ইয়াৰ কামবোৰ বুজি পোৱাটো এক মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা।  

৫ – হাৰ্ডফৰ্ক আৰু ছফ্ট ফৰ্ক (Hard Fork and Soft Fork) 

 প্ৰ'গ্ৰামিং শব্দত, ফৰ্ক শব্দটোৱে এটা মুক্ত-উৎস কোড সংশোধন বুজায়। ক্ৰিপ্ট পৃথিৱীত, সাধাৰণতে ব্লকচেইন প্ৰণালীত মৌলিক পৰিৱৰ্তন নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ এক কঠিন ফৰ্ক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পৰিৱৰ্তনটোৱে পুৰণি সংস্কৰণবোৰো অবৈধ কৰি তোলে যাতে বিভ্ৰান্তি আৰু ত্ৰুটি পৰিহাৰ কৰিব পাৰে। আনহাতে, ব্লকচেইনৰ পৰিৱৰ্তন বুজাবলৈ এক কোমল ফৰ্ক ব্যৱহাৰ কৰা হয় যি পুৰণি সংস্কৰণৰ সৈতেও সুসঙ্গত হৈ থাকে। এইবোৰ বেছিভাগ ব্লকচেইনত এটা সৰু কাৰ্য বা প্ৰসাধনৰ পৰিৱৰ্তন যোগ কৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। 

৫ – DEX 

DEX হৈছে বিকেন্দ্ৰীকৃত বিনিময়, যি ব্যৱহাৰকাৰীসকলক কেন্দ্ৰীভূত মধ্যস্থতাকাৰী অবিহনে স্মাৰ্ট চুক্তি আৰু ব্লকচেইন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি মুদ্ৰা আৰু টোকেন বিনিময় কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। ই আপোনাক ক্ৰিপ্টসম্পদৰ গৰাকী হিচাপে আপোনাৰ পুঁজি আৰু ব্যক্তিগত চাবিৰ জিম্মা বজাই ৰাখিবলৈ অনুমতি দিয়ে,  যিধৰণে আপুনি সিদ্ধান্ত লয় যে আপোনাৰ বিনিয়োগৰ লক্ষ্যৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। কেন্দ্ৰীভূত মধ্যস্থতাকাৰীতকৈ ডিইএক্সক হেকিঙৰ প্ৰৱণতা কম বুলি গণ্য কৰা হয়। 

 ৬– এভাৰেজ ট্ৰু ৰেঞ্জ (Average True Range) 

এভাৰেজ ট্ৰু ৰেঞ্জে (ATR) ক্ৰিপ্ট মালিকসকলক অস্থিৰতা জোখাত সহায় কৰি আৰু সৰ্বাধিক লাভ ৰখাৰ বাবে সঠিক বজাৰ বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰি ক্ৰিপ্ট মালিকসকলৰ সন্মুখীন হোৱা আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ এটা সমাধান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে।  ATRএ সংকেত ক্ৰয় বা বিক্ৰী প্ৰতিফলিত নকৰে আৰু কেৱল ক্ৰিপ্ট ট্ৰেডিংৰ বাবে অস্থিৰতা একেধৰণে জোখে যিদৰে ইয়াক Forex আৰু ষ্টক ট্ৰেডিংৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মূলতঃ, ATRএ এক নিৰ্দিষ্ট সময়ত সম্পদ এটাকিমান স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে। এই তথ্যবোৰ মুকলি স্থিতি পৰিচালনা কৰাৰ লগতে প্ৰশ্নত থকা ক্ৰিপ্ট সম্পদৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ষ্টপ-লছ আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। 

৭ – স্কেলেবিলিটী ট্ৰাইলেমা (Scalability Trilemma)

Scalability Trilemma ইথেৰিয়ামৰ সৃষ্টিকৰ্তা ভিটালিক বুটেৰিনৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল আৰু ই ট্ৰেডঅফ বিকাশকাৰীসকলক কিছুমান ব্লকচেইন সুবিধা ৰক্ষা কৰিব লাগিব বুলি বুজায়। ট্ৰিলেমা হৈছে প্ৰতিটো বিন্দুত তিনিটা মুখ্য ব্লকচেইন গুণাগুণ থকা ত্ৰিভুজ- স্কেলেবিলিটি, বিকেন্দ্ৰীকৰণ আৰু সুৰক্ষা আৰু প্ৰতিটো উপাদানক কাম কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় ট্ৰেড-অফ যিহেতু ক্ৰিপ্ট সম্পদবোৰ অধিক আৰু অধিক জটিল পৰিৱৰ্তনৰ মাজেৰে যায়।  

৮ – FUD 

FUD হৈছে 'ভয়, অনিশ্চয়তা, আৰু সন্দেহৰ এক সংক্ষিপ্ত ৰূপ যাক বিনিয়োগকাৰী আৰু ব্যৱসায়ীসকলক প্ৰভাৱিত কৰা অন্তৰ্নিহিত আৱেগ বুলি গণ্য কৰা হয়। কিছুমান পক্ষই এনে ব্যক্তিৰ আচৰণ তৎক্ষণাৎ বনাবলৈ তেওঁলোকৰ পক্ষপাতিত্বৰ সুযোগ লৈ আচৰণ তৈয়াৰ কৰে বুলি জনা যায়। ক্ৰিপ্টব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে, FUD সাধাৰণতে কোৱা হয় যেতিয়া ক্ষতিকাৰক ব্যক্তিসকলে প্ৰকৃত বিনিয়োগকাৰীৰ FUD সঁহাৰিবোৰ হেৰফেৰ কৰি নিৰ্দিষ্ট ক্ৰিপ্টকাৰেন্সী বা আনকি এক সম্পূৰ্ণ ক্ৰিপ্ট বজাৰক দ্ৰুত ধনৰ বাবে হ্ৰাস কৰে।

৯ – মেমপুল (Mempool) 

 ব্লকচেইন লেনদেনৰ এটা গোট, যাৰ প্ৰতিটো ব্লকত যোগ দিয়াৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে, ইয়াক Mempool বুলি কোৱা হয়। শব্দটো মূলতঃ মেমৰি পুল শব্দটোৰ সংক্ষিপ্তকৰণ আৰু ইয়াক ব্লকচেইনত সফলতাৰে যোগ দিয়াৰ আগতে নোডৰ বৈধতা আৰু পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াক বুজায়। 

১০– কেনমিক্স (Tokenomics) 

অৰ্থনীতিৰ ওপৰত স্থানান্তৰ কৰক, এতিয়া টোকেনোমিক্স আছে, যি হৈছে token আৰু 'অৰ্থনীতি' এক portmanteau যি ডিজিটেল সম্পদ, বিশেষকৈ ক্ৰিপ্টকাৰেন্সী আৰু সেইবোৰৰ মূল্যৰ অধ্যয়নক বুজায় এই বিশাল ক্ষেত্ৰখনত অন্তৰ্ভুক্ত আছে টোকেনৰ সৃষ্টিকৰ্তাসকলৰ অধ্যয়ন, আৱণ্টন আৰু বিতৰণ পদ্ধতি, বজাৰ পুঁজিকৰণ, ব্যৱসায়িক আৰ্হি, আইনী স্থিতি, আৰু বিভিন্ন উপায় য'ত  ক্ৰিপ্টৱে অধিক আৰু অধিক গ্ৰহণযোগ্যতা লাভ কৰাৰ সৈতে  বহল অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত বিভিন্ন টোকেনে কাম কৰে।

যদি আপুনি ইতিমধ্যে ক্ৰিপ্ট টোকেন আৰু সম্পদ ব্যৱহাৰ নকৰে তেন্তে এই সকলোবোৰ চৰ্তাৱলী অনুসৰণ কৰা কঠিন হ'ব। এই নতুন বিনিয়োগ শ্ৰেণীৰ মৌলিক বিষয়বোৰ শিকি খেলখনত প্ৰৱেশ কৰা আৰু আৰম্ভ কৰিবলৈ Zebpay দৰে এক নিৰ্ভৰযোগ্য আৰু সুৰক্ষিত ক্ৰিপ্ট সম্পদ বিনিময় বাছনি কৰা ভাল। আমি Zebpay ইয়াৰ ক্ৰিপ্ট সম্পদৰ বিশাল তালিকা, ক্ৰিপ্ট স্থানত দীঘলীয়া ইতিহাস আৰু শক্তিশালী সুৰক্ষা প্ৰণালীৰ বাবে পৰামৰ্শ দিওঁ। আপোনাৰ একাউণ্ট ইয়াত খোলক।  

 #Partnered 
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: