• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Zomato আৰু Swiggy ত আৰু উপলব্ধ নহ'ব নেকি Domino's Pizza? জানক কি ক'লে কোম্পানীয়ে

Zomato আৰু Swiggy ত আৰু উপলব্ধ নহ'ব নেকি Domino's Pizza? জানক কি ক'লে কোম্পানীয়ে

ড'মিন'জ পিজ্জা ইণ্ডিয়াই জমেটো আৰু চুইগীৰ দ্বাৰা কমিছনৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ ওপৰত উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে

ড'মিন'জ পিজ্জা ইণ্ডিয়াই জমেটো আৰু চুইগীৰ দ্বাৰা কমিছনৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ ওপৰত উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে

ইণ্ডিয়ান নেচনেল ৰেষ্টুৰেণ্ট এছ'চিয়েশ্যনে (এনআৰএআই) এই এপবোৰক অগ্ৰাধিকাৰমূলক ব্যৱহাৰ, অত্যাধিক কমিছন আৰু অন্যান্য প্ৰতিযোগিতাবিৰোধী পদ্ধতিৰ ব্যৱহাৰ বুলি অভিযোগ কৰাৰ পিছত আয়োগে এপ্ৰিলত জমেটো আৰু চুইগীৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছিল।

  • Share this:
ড'মিন'জ পিজ্জা ইণ্ডিয়া ফ্ৰেঞ্চাইজিয়ে জনপ্ৰিয় খাদ্য বিতৰণ এপ জমেটো আৰু চুইগীৰ জৰিয়তে অৰ্ডাৰ লোৱা বন্ধ কৰিব পাৰে! ড'মিন'জৰ হোল্ডিং ফাৰ্ম জুবিলেণ্ট ফুডৱৰ্কছে ভাৰতীয় প্ৰতিযোগিতা আয়োগৰ (CCI) সৈতে এক গোপনীয় ফাইলিংত এই কথা প্ৰকাশ কৰিছে।


ৰিউটাৰৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কোম্পানীটোৱে ১৯ জুলাইত আয়োগলৈ লিখা এখন পত্ৰত কৈছিল, "কমিছনৰ হাৰ বৃদ্ধি হ'লে, জুবিলেণ্টে ইয়াৰ অধিক ব্যৱসায় অনলাইন ৰেষ্টুৰেণ্ট প্লেটফৰ্মৰ পৰা আভ্যন্তৰীণ অৰ্ডাৰিং প্ৰণালীলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিব।"


আয়োগে জমেটো আৰু চুইগীৰ কথিত প্ৰতিযোগিতাবিৰোধী প্ৰথাৰ ওপৰত তদন্তৰ অংশ হিচাপে ড'মিন'জ ইণ্ডিয়া ফ্ৰেঞ্চাইজি আৰু আন কেইবাখনো ৰেষ্টুৰেণ্টৰ পৰা সঁহাৰি বিচাৰিছিল। সঁহাৰিৰ অংশ হিচাপে, ড'মিন'জ ইণ্ডিয়াই লগতে কয় যে জুলাই মাহত, ভাৰতত ইয়াৰ প্ৰায় ২৭ শতাংশ ব্যৱসায় ইয়াৰ ম'বাইল এপ আৰু ৱেবছাইটকে ধৰি অনলাইন প্লেটফৰ্মৰ পৰা উৎপন্ন হৈছিল।


ইণ্ডিয়ান নেচনেল ৰেষ্টুৰেণ্ট এছ'চিয়েশ্যনে (এনআৰএআই) এই এপবোৰক অগ্ৰাধিকাৰমূলক ব্যৱহাৰ, অত্যাধিক কমিছন আৰু অন্যান্য প্ৰতিযোগিতাবিৰোধী পদ্ধতিৰ ব্যৱহাৰ বুলি অভিযোগ কৰাৰ পিছত আয়োগে এপ্ৰিলত জমেটো আৰু চুইগীৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছিল।


ৰেষ্টুৰেণ্ট সংস্থাটোৱে লগতে অভিযোগ কৰিছিল যে জমেটো আৰু চুইগীৰ দ্বাৰা আৰোপ কৰা কমিছনবোৰ ২০-৩০ শতাংশৰ ভিতৰত আছিল, য'ত "অকাৰ্যকৰী" আছিল।


ৰিউটাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, প্ৰত্যক্ষ জ্ঞান থকা এজন জ্যেষ্ঠ উদ্যোগ কাৰ্যবাহীয়ে কৈছিল যে জমেটো আৰু চুইগীৰ কমিছন ড'মিন'জ আৰু আন বহুতো ৰেষ্টুৰেণ্টৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়। "যদি কমিছন আৰু বৃদ্ধি কৰা হয়, সেইবোৰৰ ফলত ব্যৱসায়ৰ লাভ হ্ৰাস হ'ব আৰু কেৱল গ্ৰাহকসকলক প্ৰদান কৰা হ'ব।"


জমেটো, চুইগীত ভাৰতীয় প্ৰতিযোগিতা আয়োগৰ সমস্যাঃ


এন.আৰ.এ.আই.-য়ে ৰেষ্টুৰেণ্ট অংশীদাৰৰ সৈতে প্লেটফৰ্মৰ লেনদেনৰ ওপৰত উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰাৰ পিছত এপ্ৰিলত আয়োগে খাদ্য বিতৰণ প্লেটফৰ্ম জমেটো আৰু চুইগীৰ আৰোপিত অন্যায় ব্যৱসায়িক পদ্ধতিৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিছিল। ই অভিযোগ কৰিছিল যে কোম্পানীবোৰে অতিৰিক্ত মাচুল বা ভাড়া কমিছনৰ বাবে কিছুমান ব্ৰেণ্ডক তেওঁলোকৰ সুবিধা আগবঢ়াইছিল।


এনআৰএআইয়ে আয়োগক একচেটিয়া ঠিকাদাৰসকলক অগ্ৰাধিকাৰ প্ৰদান কৰি প্লেটফৰ্ম নিৰপেক্ষতা ভংগ কৰাৰ বাবে কোম্পানীবোৰৰ তদন্ত কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল। ই এইটোও অভিযোগ কৰিছিল যে জমেটোৱে ক্লাউড কিটচেন্ নিৰ্মাণৰ বাবে উপভোক্তাৰ তথ্য ব্যৱহাৰ কৰিছিল।


প্ৰতিযোগিতা ৰক্ষীয়ে ইয়াৰ নিৰ্দেশত কৈছিল, "আয়োগৰ মত হৈছে যে বৰ্তমান চুইগী আৰু জমেটোৰ ক্ষেত্ৰত, তলৰ বজাৰত বাণিজ্যিক আগ্ৰহৰ উপস্থিতিৰ বাবে তেওঁলোক নিৰপেক্ষ মঞ্চ হিচাপে কাম কৰাৰ পথত আহিব পাৰে," এই ক্ষেত্ৰত প্ৰাথমিক ভাৱে স্বাৰ্থৰ সংঘাতৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে।"


ইয়াৰ উত্তৰত, জমেটোৱে এক নিয়ন্ত্ৰক ফাইলিংত কৈছিল যে ই প্ৰতিযোগিতাৰ প্ৰহৰীক বুজাই দিব যে ই প্ৰাসঙ্গিক আইন অনুসৰণ কৰি আছে আৰু কয় যে ই "মাননীয় আয়োগে আমাক দিয়া যিকোনো পৰামৰ্শ তৎক্ষণাৎ পালন কৰিব বিচাৰো... আমি তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ অনুসন্ধানত সহায় কৰিবলৈ মাননীয় আয়োগৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰি যাম আৰু নিয়ন্ত্ৰকক বুজাই দিম যে আমাৰ সকলো প্ৰথা কিয় প্ৰতিযোগিতা আইন অনুসৰণ কৰি আছে আৰু ভাৰতত প্ৰতিযোগিতাৰ ওপৰত কোনো বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে।"
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি