உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Bank Fraud : আপুনি জানেনে বেংক জালিয়াতিৰ ৯০% ধন মাত্ৰ ১০ দিনত পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰি, কি উপায়েৰে জানি লওক

    Bank Fraud : আপুনি জানেনে বেংক জালিয়াতিৰ ৯০% ধন মাত্ৰ ১০ দিনত পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰি, কি উপায়েৰে জানি লওক

    বেংকৰ গ্ৰাহকসকলে চাইবাৰ জালিয়াতিৰ বিৰুদ্ধে পোনপটীয়া বীমা আঁচনিও ক্ৰয় কৰিব পাৰে।

    বেংকৰ গ্ৰাহকসকলে চাইবাৰ জালিয়াতিৰ বিৰুদ্ধে পোনপটীয়া বীমা আঁচনিও ক্ৰয় কৰিব পাৰে।

    বেংকৰ গ্ৰাহকসকলে চাইবাৰ জালিয়াতিৰ বিৰুদ্ধে পোনপটীয়া বীমা আঁচনিও ক্ৰয় কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    দেশত ডিজিটেল লেনদেন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে আৰু একেদৰে বৃদ্ধি পাইছে ডিজিটেল প্ৰৱঞ্চনাও। কেৱল সেয়াই নহয়, আমি আজিকালি প্ৰায়ে বেংক জালিয়াতিৰ (Bank Fraud) বিষয়েও শুনিছোঁ। প্ৰৱঞ্চকসকলে বেংকৰ বিষয়া হৈ ফোনত লিংক বা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰি মানুহৰ বেংক একাউণ্টত ডকাইতি কৰিবলৈ বিভিন্ন পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰে।

    অৱশ্যে, ভাল খবৰটো হ'ল যে যদি আপুনি কিছুমান দ্ৰুত পদক্ষেপ লয় তেন্তে আপুনি বেংক জালিয়াতিত আপোনাৰ হেৰুওৱা ধন ঘূৰাই পাব পাৰে।

    ZeeMedia Learning XPত ভাষণ দি ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা ড০ পৱন দুগ্গালে কয় যে বেংক জালিয়াতিৰ ফলত ধন হেৰুওৱা ভুক্তভোগীসকলে মাত্ৰ ১০ দিনৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ ৯০% ধন ঘূৰাই পাব পাৰে। কিন্তু সঠিক সময়ত সঠিক পদক্ষেপ লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    বেংক জালিয়াতিৰ ক্ষেত্ৰত RBIয়ে কি কয়?

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে (RBI) কৈছিল যে গ্ৰাহকসকলে যিকোনো অননুমোদিত লেনদেনৰ পিছতো সম্পূৰ্ণ ধন ঘূৰাই পাব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় বেংকে কৈছিল যে যিকোনো অনা-অনুমোদিত লেনদেনৰ বিষয়ে তাৎক্ষণিক তথ্য প্ৰদান কৰি ক্ষতি পৰিহাৰ কৰিব পাৰি।
    আৰ.বি.আইৰ মতে, "যদি আপুনি অনা-অনুমোদিত ইলেকট্ৰনিক লেনদেনৰ (Digital Transaction) বাবে লোকচানৰ বা প্ৰৱঞ্চনাৰ সন্মুখীন হয়, আপুনি লগে লগে আপোনাৰ বেংকক অৱগত কৰিলে লোকচানৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।"

    টকাখিনি কেনেকৈ ঘূৰাই পাব?

    বেছিভাগ বেংকৰ অনা-অনুমোদিত লেনদেনৰ বিৰুদ্ধে বীমা আঁচনি আছে। যদি আপুনি বেংক জালিয়াতিৰ ভুক্তভোগী, সময়মতে অভিযোগ কৰিলে আপোনাৰ লোকচান ৰক্ষা পৰিব। ইয়াৰ বাবে, বেংকে গ্ৰাহকসকলক এটা সৰু সুবিধা প্ৰদান কৰে যাতে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ লোকচানৰ বিৰুদ্ধে দাবী কৰিব পাৰে। বেংকৰ গ্ৰাহকসকলে চাইবাৰ জালিয়াতিৰ বিৰুদ্ধে পোনপটীয়া বীমা আঁচনিও ক্ৰয় কৰিব পাৰে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: