• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Ayushman Bharat Scheme: কেন্দ্ৰৰ ডাঙৰ পদক্ষেপ, এতিয়াৰ পৰা হিতাধিকাৰীয়ে আয়ুষ্মান ভাৰত ৱালেটৰ টপ-আপৰ দ্বাৰা সম্পূৰ্ণ পৰিমাণৰ ধন খৰচ কৰিব পাৰিব

Ayushman Bharat Scheme: কেন্দ্ৰৰ ডাঙৰ পদক্ষেপ, এতিয়াৰ পৰা হিতাধিকাৰীয়ে আয়ুষ্মান ভাৰত ৱালেটৰ টপ-আপৰ দ্বাৰা সম্পূৰ্ণ পৰিমাণৰ ধন খৰচ কৰিব পাৰিব

এইটোৱে ব্যয়বহুল চিকিৎসাৰ বাবে ধন পোৱাটো সম্ভৱ কৰি তুলিছে।

এইটোৱে ব্যয়বহুল চিকিৎসাৰ বাবে ধন পোৱাটো সম্ভৱ কৰি তুলিছে।

এইটোৱে ব্যয়বহুল চিকিৎসাৰ বাবে ধন পোৱাটো সম্ভৱ কৰি তুলিছে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মুখ্য স্বাস্থ্য বীমা আঁচনি আয়ুষ্মান ভাৰত আঁচনি (Ayushman Bharat scheme) নিয়ন্ত্ৰণ কৰা শীৰ্ষ সংস্থা নেচনেল হেল্থ অথৰিটীয়ে হিতাধিকাৰীক ৫ লাখ টকাৰ আঁচনিৰ ৱালেট সীমাতকৈ অধিক ব্যয়ৰ চিকিৎসাৰ বাবে নিজকে পৰিশোধ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ বাবে নীতিগত অনুমোদন জনাইছে। এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াৰ মতে, আয়ুষ্মান ভাৰতৰ কাৰ্যকৰীকৰণৰ বাবে দায়বদ্ধ শীৰ্ষ সংস্থা নেচনেল হেল্থ অথৰিটিয়ে পৰিচালনা পৰিষদক জনাইছে যে আয়ুষ্মান আঁচনিৰ অধীনত হিতাধিকাৰী পৰিয়ালবোৰে বৰ্তমানৰ ৫ লাখ টকাৰ সীমাৰ নীতিৰ বাবে সমগ্ৰ ৱালেটৰ পৰিমাণ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত এখন পৰিষদে এনএইচএ (National Health Authority) পৰিচালনা কৰে। এন.এইচ.এ.-য়ে পৰিচালনা পৰিষদক কোৱা অনুযায়ী যদি আয়ুষ্মান আঁচনিৰ অধীনত তালিকাভুক্ত চিকিৎসাৰ পেকেজৰ বাবে ৱালেটৰ পৰিমাণ পৰ্যাপ্ত নহয়, হিতাধিকাৰীক ৱালেটত বাকী থকা পৰিমাণটো ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ'ব পাৰে। যদিহে তেওঁলোকে চিকিৎসাৰ সৈতে জড়িত বাকী পৰিমাণ নিজে পৰিশোধ কৰিবলৈ ইচ্ছুক হয়।

এন.এইচ.এ.-ৰ 'দাবী নিৰ্ণয় মেনুৱেল'ৰ (Claims Adjudication Manual) অধীনত বৰ্তমানৰ নিয়ম অনুসৰি, হিতাধিকাৰীৰ পৰিয়ালৰ ৱালেটত উপলব্ধ বীমাৰাশি সেই চিকিৎসা পৰিশোধৰ বাবে পূৰ্ণ হ'ব লাগিব। ভাৰত চৰকাৰে (Government of India) প্ৰতিটো হিতাধিকাৰী পৰিয়ালৰ বাবে ৫ লাখ টকাৰ স্বাস্থ্য আৱৰণ প্ৰদান কৰে। সেয়েহে হিতাধিকাৰীৰ অধিকাৰৰ ভিতৰত আছে যে যদি ৱালেটৰ পৰিমাণ শেষ হৈ গৈছে আৰু তেওঁৰ ওচৰত পৰিশোধৰ বাবে ধন আছে, তেনেহ'লে তেওঁ সম্পূৰ্ণ কভাৰ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, এই নিয়মৰ কোনো অপব্যৱহাৰ পৰিহাৰ কৰিবলৈ এনে সকলো ঘটনাই প্ৰথমে বাধ্যতামূলক অডিটৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব।

উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি এটা পৰিয়ালে আঁচনিখনৰ অধীনত চিকিৎসাৰ বাবে প্ৰদান কৰা ৪ লাখ টকা ব্যৱহাৰ কৰিছে। তাৰ পিছত আন যিকোনো জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ বাবে পৰিয়ালটোৱে আন এক চিকিৎসাৰ বাবে যাব লাগিব আৰু যদি চিকিৎসা অধিক হয় তেন্তে তেওঁ বাকী ১ লাখ টকাৰে তেওঁৰ ধন ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। বা যদি চিকিৎসা পেকেজৰ ব্যয় ৫ লাখ টকাতকৈ অধিক হয়, যেনে হাঁওফাঁও সংৰোপণৰ বাবে, তেনেহ'লে হিতাধিকাৰীক আঁচনিখনৰ অধীনত এনে চিকিৎসা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ তেওঁৰ ধনেৰে তেওঁৰ সম্পূৰ্ণ ৱালেট ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ'ব পাৰে।

এন.এইচ.এয়ে পৰিচালনা পৰিষদক কি কৈছিল
এন.এইচ.এয়ে পৰিচালনা পৰিষদক কৈছিল যে আয়ুষ্মান ভাৰত ইতিমধ্যে ৰাষ্ট্ৰীয় আৰোগ্য নিধি বা স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীৰ বিবেচনামূলক অনুদানৰ দৰে আঁচনিৰ সৈতে জড়িত আছিল। এইটোৱে ব্যয়বহুল চিকিৎসাৰ বাবে ধন পোৱাটো সম্ভৱ কৰি তুলিছে। ইয়াৰ উপৰি বহুতো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলে কেইবাটাও আঁচনি ৰূপায়ণ কৰিছে, যিয়ে বিৰল বা জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকিপূৰ্ণ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ধন প্ৰদান কৰে। সেয়েহে, প্ৰয়োজন হ'লে আয়ুষ্মান আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীসকলক ৱালেটৰ ওপৰত ধনৰ অন্যান্য উৎস ব্যৱহাৰ কৰাৰ বিকল্প প্ৰদান কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি