• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • বিলাহীৰ মূল্য পুনৰ বাঢ়িব পাৰে ! প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে নষ্ট কৰিছে ফচল ...

বিলাহীৰ মূল্য পুনৰ বাঢ়িব পাৰে ! প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে নষ্ট কৰিছে ফচল ...

দেশত বিলাহীৰ মূল্য আকৌ এবাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোলহাপুৰ আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া জিলাসমূহত প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে পাচলি শস্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিছে।

দেশত বিলাহীৰ মূল্য আকৌ এবাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোলহাপুৰ আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া জিলাসমূহত প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে পাচলি শস্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিছে।

দেশত বিলাহীৰ মূল্য আকৌ এবাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোলহাপুৰ আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া জিলাসমূহত প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে পাচলি শস্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিছে।

  • Share this:
দেশত বিলাহীৰ মূল্য আকৌ এবাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোলহাপুৰ আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া জিলাসমূহত প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে পাচলি শস্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিছে। সেইকাৰণে এতিয়া ইয়াত শস্য চপোৱাও পিছুৱাই দিয়া হৈছে। বিলাহী শস্যৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱো স্পষ্টভাৱে দেখা গৈছে। দূৰ-দূৰণিৰ কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিবলৈ ইয়াত থকা পাচলিৰ মাণ্ডিবোৰত উপস্থিত হয়, কিন্তু দেওবাৰে, বহুতো কৃষকক বিলাহী বা শাক-পাচলি বিক্ৰী কৰা দেখা নাযায়। কৃষকে বিক্ৰীৰ বাবে অনা বিলাহী হয়তো নষ্ট বা কেঁচা আছিল। ইয়াৰ বাবে, বিলাহী ইয়াত প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ১০০ টকাত বিক্ৰী আৰম্ভ হৈছে।

কোলহাপুৰৰ এজন কৃষকৰ মতে, ১৫ মে'ৰ পৰা বিলাহী প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৫০ টকাত বিক্ৰী কৰা হৈছে। আগতে, ইয়াক প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩০-৪০ টকাত বিক্ৰী কৰা হৈছিল। কম যোগানৰ বাবে, দেওবাৰে কেৱল ১৫ কিলোগ্ৰাম বিলাহী পোৱা গৈছিল। সাধাৰণতে, কৃষকসকলৰ পৰা চাৰিৰ পৰা পাঁচটা ক্ৰেট প্ৰাপ্ত কৰা হয়। এতিয়া কৃষকসকলে শ্ৰমিকসকলৰ লোডিং আৰু আনলোডিঙৰ বাবে পৰিবহন আৰু অতিৰিক্ত ব্যয় পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে আৰু অধিক মূল্য দাবী কৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি