TikTok সোনকালেই ভাৰতলৈ উভতি আহিব ! এইবাৰ কি নামেৰে প্ৰৱেশৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই আছে টিকটকে ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 20, 2021, 11:35 PM IST
TikTok সোনকালেই ভাৰতলৈ উভতি আহিব ! এইবাৰ কি নামেৰে প্ৰৱেশৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই আছে টিকটকে ?
চীনৰ চুটি ভিডিঅ' এপ টিকটক (TikTok) ভাৰতত পুনৰ প্ৰত্যাৱৰ্তনৰ বাবে সাজু হৈছে। অৱশ্যে, এইবাৰ এপটোৰ নাম সলনি কৰা হ'ব।

চীনৰ চুটি ভিডিঅ' এপ টিকটক (TikTok) ভাৰতত পুনৰ প্ৰত্যাৱৰ্তনৰ বাবে সাজু হৈছে। অৱশ্যে, এইবাৰ এপটোৰ নাম সলনি কৰা হ'ব।

  • Share this:
চীনৰ চুটি ভিডিঅ' এপ টিকটক (TikTok) ভাৰতত পুনৰ প্ৰত্যাৱৰ্তনৰ বাবে সাজু হৈছে। অৱশ্যে, এইবাৰ এপটোৰ নাম সলনি কৰা হ'ব। এটা নতুন ট্ৰেডমাৰ্ক এপে ইংগিত দিছে যে ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ বাবে ইয়াৰ নতুন নাম 'TickTock' হ'ব পাৰে। টিপষ্টাৰ মুকুল শৰ্মাই নিউজ18ক কৈছে যে টিকটকৰ মূল কোম্পানী বাইটডান্সে (Bytedance) জুলাই ২০২১-ৰ আৰম্ভণিতে পেটেন্ট, ডিজাইন আৰু ট্ৰেড মাৰ্কৰ নিয়ন্ত্ৰক জেনেৰেলৰ ওচৰত টিকটকৰ বাবে এটা ট্ৰেডমাৰ্ক দাখিল কৰিছিল। টিকটক যোৱা বছৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষাৰ কথা উল্লেখ কৰি নিষিদ্ধ কৰা শ শ চীনা এপৰ ভিতৰত আছিল

নিষিদ্ধ PUBG এ BGMI হিচাপে ঘূৰি আহিছে
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰথমতে তথ্য প্ৰযুক্তি আইন আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি নিয়ম ২০০৮ (IT Act and Rules 2008)ৰ ধাৰা 69 ৰ অধীনত ৫৯ টা এপ নিষিদ্ধ কৰিছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে উপলব্ধ তথ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, তেওঁলোক ভাৰতৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতা, ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা, ৰাজ্যিক সুৰক্ষা আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলা বিৰোধী কাৰ্যকলাপৰ সৈতে জড়িত। ভাৰতত টিকটক নিষিদ্ধ কৰাৰ কেইমাহমান পিছত, চৰকাৰে বহুতো মোবাইল গেম পাবজি ম'বাইল (PUBG Mobile) ব্লক কৰিছিল। ই অলপতে বেটেলগ্ৰাউণ্ড ম'বাইল ইণ্ডিয়া (BGMI) হিচাপে উভতি আহিছে।

Bytedanceএ নতুন নিয়মৰ অধীনত পুনৰ আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে
TickTock ট্ৰেডমাৰ্ক এপ ৬ জুলাই, ২০২১ তাৰিখে দাখিল কৰা হৈছে। ই ইয়াৰ সেৱাৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে। অৱশ্যে, টিকটকৰ সম্ভাৱ্য উভতি অহাৰ বিষয়ে আৰু কোনো দৃঢ় তথ্য নাই। নতুন এপটোৰ বাতৰিটো এনে এটা সময়ত আহিছে যেতিয়া বাইটডান্সৰ সূত্ৰই কেইদিনমান আগতে কৈছিল যে মোডী চৰকাৰ আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি প্ৰশাসনৰ নতুন তথ্য প্ৰযুক্তি নিয়মৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কোম্পানীটোৱে পুনৰ কাম আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে। নতুন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিয়মবোৰে চীনা এপবোৰক সম্পূৰ্ণৰূপে নিষিদ্ধ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে সেইবোৰৰ সুৰক্ষা পৰ্যালোচনা কৰিব। আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে আগতে ২০২১ চনৰ জুনত Tiktok আৰু Wechat ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা প্ৰত্যাহাৰ কৰি এক কাৰ্যবাহী আদেশত স্বাক্ষৰ কৰিছিল।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 20, 2021, 11:34 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি