• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • ১ জুনৰ পৰা এইসমূহ নিয়ম সলনি হ'ব, আপোনাৰ পকেটতো পৰিব ইয়াৰ প্ৰভাৱ ! বিতং জানক ...

১ জুনৰ পৰা এইসমূহ নিয়ম সলনি হ'ব, আপোনাৰ পকেটতো পৰিব ইয়াৰ প্ৰভাৱ ! বিতং জানক ...

১ জুনৰ পৰা ৫ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব যি আপোনাৰ পকেটত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে এলপিজি গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্যৰ পৰিৱৰ্তন, বেঙ্ক সঞ্চয় আৰু এফডি একাউণ্টত সূতৰ হাৰ।

১ জুনৰ পৰা ৫ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব যি আপোনাৰ পকেটত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে এলপিজি গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্যৰ পৰিৱৰ্তন, বেঙ্ক সঞ্চয় আৰু এফডি একাউণ্টত সূতৰ হাৰ।

১ জুনৰ পৰা ৫ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব যি আপোনাৰ পকেটত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে এলপিজি গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্যৰ পৰিৱৰ্তন, বেঙ্ক সঞ্চয় আৰু এফডি একাউণ্টত সূতৰ হাৰ।

  • Share this:
১ জুনৰ পৰা ৫ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব যি আপোনাৰ পকেটত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ধৰি লওঁক যে নতুন মাহৰ সৈতে, কিছুমান বিত্তীয় পৰিৱৰ্তন হৈছে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে এলপিজি গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্যৰ পৰিৱৰ্তন, বেঙ্ক সঞ্চয় আৰু এফডি একাউণ্টত সূতৰ হাৰ।

১ জুনৰ পৰা, এনে পাঁচটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে সোণৰ হলমাৰ্কিং, এছ.বি.আই. গৃহ ঋণ, এক্সিছ বেঙ্কৰ সঞ্চয় একাউণ্ট নিয়ম, মটৰ বীমা প্ৰিমিয়াম আৰু এল.পি.জি. গেছ চিলিণ্ডাৰৰ সাম্ভাব্য মূল্য। আমি এই সকলোবোৰ বিষয়ৰ ওপৰত এটা এটাকৈ বিতং তথ্য দিম।

এছ.বি.আই. গৃহ ঋণ
যদি আপুনি এছ.বি.আই.-ৰ পৰা গৃহ ঋণ লৈছে, তেন্তে ১ জুনৰ পৰা, আপোনাৰ পকেটত অতিৰিক্ত সূতৰ হাৰৰ বোজা পৰিব। একে সময়তে, যদি আপুনি বেঙ্কৰ পৰা নতুন ঋণ ল'বলৈ গৈ আছে, মনত ৰাখিব যে সূতৰ হাৰ সলনি হৈছে আৰু সেই অনুসৰি ঘৰলৈ লৈ যাবলৈ আপোনাৰ বেঙ্ক বাছনি কৰক। এছবিআইয়ে বাহ্যিক মানদণ্ড ঋণৰ হাৰ ৪০ বেছিছ পইণ্ট বা ০.৪০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰিছে। এইটো এতিয়া ৭.০৫ শতাংশ।

মটৰ বীমা প্ৰিমিয়াম
আপোনাৰ মটৰ বীমাৰ প্ৰিমিয়াম এতিয়া ব্যয়বহুল হ'ব। পথ, পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰালয়ে এক জাননী জাৰি কৰি কয় যে ১,০০০ চিচি ইঞ্জিন ক্ষমতাৰ গাড়ীৰ বীমা প্ৰিমিয়াম এতিয়া ২,০৯৪ টকা হ'ব, যিটো কোভিড-19 মহামাৰীৰ আগতে ২,০৭২ টকা আছিল। ইয়াৰ উপৰিও, ১,০০০ চিচিৰ ইঞ্জিনৰ পৰা ১,৫০০ চিচিলৈ গাড়ীৰ বীমা প্ৰিমিয়াম ৩,২২১ টকাৰ পৰা ৩,৪১৬ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

সোণৰ হলমাৰ্কিংৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়
সোণৰ হলমাৰ্কিংৰ দ্বিতীয় পৰ্যায় ১ জুনৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব। ৩২ খন নতুন জিলাত এতিয়া হলমাৰ্কিং কেন্দ্ৰ খোলা হ'ব। ইয়াৰ পূৰ্বে, ২৫৬ খন জিলাত হলমাৰ্কিং কেন্দ্ৰ আছিল। এতিয়া, মুঠ ২৮৮ খন জিলাত, কেৱল ২০ ৰ পৰা ২৪ কেৰেট সোণ বিক্ৰী কৰা হ'ব।

এক্সিছ বেঙ্ক সঞ্চয় একাউণ্ট
এক্সিছ বেংকে সঞ্চয় একাউণ্টৰ সেৱাৰ ওপৰত মাচুল বৃদ্ধি কৰিছে। এইটো ১ জুনৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। ইয়াত সঞ্চয় একাউণ্টৰ তত্বাৱধানৰ বাবে লোৱা সেৱা মাচুলো অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ইয়াৰ লগতে, অতিৰিক্ত চেক বহীৰো মাচুল লোৱা হ'ব।

গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য
গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম দিনাই নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। আন্তৰ্জাতিক বজাৰত গেছৰ মূল্য বৃদ্ধি হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, ঘৰুৱা বজাৰতো বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। শেহতীয়াকৈ, ঘৰুৱা এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য ৩.৫০ টকা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি