• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • হ্ৰাস পাইছে টকাৰ মূল্য; বিপৰীতে দেশৰ শীৰ্ষ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ সম্পত্তি ২৫ বিলিয়ন বৃদ্ধি হৈ স্পৰ্শ কৰিলেগৈ ৮০০ বিলিয়ন ডলাৰ

হ্ৰাস পাইছে টকাৰ মূল্য; বিপৰীতে দেশৰ শীৰ্ষ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ সম্পত্তি ২৫ বিলিয়ন বৃদ্ধি হৈ স্পৰ্শ কৰিলেগৈ ৮০০ বিলিয়ন ডলাৰ

দেশৰ শীৰ্ষ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ সম্পত্তি ২৫ বিলিয়ন বৃদ্ধি হৈ স্পৰ্শ কৰিছেগৈ ৮০০ বিলিয়ন ডলাৰ

দেশৰ শীৰ্ষ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ সম্পত্তি ২৫ বিলিয়ন বৃদ্ধি হৈ স্পৰ্শ কৰিছেগৈ ৮০০ বিলিয়ন ডলাৰ

তেল আৰু গেছৰ পৰা টেলিকম কোম্পানী ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজলৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা মুকেশ আম্বানীয়ে যোৱা বছৰৰ তুলনাত ৫ শতাংশ অৰ্থাৎ ৮৮ বিলিয়ন ডলাৰ হ্ৰাসেৰে ২ নম্বৰত আছে।

  • Share this:
লেখক- নাজনীন কাৰমালীঃ মহামাৰীৰ পিছৰ চাহিদা পুনৰুজ্জীৱনে ভাৰতৰ অৰ্থনীতিক শক্তি প্ৰদান কৰি ব্ৰিটেইনক চেৰ পেলাই বিশ্বৰ ভিতৰতে পঞ্চম বৃহত্তম দেশ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। কিন্তু এবছৰৰ আগৰ তুলনাত শ্বেয়াৰ বজাৰ কিছু পৰিমাণে হ্ৰাস পাইছে আৰু আটাইতকৈ ডাঙৰ ডেম্পেনাৰ হৈছে টকাৰ মূল্য হ্ৰাস, যিটো একেই সময়ছোৱাত ১০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে। ইয়াৰ পিছতো ভাৰতৰ শীৰ্ষৰ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ দেশৰ সংযুক্ত সম্পদ ২৫ বিলিয়ন ডলাৰ বৃদ্ধি পাই ৮০০ বিলিয়ন ডলাৰ স্পৰ্শ কৰে।

এই লাভৰ মূল কাৰণ হৈছে আন্তঃগাঁথনিৰ টাইকুন গৌতম আদানীৰ অভিলেখ ভংগকাৰী কৃতিত্ব, যিয়ে ২০০৮ চনৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে শীৰ্ষত পেকিং অৰ্ডাৰ সলনি কৰিছিল। ২০২১ চনত নিজৰ সম্পত্তি প্ৰায় তিনিগুণ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত আদানীয়ে এই বছৰ শীৰ্ষ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাৰ প্ৰথম স্থানত নিজৰ নাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ নিজৰ সম্পত্তি দুগুণ বৃদ্ধি কৰি ১৫০ বিলিয়ন ডলাৰলৈ বৃদ্ধি কৰিছিল—আৰু লগতে সাময়িকভাৱে বাবে, পৃথিৱীৰ দ্বিতীয় আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি হয়। শতাংশ আৰু ডলাৰ দুয়োটা দিশতে এই বছৰ আটাইতকৈ বেছি লাভৱান হোৱা আদানীয়ে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ অহা দশকত ১০০ বিলিয়ন ডলাৰ বিনিয়োগ কৰিব আৰু ইয়াৰে ৭০ শতাংশ সেউজ শক্তিত বিনিয়োগ কৰিব।

তেল আৰু গেছৰ পৰা টেলিকম কোম্পানী ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজ [ফৰ্বছ ইণ্ডিয়াৰ প্ৰকাশক নেটৱৰ্ক ১৮ৰ স্বত্বাধিকাৰী] লৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা মুকেশ আম্বানীয়ে যোৱা বছৰৰ তুলনাত ৫ শতাংশ অৰ্থাৎ ৮৮ বিলিয়ন ডলাৰ হ্ৰাসেৰে ২ নম্বৰত আছে। তেওঁলোকৰ মাজত এতিয়া ভাৰতৰ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ মুঠ সম্পত্তিৰ ৩০ শতাংশ আদানী আৰু আম্বানীয়ে লাভ কৰিছে।

ডিমাৰ্ট চেইনৰ চুপাৰ মাৰ্কেটৰ স্বত্বাধিকাৰী ৰাধাকৃষণ দমনীৰ ৬ শতাংশ হ্ৰাস পাই ২৭.৬ বিলিয়ন ডলাৰ হ’লেও প্ৰথমবাৰৰ বাবে শীৰ্ষ তিনিজনৰ ভিতৰত স্থান লাভ কৰে। ক'ভিড-১৯ ভেকচিনৰ পৰা বাম্পাৰ লাভৰ আন এটা বছৰে ভেকচিন বেৰন চাইৰাছ পুনাৱালাই ২১.৫ বিলিয়ন ডলাৰৰ সম্পত্তিৰে চতুৰ্থ স্থান লাভ কৰিছে।

এই বছৰ আইপিঅ’ৰ পৰা তিনিটাকে ধৰি ৯খন নতুন মুখ আহিছে: ফালগুনি নায়াৰ, এগৰাকী প্ৰাক্তন বেংকাৰ যিয়ে সৌন্দৰ্য্য আৰু ফেশ্বন খুচুৰা বিক্ৰেতা নাইকাক তালিকাভুক্ত কৰি ভাৰতৰ আটাইতকৈ ধনী স্ব-প্ৰতিষ্ঠিত মহিলা হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল; জনগোষ্ঠীয় কাপোৰ নিৰ্মাতা ৰবি মোডী; আৰু যোৱা ডিচেম্বৰ মাহত মেট্ৰ’ ব্ৰেণ্ডছৰ তালিকাভুক্ত কৰা জোতা নিৰ্মাতা ৰফিক মালিক।

এইবাৰ তালিকাৰ তিনিজন বিশিষ্ট সদস্যৰ মৃত্যু হৈছে- বাজাজ পৰিয়ালৰ অসুস্থ পিতৃপুৰুষ ৰাহুল বাজাজ; ৰাকেশ ঝুনঝুনৱালা, যাক সততে ভাৰতৰ ৱাৰেন বাফেট বুলি কোৱা হয় তেওঁ আগষ্ট মাহত নতুন বিমান সংস্থা আকাছা এয়াৰ মুকলি কৰাৰ পিছত মৃত্যু হয় আৰু তেওঁৰ ঠাইত পত্নী ৰেখাই দায়িত্ব লয় আৰু নিৰ্মাণ ব্যৱসায়ী পল্লনজী মিষ্ট্ৰী, যাৰ ৫৪ বছৰীয়া পুত্ৰ চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত গাড়ী দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হৈছিল আৰু তেওঁৰ ডাঙৰ পুত্ৰ শ্বাপুৰ মিষ্ট্ৰীক পৰিয়ালটোৰ ১৪.২ বিলিয়ন ডলাৰৰ সম্পত্তিৰ নেতৃত্ব দিছিল।

তালিকালৈ পুনৰ ঘূৰি অহা চাৰিজনৰ ভিতৰত আছে আনন্দ মহিন্দ্ৰা, যাৰ মহিন্দ্ৰা এণ্ড মহিন্দ্ৰাই এখন ইলেক্ট্ৰিক এছ ইউ ভি মুকলি কৰি এক আলোড়নৰ সৃষ্টি কৰিলে। লাভ কৰা লোকসকলৰ সংখ্যা গৰিষ্ঠসংখ্যকতকৈ বেছি আছিল—মুঠ ৬০ জন—যিসকলে এবছৰৰ আগৰ তুলনাত তেওঁলোকৰ ধন-সম্পত্তি হ্ৰাস পোৱা দেখা গৈছিল।

ড্ৰপ অফৰ ভিতৰত উল্লেখযোগ্য আছিল বিজয় শেখৰ শৰ্মা, যিয়ে বিশ্বব্যাপী টেক ৰাউটৰ মাজতে ফিনটেক পেটিএমৰ মূল কোম্পানী তেওঁৰ One97 Communications ৰ শ্বেয়াৰ হ্ৰাস পোৱা দেখা গৈছিল। শীৰ্ষ ১০০ গৰাকীৰ বাবে কাটঅফ আছিল ১.৯ বিলিয়ন ডলাৰ, যিটো যোৱা বছৰৰ ১.৯৪ বিলিয়ন ডলাৰৰ সৈতে প্ৰায় একে।

২০২২ বৰ্ষৰ ভাৰতৰ শীৰ্ষৰ ১০০ জন ধনী ব্যক্তিৰ সম্পূৰ্ণ তালিকাখন ইয়াত চাওকঃ

সম্পাদনা সহায়ক- জেন হো। অতিৰিক্ত প্ৰতিবেদন- গ্ল’ৰিয়া হাৰাইটো আৰু অনুৰাধা ৰঘুনাথন

লেখা প্ৰস্তুত পদ্ধতিঃ
পৰিয়াল আৰু ব্যক্তি, ষ্টক এক্সচেঞ্জ, বিশ্লেষক আৰু ভাৰতৰ নিয়ন্ত্ৰণ সংস্থাৰ পৰা লাভ কৰা শ্বেয়াৰহোল্ডিং আৰু বিত্তীয় তথ্য ব্যৱহাৰ কৰি এই তালিকা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। এই ৰেংকিঙত পৰিয়ালৰ সৌভাগ্যৰ তালিকা দিয়া হৈছে, য’ত বাজাজ আৰু গোড্ৰেজ পৰিয়ালৰ দৰে ডাঙৰ পৰিয়ালকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ২৩ ছেপ্টেম্বৰৰ ষ্টকৰ মূল্য আৰু বিনিময় হাৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ৰাজহুৱা সম্পত্তিৰ গণনা কৰা হৈছিল। ব্যক্তিগত কোম্পানীসমূহৰ মূল্য ৰাজহুৱাভাৱে ব্যৱসায় কৰা একেধৰণৰ কোম্পানীসমূহৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছিল। এই তালিকাত দেশৰ সৈতে ব্যৱসায়িক, আৱাসিক বা অন্যান্য সম্পৰ্ক থকা বিদেশী নাগৰিক, বা দেশত বাস নকৰা কিন্তু দেশৰ সৈতে উল্লেখযোগ্য ব্যৱসায়িক বা অন্যান্য সম্পৰ্ক থকা নাগৰিককো অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰি। নতুন তথ্যৰ পোহৰত যিকোনো তথ্য সংশোধন বা যিকোনো লিষ্টী আঁতৰোৱাৰ অধিকাৰ সম্পাদকসকলে সংৰক্ষণ কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি