• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • ভাৰতৰ $5 ট্ৰিলিয়্ন ডলাৰৰ অৰ্থনীতি, বহনক্ষমতাক চালিকাশক্তি যোগান

ভাৰতৰ $5 ট্ৰিলিয়্ন ডলাৰৰ অৰ্থনীতি, বহনক্ষমতাক চালিকাশক্তি যোগান

স্বচ্ছ শক্তিৰ বাবে ভাৰতৰ উল্লেখযোগ্য সম্ভাৱনা আছে, লগতে ইয়াৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰতো শক্তিশালী ৰাজনৈতিক দায়বদ্ধতা আছে। CQIৰ গুণগত কাঠামোই ভাৰতক স্বচ্ছ শক্তিৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত সহায় কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা আৰু তদাৰকী প্ৰদান কৰে

স্বচ্ছ শক্তিৰ বাবে ভাৰতৰ উল্লেখযোগ্য সম্ভাৱনা আছে, লগতে ইয়াৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰতো শক্তিশালী ৰাজনৈতিক দায়বদ্ধতা আছে। CQIৰ গুণগত কাঠামোই ভাৰতক স্বচ্ছ শক্তিৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত সহায় কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা আৰু তদাৰকী প্ৰদান কৰে

স্বচ্ছ শক্তিৰ বাবে ভাৰতৰ উল্লেখযোগ্য সম্ভাৱনা আছে, লগতে ইয়াৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰতো শক্তিশালী ৰাজনৈতিক দায়বদ্ধতা আছে। CQIৰ গুণগত কাঠামোই ভাৰতক স্বচ্ছ শক্তিৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত সহায় কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা আৰু তদাৰকী প্ৰদান কৰে

  • Share this:
    অৰ্থনৈতিক শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত আৰু মানৱতা আৰু গ্ৰহটোৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিশ্বব্যাপী আখ্যান গঢ় দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত নতুন অৰ্থনীতিসমূহে প্ৰাধান্য লাভ কৰাৰ লগে লগে বিশ্বৰ শক্তি আৰু প্ৰভাৱৰ ভাৰসাম্য স্থানান্তৰিত হৈছে। যি যুগত পশ্চিমীয়া ৰাষ্ট্ৰসমূহে মূলতঃ এজেণ্ডা নিৰ্ধাৰণ কৰে আৰু নেতৃত্বত চুক্তিবদ্ধ হয়, সেই যুগৰ অন্ত পৰিছ আৰু এতিয়া আন ৰাষ্ট্ৰসমূহেও ভৱিষ্যত গঢ় দিয়াত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছে।

    বৰ্তমান ভাৰতকে আদি কৰি উদীয়মান অৰ্থনীতিসমূহৰ বিশ্বব্যাপী পৰিঘটনাসমূহ গঢ় দিয়াত প্ৰবল উপস্থিতি আৰু প্ৰভাৱ আছে। ভূ-ৰাজনৈতিক স্থিতিশীলতা বজাই ৰখা, সংযোজন শক্তি আৰু মহাকাশ অন্বেষণৰ দৰে প্ৰযুক্তিগত উন্নতি, মহিলা সবলীকৰণ, দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস, স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদান, পৰিৱেশ সুৰক্ষা, জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া আৰু বহনক্ষমতাক প্ৰসাৰ কৰা আদি বিশ্বব্যাপী বিভিন্ন লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত অতিশয়ে গুৰুত্বপুৰ্ণ।

    প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে 2015 চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ ছাষ্টেইনেবল ডেভেলপমেণ্ট ছামিটত উল্লেখ কৰিছিল, যে "মানৱতাৰ এক ষষ্ঠাংশৰ বহনক্ষম উন্নয়নে বিশ্ব আৰু আমাৰ গ্ৰহটোৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব, ইয়াৰ ফলত কম সমস্যা আৰু অধিক আশা থকা এখন পৃথিৱীৰ সৃষ্টি হ'ব, আৰু সফলতাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে"। তেনেকৈয়ে তেওঁ বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰাম্তৰ ভাৰতীয়সকলক গৌৰৱান্বিত কৰিছিল।

    দ্ৰুত কাৰ্য্য সম্পাদনাৰে তেখেতৰ কথা ৰখা হৈছিল। ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰধান থিংক টেংক NITI আয়োগক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বহনক্ষম উন্নয়নৰ লক্ষ্য (SDG)ৰ সমন্বয়ৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল, বৰ্তমানৰ আঁচনিসমূহক SDGৰ সৈতে একাকাৰ কৰা, প্ৰতিটো লক্ষ্যৰ বাবে নেতৃত্ব আৰু সহায়ক মন্ত্ৰালয় নিৰ্ধাৰণৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল। কেন্দ্ৰীয় সংস্থা হিচাপে NITI আয়োগে সমগ্ৰ কাৰ্যসূচীৰ বিস্তৃত আভাস ৰাখিছে, আৰু বিশেষকৈ এনে পদক্ষেপসমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে যিয়ে একেলগে একাধিক লক্ষ্যত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়।

    ইয়াৰে এটা ক্ষেত্ৰ হৈছে স্বচ্ছ শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ বিনিয়োগ। এই এটা ক্ষেত্ৰত মনোনিৱেশৰ জৰিয়তে ভাৰতে SDG 3 (সুস্বাস্থ্য আৰু সুস্থতা), SDG 6 (বিশুদ্ধ পানী আৰু অনাময়), SDG 7 (সুলভ আৰু পৰিষ্কাৰ শক্তি), SDG 11 (বহনক্ষম চহৰ আৰু সম্প্ৰদায়), SDG 13 (জলবায়ুৰ কাৰ্য্য), SDG 14 (পানীৰ তলৰ জীৱন), আৰু SDG 15 (স্থলভাগৰ জীৱন)।

    বৰ্তমান ভাৰতে 55% বিদ্যুৎ কয়লাৰ পৰা উৎপাদন কৰে। কিন্তু আমি এনে কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই, কিয়নো ভাৰত স্বচ্ছ শক্তি উৎপাদনৰ সম্ভাৱনাৰে চহকী:
    - ভাৰতৰ সৌৰশক্তিৰ সম্ভাৱনা বছৰি 5,000 ট্ৰিলিয়ন kWh
    - শেহতীয়া মূল্যায়নত দেশত ভুপৃষ্ঠৰ 100 মিটাৰ উচ্চতাত 302 GW আৰু 120 মিটাৰ উচ্চতাত 695.50 GW বায়ু শক্তিৰ মুঠ সম্ভাৱনাৰ ইংগিত পোৱা গৈছে
    - MNREৰ পৃষ্ঠপোষকতাত শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়ন অনুসৰি ভাৰতে বছৰি প্ৰায় 750 মিলিয়ন মেট্ৰিক টন জৈৱভৰৰ সৃষ্টি কৰে। বছৰি প্ৰায় 23 মিলিয়ন মেট্ৰিক টন উদ্বৃত্ত জৈৱভৰৰ উপলব্ধতা প্ৰায় 28 GWৰ সম্ভাৱনা আাছে। ইয়াৰ বাহিৰেও দেশৰ 550টা চেনি কলত বাগাছ ভিত্তিক সহ-উৎপাদনৰ জৰিয়তে প্ৰায় 14 GW অতিৰিক্ত শক্তি উৎপাদন কৰিব পৰা যাব, যদিহে এই চেনি কলসমূহে শক্তি আহৰণৰ বাবে কাৰিকৰী আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে অনুকূল মাত্ৰাৰ সহ-উৎপাদন গ্ৰহণ কৰে।

    এয়া অল্পখ্যাত যে ভাৰত ইতিমধ্যে বিশ্বৰ তৃতীয় বৃহত্তম নবীকৰণযোগ্য শক্তি উৎপাদনকাৰী দেশ, ইয়াৰ স্থাপন কৰা বিদ্যুৎ ক্ষমতাৰ ৪০% অজীৱাশ্ম ইন্ধনৰ উৎসৰ পৰা আহিছে। এতিয়া 2030 চনৰ ভিতৰত ভাৰতে নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ জৰিয়তে নিজৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ 50% পূৰণ কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে, আৰু নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ ক্ষমতা 500 GWলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে।

    কৰিব পাৰি। ইয়াক সম্ভৱ কৰিবলৈ আমাৰ হাতত প্ৰয়োজনীয় প্ৰাকৃতিক সম্পদ: সূৰ্য্য, বতাহ আৰু প্ৰচুৰ কৃষিৰ ফলত হোৱা জৈৱভাৰ আছে। ইয়াৰ বাবে আমাক লাগিব সক্ষমকাৰী: মূলধনী বিনিয়োগৰ এক অবিৰত যোগান, দক্ষ শ্ৰমিক, আৰু দীৰ্ঘায়ু আৰু উচ্চ প্ৰদৰ্শনত গঢ়ি তোলা এক শক্তিশালী গুণগত মানৰ পৰিকাঠামো।

    এইখিনিতে ভাৰতীয় গুণগত মানৰ পৰিষদে(QCI) আমাক সফল হ’বলৈ প্ৰস্তুত কৰিছে। 25 বছৰ আগতে আৰম্ভ হোৱাৰ পৰাই QCI য়ে প্ৰশিক্ষণ, প্ৰমাণপত্ৰ, স্বীকৃতি আৰু মেণ্টৰিঙৰ জৰিয়তে গুণগত মানৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছে। এই পৰিকাঠামোটো দক্ষ কৰ্মশক্তিত যোগদান কৰিব বিচৰা আৰু তেওঁলোকক নিয়োগ কৰিব বিচৰা যোগানকাৰী আৰু প্ৰদানকাৰী, ব্যৱসায় আৰু নিয়ন্ত্ৰক উভয়ৰে বাবে বিদ্যমান।

    QCI এ এক বহুমুখী পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰি এনে কৰে। প্ৰথম বাহুটো হ’ল দক্ষতা বিকাশ। QCI কেইবাটাও ব’ৰ্ডেৰে গঠিত। শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় স্বীকৃতি ব’ৰ্ড (NABET)। NABETএ সেৱা, শিক্ষা (আনুষ্ঠানিক আৰু অনানুষ্ঠানিক), উদ্যোগ, পৰিৱেশ আদি খণ্ডত সামগ্ৰিক গুণগত নিশ্চয়তাৰ ব্যৱস্থা স্থাপন কৰিছে।ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰদানকাৰীসকলে কেৱল নিৰ্ধাৰিত নীতি-নিয়ম মানি চলাই নহয়, তেওঁলোকে ফলাফল উন্নত কৰিবলৈ NABETৰ সৈতেও অহৰহ কাম কৰি আছে ।

    QCIৰ ট্ৰেইনিং এণ্ড কেপাচিটি বিল্ডিং (TCB) কোষে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থাসমূহৰ সৈতে মিলি বিভিন্ন ড’মেইনত সামৰ্থ্য গঢ়ি তোলাৰ লগতে ভাৰতলৈ বিশ্বব্যাপী উত্তম পদ্ধতিসমূহ অনাৰ কাম কৰি আহিছে। সময়ৰ লগত খাপ খুৱাই TCBয়ে শ্ৰেণীকোঠাৰ প্ৰশিক্ষণ, ভাৰ্চুৱেল প্ৰশিক্ষণ, ৱেবিনাৰ আৰু ই-লাৰ্নিঙৰ জৰিয়তে প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে আৰু ভাৰত চৰকাৰ, নিয়ন্ত্ৰক, শৈক্ষিক প্ৰতিষ্ঠান, আৰু উদ্যোগিক সংস্থাসমূহক নিজৰ ইচ্ছানুযায়ী প্ৰশিক্ষণ পাঠ্যক্ৰম সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰে।

    তদুপৰি, NABETৰ পৰিৱেশ প্ৰভাৱ মূল্যায়ন (EIA) আঁচনিসমূহে সেউজ নীতিৰ কঠোৰ পালনৰ ওপৰত ভাৰত চৰকাৰৰ নিৰ্দেশনাসমূহ উদ্যোগ আৰু নতুন উন্নয়নৰ দৈনন্দিন কাম-কাজলৈ ক্ৰমান্বয়ে সোমাই যাবলৈ অনুমতি দিয়ে। EIA প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰাত জড়িত পৰামৰ্শদাতাসকলে সকলোৱে একে মানদণ্ডৰ সৈতে মিল খায়, আৰু তেনে কৰাৰ ফলত সমগ্ৰ ঔদ্যোগিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ বাবে অনুসৰণ সংখ্যা টানি আনে। এইখিনিতে নেচনেল এক্ৰেডিচন ব’ৰ্ড ফৰ চাৰ্টিফিকেশন ব’ডি (NABCB)-এ NGOৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বৃহৎ নিগমলৈকে প্ৰদানকাৰীৰ এক সমগ্ৰ বৰ্ণালীৰ বাবে সুৰ-শলাকা হিচাপে কাম কৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোক সকলোকে এটা গুণগত কাঠামোত একাকাৰ কৰা হয়। QCI ৰ গুণগত মানৰ পৰিকাঠামোৱে নিশ্চিত কৰে যে প্ৰস্তুতকাৰী, শেষ ব্যৱহাৰকাৰী আৰু সামগ্ৰিকভাৱে সমাজে বিনিয়োগৰ উন্নত সুযোগ লাভ কৰে।

    বিশেষকৈ যেতিয়া আমি স্বচ্ছ শক্তিৰ কথা কওঁ, তেতিয়া শক্তি ব্যৱস্থাপনা ব্যৱস্থা, পৰিৱেশ ব্যৱস্থাপনা ব্যৱস্থা, আৰু গুণগত ব্যৱস্থাপনা ব্যৱস্থাৰ ওপৰত NABCBৰ স্বীকৃতি বিশেষভাৱে প্ৰাসংগিক। এই নিৰ্দিষ্ট স্বীকৃতিসমূহৰ উপৰিও, NABCBয়ে তথ্য প্ৰযুক্তিৰ আাৰ তথ্য সুৰক্ষাকে আদি কৰি বৃত্তিগত স্বাস্থ্য আৰু সুৰক্ষালৈকে সকলো সমৰ্থন কাৰ্য্যৰ ওপৰতো মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰে ।

    MSME খণ্ডই ভাৰতীয় অৰ্থনীতিৰ এক প্ৰধান অৰিহণা প্ৰদানকাৰী, যিয়ে বিভিন্ন উদ্যোগ, সেৱা, আৰু ৰপ্তানিৰ বৃদ্ধিৰ সূচনা কৰিছে। কিন্তু MSME খণ্ডটো বিশ্বব্যাপী বজাৰত প্ৰতিযোগিতামূলক হ’বলৈ হ’লে ইয়াৰ বাবে সমৰ্থন আৰু পথ প্ৰদৰ্শনৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ সমাধানৰ বাবে MSME মন্ত্ৰালয়ে জিৰ’ ইফেক্ট জিৰ’ ডিফেক্ট (ZED) আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। ZED আঁচনিখনে উৎপাদন বা উৎস প্ৰক্ৰিয়াত উচ্চ মানদণ্ড আৰু বহনক্ষমতাৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰি ভাৰতীয় সামগ্ৰীসমূহক বিশ্ব বজাৰত অধিক আকৰ্ষণীয় কৰি তোলে।

    MSMEসমূহে বহনক্ষম পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰাটো তেওঁলোকৰ ZED প্ৰমাণীকৰণৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ, আৰু ইয়াত তেওঁলোকৰ শক্তিৰ উৎসই উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে। সৌৰশক্তি ব্যৱহাৰ কৰি MSME সমূহে কেৱল নিজৰ পৰিৱেশ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাই নহয়, ভাৰতৰ কিছুমান ৰাজ্যত বিদ্যুৎ বিচ্ছিন্ন হোৱা সাধাৰণ সময়ত গ্ৰীষ্মকালত কাম-কাজৰ ধাৰাবাহিকতাও নিশ্চিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকে বিশেষকৈ পশ্চিমীয়া বজাৰত স্বচ্ছ শক্তিৰ উৎসৰ ব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে বহনক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰি, আৰু শক্তি যোগানৰ নিৰ্ভৰযোগ্যতা নিশ্চিত কৰি প্ৰতিযোগিতামূলক সুবিধা লাভ কৰে।

    ভাৰতবৰ্ষ এখন বিকাশশীল অৰ্থনীতি, অৰ্থাৎ আমাৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা কেৱল বৃদ্ধি পাব। ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নেকি যে আমি গ্ৰহটোৰ বাবে কি ভাল, আৰু মানুহৰ বাবে কি ভাল তাৰ মাজৰ পৰা এটা বাছি ল’ব লাগিব? নহয় স্পষ্টভাৱে ইয়াতকৈ ভাল উপায় আছে। স্বচ্ছ শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত আমাৰ বিনিয়োগে কেৱল আমাৰ অৰ্থনৈতিক সমৃদ্ধিৰ বাবে শক্তি প্ৰদান কৰাই নহয়, সীমান্ত প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত অধিক চাকৰিৰ সৃষ্টি, সকলো নাগৰিকৰ জীৱনৰ মান উন্নত, বিশুদ্ধ বায়ু আৰু পানী, আৰু ভূমি ব্যৱহাৰৰ উন্নতি সাধন কৰিব পৰাকৈ উপায় প্ৰদান কৰিব।
    2015 চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে অর্থনৈতিক বিকাশ আৰু বহনক্ষমতা যে একেলগে সাধন কৰিব পৰা যায়, সেই কথা প্রদর্শনৰ অভিলাষী লক্ষ্য স্থিৰ কৰিছিল৷ অৰ্থনীতিৰ গতি লেহেমীয়া নকৰাকৈ এই লক্ষ্যত উপনীত হ’বলৈ হ’লে ভাৰতে নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত নিজৰ সম্ভাৱনাক সম্পূৰ্ণৰূপে উপলব্ধি কৰিব লাগিব। ধন্যবাদৰ পাত্ৰ যে ভাৰতৰ নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ কাৰ্যসূচীত আত্মনিৰ্ভৰশীলতা অনাৰ বাবে QCI এ প্ৰদান কৰা ৰাজনৈতিক প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু কাঠামো দুয়োটাই সঠিক দিশত আছে।
    First published:

    শেহতীয়া বাতৰি