• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • গুণৱত্তা ছে আত্মনিৰ্ভৰতা: ভাৰতৰ দক্ষতা বিকাশ কাৰ্যসূচীৰ মানদণ্ড ভাৰতৰ ভৱিষ্যতৰ সফলতাৰ মূল চাবিকাঠি হ'ব

গুণৱত্তা ছে আত্মনিৰ্ভৰতা: ভাৰতৰ দক্ষতা বিকাশ কাৰ্যসূচীৰ মানদণ্ড ভাৰতৰ ভৱিষ্যতৰ সফলতাৰ মূল চাবিকাঠি হ'ব

যদি আমি এই অধিকাৰ পাওঁ তেন্তে আমাৰ জনসংখ্যা আমাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সম্পদ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

যদি আমি এই অধিকাৰ পাওঁ তেন্তে আমাৰ জনসংখ্যা আমাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সম্পদ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

যদি আমি এই অধিকাৰ পাওঁ তেন্তে আমাৰ জনসংখ্যা আমাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সম্পদ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

  • Share this:
    স্বাধীনতাৰ মাত্ৰ 75 বছৰত আৰু জনসংখ্যাৰ মধ্য বয়স 26 বছৰ হোৱাৰ সৈতে, আমি বাক্যাংশটোৰ প্ৰতিটো অৰ্থত এখন যুৱ দেশ। তদুপৰি, গড় 1% বৃদ্ধিৰ হাৰৰ সৈতে, বছৰটোৰ আামাৰ জনসংখ্যা কমি আহিছে। আমাৰ 15-59 বছৰ বয়সৰ বন্ধনীত 63% অন্যতম উচ্চ কৰ্মক্ষম বয়সৰ জনসংখ্যা আছে আৰু এয়া চীন আৰু জাপানৰ দৰে অৰ্থনীতিৰ তত্বাৱধানত এক জনগাঁথনিগত সুবিধা যি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধ হৈ আছে।

    আমাৰ যুৱ জনসংখ্যা আমাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সম্পদ, আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ সৰববৃহৎ চালিকাশক্তি। এই যুৱ জনসংখ্যাই আমাক আমাৰ দ্ৰুত ঔদ্যোগীকিককৰণ অৰ্থনীতিৰ বাবে এক প্ৰস্তুত কৰ্মশক্তি প্ৰদান কৰে আৰু লগতে প্ৰতি বছৰে বৰ্ধমান সঞ্চয় আৰু ঘৰুৱা ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰে। অৰ্থাৎ, অৱশ্যে, প্ৰশ্নত থকা জনসংখ্যাৰ অৱদান আগবঢ়োৱাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা আছে বুলি ধৰি ল’লে।

    আমাৰ মানৱ ৰাজধানীৰ সৰ্বাধিক সদ্ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে 2022 চনৰ ভিতৰত ভাৰতত 30 কোটিৰো অধিক লোকক বিভিন্ন দক্ষতাৰ প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ বাবে 2015 চনৰ 15 জুলাইত স্কিল ইণ্ডিয়া অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল। এই অভিযান বহুমুখী আৰু ইয়াত কেইবাটাও পদক্ষেপ সামৰি লোৱা হৈছে: ৰাষ্ট্ৰীয় দক্ষতা বিকাশ অভিযান, দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় নীতি, 2015, প্ৰধানমন্ত্ৰী কৌশল বিকাশ যোজনা (PMKVY), দক্ষতা ঋণ আঁচনি আৰু গ্ৰাম্য ভাৰত দক্ষতা উদ্যোগ। এই প্ৰতিটো পদক্ষেপে ভাৰতীয় যুৱসকলৰ নিয়োগযোগ্যতা বৃদ্ধি কৰাৰ লক্ষ্যৰে এক সুকীয়া খণ্ডক লক্ষ্য কৰি লৈছে।

    উদ্যোগ-শিক্ষাৰ ব্যৱধান দূৰ কৰা।

    দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, উদ্যোগ শিক্ষাৰ ব্যৱধান ভাৰতত সৰ্বজ্ঞাত। 10+2 যোগ্যতা অৰ্জন কৰা 100 জন শিক্ষাৰ্থীৰ ভিতৰত, মাত্ৰ 26 জনে চাকৰি প্ৰাপ্ত কৰে কিয়নো তেওঁলোকে প্ৰাপ্ত কৰা শিক্ষা নিয়োগকৰ্তাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা সংহতিৰ সৈতে খাপ নাখায়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে, যদিও আমাৰ সাক্ষৰতাৰ সংখ্যা ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি হৈ আছে, দক্ষতাৰ ব্যৱধান এতিয়াও আছেই।

    এই নিৰ্দিষ্ট বিষয়টোক সম্বোধন কৰিবলৈ চৰকাৰক প্ৰয়োজন আছে ৰাষ্ট্ৰীয় দক্ষতা অৰ্হতা ফ্ৰেমৱৰ্ক (NSQF)ত অন্তৰ্ভুক্ত বিদ্যমান মানদণ্ডবোৰ বলবৎ কৰাৰ এক উপায়। NSQF হৈছে এক দক্ষতা-আধাৰিত পৰিকাঠামো যি জ্ঞান, দক্ষতা আৰু দক্ষতাৰ এক শৃংখলা অনুসৰি অৰ্হতা সংগঠিত কৰে। ই শিকাৰ প্ৰতিটো স্তৰত আনুষ্ঠানিক, অনানুষ্ঠানিক বা অনানুষ্ঠানিক শিক্ষাৰ জৰিয়তে প্ৰাপ্ত কৰা হ'লেও শিকাৰুৰ থাকিব লগীয় শিকাৰ ফলাফলবোৰ স্পষ্টভাৱে নিৰ্ধাৰণ কৰে।

    আনহাতে, নেচনেল অকুপেশনেল ষ্টেণ্ডাৰ্ডছ (NOS) হৈছে চাকৰিৰ ভূমিকাত কাৰ্যকৰী প্ৰদৰ্শনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা, জ্ঞান আৰু বুজাবুজিৰ বিবৃতি: সেই কামটো সম্পাদন কৰা ব্যক্তি এজনে কি জানিব লাগে আৰু কৰিব পাৰে সেইবোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰে। এই মানদণ্ডবোৰে বিভিন্ন শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীৰ বাবে মানদণ্ড গঠন কৰিব পাৰে। NOS. আৰু NSQFৰ মাজত সংৰেখনে কেইবাটাও সুবিধা সৃষ্টি কৰে।

    ষ্টাৰ্টাৰৰ বাবে, এক মানদণ্ড নিশ্চিতি ফ্ৰেমৱৰ্ক যাৰ ফলত তেওঁ দেশজুৰি প্ৰশিক্ষণৰ মানক, স্থিৰ, ৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে গ্ৰহণযোগ্য ফলাফল হয়। আমাৰ প্ৰশিক্ষিত কৰ্মশক্তিৰ তেতিয়া NSQFৰ আন্তৰ্জাতিক সমতুল্যতাৰ জৰিয়তে বিশ্বব্যাপী গতিশীলতা থাকিব। ভৱিষ্যতৰ কৰ্মচাৰী আৰু নিয়োগকৰ্তাসকলৰ বাবে, ই খণ্ডবোৰৰ ভিতৰত প্ৰগতিৰ লগতে খণ্ডগতভাৱে ওপৰলৈ পথৰ মানচিত্ৰ সৃষ্টি কৰে। সেয়েহে, কৰ্মচাৰীয়সকলে তেওঁলোকৰ সপোনৰ চাকৰিৰ বাবে অনুসৰণ কৰিবলগা শিকাৰ পথবোৰ জানে, আৰু নিয়োগকৰ্তাসকলে তেওঁলোকৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৰু উজ্জ্বল কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সঠিক প্ৰশিক্ষণত বিনিয়োগ কৰিবলৈ সক্ষম হয় যাতে এইবোৰে সিহঁতক পৰৱৰ্তী স্তৰলৈ লৈ যায়। তদুপৰি, পূৰ্বৱৰ্তী শিকণৰ স্বীকৃতিয়ে (RPL) নিশ্চিত কৰে যে আমি আনকি তেওঁলোকৰ দক্ষতা এক অনানুষ্ঠানিক গাঁথনিৰ পৰা আহিলেওকাকো পিছ পেলাই নথও।

    শক্তিশালী ভেটি স্থাপন কৰা

    এই পৰিমাণৰ এক কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিবলৈ, গুণগত মানদণ্ডৰ এক ভেটি থাকিব লাগিব। আমাক মানদণ্ড আৰু প্ৰমাণপত্ৰ, অডিটৰ আৰু পৰিদৰ্শকৰ প্ৰয়োজন যি সেই মানদণ্ডবোৰ স্থানত ৰখাত সহায় কৰে, লগতে সেইবোৰ সংস্থাৰ প্ৰয়োজন যি নিশ্চিত কৰে যে এই অডিটৰ আৰু পৰিদৰ্শকসকল নিজেই এনে কৰাত যোগ্য হয়। ইয়াতেই ভাৰতীয় মানদণ্ড পৰিষদ (QCI) আহে।

    25 বছৰ ধৰি, QCIয়ে ভাৰতৰ মানদণ্ডৰ আৰামদায়ক কাণ্ড সৃষ্টিত গভীৰ বিনিয়োগ কৰি আহিছে। QCI কেইবাটাও উপাদান বোৰ্ডৰ দ্বাৰা গঠিত, যাৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ পৰিষদে (NABET) ভাৰতৰ দক্ষতা কাৰ্যসূচী আৰু পদক্ষেপত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিবলৈ সাজু হৈছে।

    NABET-ৰ এক প্ৰতিষ্ঠিত প্ৰণালী আছে বা শিক্ষানুষ্ঠান, বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠান আৰু বিভিন্ন দক্ষতা প্ৰমাণপত্ৰ সংস্থাৰ স্বীকৃতি আৰু প্ৰমাণপত্ৰ আছে। NABET-য়ে ইয়াক তিনিটা স্পষ্ট উলম্বত কৰে:
    FEED (আনুষ্ঠানিক শিক্ষা উৎকৰ্ষ বিভাগ): যি বিদ্যালয়ৰ স্বীকৃতি ৰক্ষা কৰে আৰু ৰাজ্য আৰু চৰকাৰী বিভাগৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি বিভিন্ন মানদণ্ড মূল্যায়ন প্ৰকল্প হাতত লয়, লগতে বিদ্যালয়ৰ স্বীকৃতিৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰে।
    চৰকাৰী প্ৰকল্প বিভাগ: যি MSMEৰ ক্ষীণ উৎপাদন প্ৰতিযোগিতামূলক আঁচনি মন্ত্ৰালয়ৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰীক্ষণ আৰু ৰূপায়ণ গোট হিচাপে কাম কৰে, লগতে পৰিৱেশ প্ৰভাৱ মূল্যায়ন (EIA) পৰামৰ্শদাতা সংগঠনৰ স্বীকৃতি।
    দক্ষতা প্ৰশিক্ষণ আৰু সেৱা বিভাগ: যি প্ৰশিক্ষণ পাঠ্যক্ৰম আৰু পৰামৰ্শদাতা সংগঠন দুয়োটাৰ স্বীকৃতিৰ চোৱাচিতা কৰে।

    এই ভেটিবোৰ স্থাপন হোৱাৰ সৈতে, স্কিলইণ্ডিয়াৰ লাইফ চাইকেল অফ ট্ৰেইনিং অংশীদাৰ আৰু প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰৰ দৰে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিব পাৰি। এই পদক্ষেপে অংশীদাৰ আৰু প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰবোৰক পূৰণ কৰিব লগা মানদণ্ড নিশ্চিত প্ৰক্ৰিয়াটো সুশৃংখল কৰে, যাৰ ফলত শিক্ষাৰ্থীসকলে মানদণ্ডৰ শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ বাছনি কৰাটো সহজ হয় ।

    সংগঠনবোৰে প্ৰায়ে প্ৰশিক্ষণৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ কৰ্মশক্তিৰ দক্ষতা উন্নত কৰিব বিচাৰে। যিবোৰ সংগঠনে তেওঁলোকৰ লোকসকলক উন্নত কৰাত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকক সেৱা আগবঢ়োৱাৰ বাবে, QCIৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু ক্ষমতা নিৰ্মাণ কাৰ্যসূচীৰ (TCB) বহু আগবঢ়াব লাগিব। ই ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত প্ৰশিক্ষণ, সজাগতা কৰ্মশালা, ক্ষমতা নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপ বোৰ ৰক্ষা কৰে আৰু এনে কাৰ্য্যকলাপ কেন্দ্ৰীয়ভাৱে, আৰু এক সংগঠিত প্ৰকাৰে সমন্বয় কৰা সম্ভৱ কৰে। ই বিভিন্ন ধৰণৰ ক্ষেত্ৰ যেনে মানদণ্ড ব্যৱস্থাপনা, স্বাস্থ্যসেৱা, উৎপাদন, পৰিৱেশ, খাদ্য সুৰক্ষা, শিক্ষা, প্ৰকল্প ব্যৱস্থাপনা আদি ৰক্ষা কৰে।

    তদুপৰি, ই শ্ৰেণীকোঠাৰ প্ৰশিক্ষণ, ভাৰ্চুৱেল প্ৰশিক্ষণ, ৱেবিনাৰ আৰু ইলাৰ্ণিং আদিৰ দৰে পদ্ধতিৰ জৰিয়তে প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে - বিভিন্ন শিক্ষণ শৈলী, প্ৰৱেশাধিকাৰৰ স্তৰ আৰু তেওঁলোকৰ বাবে কাম কৰা পাঠ্যক্ৰম বিচাৰি উলিওৱাটো সম্ভৱ কৰি তোলে। ই সংগঠনবোৰৰ সৈতে তেওঁলোকৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত ওতঃপ্ৰোতভাৱে কাম কৰে।

    ভাৰতৰ উচ্চ মোবাইল আৰু ইণ্টাৰনেট প্ৰৱেশৰ সৈতে, অনলাইন শিক্ষণ পৰ্টেলৰ জৰিয়তে উচ্চ মানদণ্ডৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু শিক্ষা প্ৰদান কৰিলে মেট্ৰ'ৰ পৰা দূৰত অৱস্থিত লোকসকলৰ লগতে ব্যৱসায়ৰ বাবে বৃহৎ পথ মুকলি হয়। ইয়াতো, QCIয়ে প্ৰথম পদক্ষেপ eQuest ৰ সৈতে কৰিছে, যি ভাৰতীয় পেছাদাৰীসকলক তেওঁলোকৰ দক্ষতা আৰু জ্ঞান শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এক অনলাইন শিক্ষণ পৰ্টেল, আৰু এনেদৰে, তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰৰ জখলা আগবঢ়োৱাৰ সম্ভাৱনা উন্নত কৰাও সম্ভৱপৰ হৈছে। পাঠ্যক্ৰমবোৰ কৃষি, শিক্ষা, পাৰিপাৰ্শ্বিক, স্বাস্থ্যসেৱা, পৰীক্ষাগাৰ, মানদণ্ড, প্ৰযুক্তি আৰু সাধাৰণ পাঠ্যক্ৰমৰ পৰা পৰিচালনা কৰে।

    তদুপৰি, কিছুমান পাঠ্যক্ৰমে বিশেষভাৱে MSME খণ্ডক সেৱা আগবঢ়ায়, যি MSME-ৰ ওপৰততেওঁলোকৰ নিজা প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান প্ৰণালী ৰখাৰ বোজা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰে। এই ব্যয় কেৱল কাৰ্যকৰী নহয়, লগতে তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ কৰ্মশক্তিৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাত সহায় কৰে, আৰু এনেদৰে, তেওঁলোকৰ উৎপাদনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

    উপসংহাৰ

    পৰৱৰ্তী কেইবছৰমান ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিক ভৱিষ্যতৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব। আমাৰ বাবে 5 ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ আৰু তাৰ বাহিৰৰ অৰ্থনীতিৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱা, মেক ইন ইণ্ডিয়া সফল হোৱা, আৰু ভাৰতে অৰ্থনৈতিক স্বতঃস্ফূৰ্ততা লাভ কৰাৰ বাবে, উমৈহতীয়া হৰ হৈছে আমাৰ মানৱ মূলধনৰ মানদণ্ড। যদি আমি উদ্যোগটোৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি আমাৰ লোকসকলক প্ৰশিক্ষণ আৰু শিক্ষিত নকৰোঁ, আমি এক সীমাত আঘাত কৰিম। সমস্যাটোৰ কেইবাটাও সমাধান আছে বুলি বিবেচনা কৰি এক অপ্ৰয়োজনীয়।

    QCI, ইয়াৰ কথাৰ প্ৰতি সঁচা,হৈছে গুণগত মানদণ্ড, বিশ্বাস আৰু নিৰ্ভৰযোগ্যতাৰ ভেটি তৈয়াৰ কৰা, যি তাৰ পিছত স্কিল ইণ্ডিয়াৰ দৰে উচ্চাকাংক্ষী কাৰ্যসূচীবোৰ সফল হ'বলৈ সক্ষম কৰে। একেই পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ কৰ্পোৰেট আৰু শিক্ষা খণ্ডৰ দ্বাৰা পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ উচ্চ দক্ষতা, উচ্চ মালিকানা ধীৰ কৰ্মচাৰী আৰু উদ্যোগীসকলক প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যি উদ্ভাৱন, বিকাশ আৰু উদ্যোগী উৎকৰ্ষতাৰ ঢৌ আৰম্ভ কৰিব।

    এনেদৰেই আমি এখন ৰাষ্ট্ৰ গঢ়ি তুলিছোঁ: ভেটিটো ওপৰলৈ। গুণৱত্তা ছে আত্মনিৰ্ভৰতা এটা শ্লোগান নহয়, কিন্তু এটা প্ৰতিশ্ৰুতি। আমাৰ যুৱপ্ৰজন্মৰ বৰ্ধিত সংখ্যাৰ বাবে উচ্চ মানদণ্ডৰ শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ উপলব্ধ কৰি, আমি ভাৰতক বিশ্বৰ পৰৱৰ্তী অৰ্থনৈতিক শক্তিক্ষেত্ৰ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাটো অনিবাৰ্য কৰিম।
    First published:

    শেহতীয়া বাতৰি