• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • টাটা পাৱাৰৰ সৌৰ শক্তি সমাধানসমূহে ভৱিষ্যতে গ্ৰাম্য ভাৰতক শক্তি প্ৰদান কৰিবলৈ সাজু হৈছে

টাটা পাৱাৰৰ সৌৰ শক্তি সমাধানসমূহে ভৱিষ্যতে গ্ৰাম্য ভাৰতক শক্তি প্ৰদান কৰিবলৈ সাজু হৈছে

স্বতন্ত্ৰ সৌৰ শক্তিচালিত কৃষি পাম্পসমূহৰ ভাৰতীয় কৃষকসকলৰ বাবে উৎপাদনশীলতা উন্নত কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে

স্বতন্ত্ৰ সৌৰ শক্তিচালিত কৃষি পাম্পসমূহৰ ভাৰতীয় কৃষকসকলৰ বাবে উৎপাদনশীলতা উন্নত কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে

সৌৰ শক্তিৰ কেইবাটাও প্ৰয়োগ আছে যেনে পোহৰৰ বাবে, গৰম কৰিবৰ বাবে, পানী পৰিস্ৰাৱনৰ বাবে আৰু উৎপাদনশীলতাৰ বাবে।

  • Share this:
ভাৰতত ৰ'দৰ দিনবোৰ সকলোৰে বাবে এক প্ৰিয় বতৰ নহয় কিন্তু ৰ'দৰ দিনবোৰে এক বৃহৎ অৰ্থনৈতিক সম্পদ হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। প্ৰতি বছৰে ৩০০ টা ৰ'দৰ দিনৰ সৈতে ভাৰতৰ সৌৰ শক্তিৰ সম্ভাৱনা হৈছে প্ৰতি বছৰে ৫০০০ ট্ৰিলিয়ন কিলোৱাট-ঘণ্টা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে, আমি আমাৰ জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ সকলো ভাণ্ডাৰ ব্যৱহাৰ কৰি যিমানখিনি শক্তি পাব পাৰো, সৌৰ শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি এবছৰত তাতকৈ অধিক শক্তি উৎপাদন কৰিব পাৰোঁ।

গ্ৰাম্য পৰিয়ালসমূহৰ বাবে য'ত অন্তিম পৰ্যায়ৰ সংযোগৰ কাম এতিয়াও চলি আছে সেইবোৰ স্থানত ই জীৱনৰ প্ৰায় প্ৰতিটো দিশলৈ এক আমূল পৰিৱৰ্তন আনিব পাৰে।

সৌৰ শক্তি আৰু স্বাস্থ্য

গ্ৰাম্য ভাৰতৰ লোকসকলৰ এতিয়াও গ্ৰীডৰ সৈতে সংযোজিত শক্তিৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ নাই আৰু তেওঁলোকে কেৰাচিন, ডিজেল আৰু কাঠৰ চৌকাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লগা হয়, যি মহিলা আৰু শিশুসকলৰ বাবে কেইবাটাও স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বিপদৰ সৃষ্টি কৰে। মূলধন ব্যয়, হ্ৰাস আৰু উদ্ভাৱনীমূলক মূল্য নিৰ্ধাৰণ আঁচনিৰ সৈতে সৌৰ শক্তি এক আকৰ্ষণীয় বিকল্প হিচাপে পৰিগণিত হ'ব পাৰে।

সাধাৰণতে, সৌৰ শক্তিক এক বিকেন্দ্ৰীকৃত প্ৰকাৰেৰে নিয়োজিত কৰিব পাৰি। সৌৰ শক্তিৰ কেইবাটাও প্ৰয়োগ আছে যেনে পোহৰৰ বাবে, গৰম কৰিবৰ বাবে, পানী পৰিস্ৰাৱনৰ বাবে আৰু উৎপাদনশীলতাৰ বাবে। উদাহৰণস্বৰূপে, সৌৰ শক্তিৰ দ্বাৰা চালিত পোহৰে কেৰাচিনৰ চাকিৰ ব্যৱহাৰ আৰু সেইবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো বিপদক নোহোৱা কৰে। এই সৌৰ চাকিবোৰে প্ৰদান কৰা অতিৰিক্ত ৪-৫ ঘণ্টাৰ পোহৰে মানুহৰ কামৰ সময় বৃদ্ধি কৰাৰ সৰল প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু ঘৰুৱা উপাৰ্জন উন্নত কৰিব পাৰে।

পৰিষ্কাৰ পানীৰ ব্যৱস্থা গ্ৰাম্য ভাৰতত এক ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান হৈ আছে কিয়নো পানী পৰিশোধনৰ বাবে শক্তিৰ প্ৰয়োজন হয়। ইয়াতো সৌৰ শক্তিয়ে প্ৰৱেশ কৰিছে। নাগালেণ্ডে শেহতীয়াকৈ কহিমাৰ ওচৰৰ এখন গাওঁ চিজমাত এটা সৌৰ শক্তিচালিত পানী পৰিশোধন প্ৰকল্প স্থাপন কৰিছে যি বিশুদ্ধ খোৱা পানী উৎপাদন কৰিবলৈ এক উন্নত আৱৰণ পৰিস্ৰাৱন প্ৰণালীত কাম কৰে।



সৌৰ শক্তি আৰু জীৱিকা

সৌৰ চাকিৰ পৰা সৌৰ মাইক্ৰ'গ্ৰিড আৰু সৌৰ মাইক্ৰ'গ্ৰিডৰ পৰা সৌৰ পাম্পলৈ স্থানান্তৰকৰণ এক সৰু কিন্তু যথেষ্ট কাৰ্যকৰী স্থানান্তৰকৰণ।

সৌৰ মাইক্ৰ'গ্ৰড হৈছে একত্ৰিত নেটৱৰ্ক যি পৰিষ্কাৰ সৌৰ শক্তিৰ সংগ্ৰহ, সঞ্চয় আৰু সমগ্ৰ সম্প্ৰদায়ক বিতৰণ কৰে। শক্তি উচ্চ মানদণ্ডৰ সৌৰ পেনেল আৰু বেটাৰীৰ এক কেন্দ্ৰীয় 'হাব'ৰ পৰা আহে আৰু প্ৰতিটো পৰিয়ালে ইয়াৰ পৰা শক্তি আহৰণ কৰে।

ভাৰতত সৌৰ মাইক্ৰ'গ্ৰীডসমূহ অন্যথা ব্যয়বহুল সমস্যা এটাৰ বাবে এক ব্যয়সাপেক্ষ সমাধান হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে। টাটা পাৱাৰৰ পুনৰনৱীকৰণযোগ্য় মাইক্ৰগ্ৰীড হৈছে দেশৰ আগশাৰীৰ প্ৰতিষ্ঠান আৰু তেওঁলোকে অদূৰ ভৱিষ্যতে ১০,০০০ মাইক্ৰ'গ্ৰীড আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। পুনৰনৱীকৰণযোগ্য় বা ৰিনিউৱেবল মাইক্ৰগ্ৰীডে ইতিমধ্যে প্ৰায় ২০০ মাইক্ৰ'গ্ৰীড স্থাপন কৰিছে যাৰ সৰহ সংখ্যক উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু বিহাৰত অৱস্থিত, আৰু উৰিষ্যাৰ ১০-১৫ খন গাঁৱত এটা পাইলট মাইক্ৰ'গ্ৰীড কাৰ্যসূচী বৰ্তমান চলি আছে। মাইক্ৰ'গ্ৰীডে কেৱল ঘৰেই নহয়, দোকান, মেডিকেল ক্লিনিক (শীতলীকৰণৰ বাবে), বৈদ্যুতিক সচলতা প্ৰদানকাৰী, টেলিকম টাৱাৰ, শিক্ষণ কেন্দ্ৰ, আৰু পথৰ কাষৰ ভোজনালয়সমূহকো শক্তিৰ যোগান ধৰাত সহায় কৰে। ই শিক্ষা, ঔষধ আৰু নিযুক্তিৰ সুযোগপ্ৰাপ্তিৰ জৰিয়তে সকলো পৰিয়ালৰ বাবে মধ্যমীয়া উপাৰ্জন আৰু জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

ভাৰতৰ কৃষি খণ্ড প্ৰাকৃতিক জলসিঞ্চনৰ বাবে বাৰিষাৰ ওপৰত যথেষ্ট পৰিমাণে নিৰ্ভৰশীল। জলসিঞ্চনৰ বাবে পানীৰ যোগান ধৰিবলৈ পাম্পসমূহ কৃত্ৰিম উপায় হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কৃষকসকলে পাম্পবোৰ চলাবলৈ গ্ৰীডৰ বিদ্যুৎ বা ডিজেলৰ দ্বাৰা চালিত জেন-ছেটৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে যাৰ ফলত যথেষ্ট বিলম্ব আৰু অৰ্থনৈতিক চাপৰ উদ্ভৱ হয়। সেয়েহে আমাৰ কৃষকসকলৰ বাবে সৌৰ জল পাম্পৰ দৰে এক কাৰ্যকৰী জলসিঞ্চন প্ৰণালী এক ডাঙৰ বৰদান। ই কৃষকসকলৰ পথাৰলৈ পানীৰ এক নিৰ্ভৰযোগ্য আৰু চিৰস্থায়ী যোগান নিশ্চিত কৰি তেওঁলোকৰ শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে।

স্বতন্ত্ৰ সৌৰ শক্তিচালিত কৃষি পাম্পসমূহৰ ভাৰতীয় কৃষকসকলৰ বাবে উৎপাদনশীলতা উন্নত কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে আৰু ইতিমধ্যে ব্যৱহৃত হৈ থকা ২৬ নিযুত কৃষি পাম্পৰ বাবে এক পৰিৱেশ অনুকূল বিকল্প। ব্যৱহৃত হৈ থকা ২৬ নিযুত কৃষি পাম্পৰ ১০ নিযুত পাম্প ডিজেল-চালিত হয়। মাত্ৰ ১ নিযুত ডিজেল পাম্পৰ সলনি সৌৰ পাম্প ব্যৱহাৰ কৰি আমি ৯.৪ বিলিয়ন লিটাৰ ডিজেলৰ ব্যৱহাৰ কম কৰাৰ আশা কৰিব পাৰোঁ যিটো কৃষকসকলৰ বাবে পোনপটীয়া সঞ্চয় হিচাপে পৰিগণিত হ’ব। লগতে ই আমাক ২৫.৩ নিযুত টন কাৰ্বন ডাই অক্সাইড ৰাহি কৰাতো সহায় কৰে।

এই প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ টাটা পাৱাৰ চ'লাৰে পৃষ্ঠ আৰু চাবমাৰ্চিবল দুয়োটা শ্ৰেণীতে সৌৰশক্তিৰ দ্বাৰা চালিত পানী পাম্পৰ DC আৰু AC দুয়োটা পৰিসৰ আগবঢ়ায়। এই পাম্পসমূহে পৰম্পৰাগত জলসিঞ্চন প্ৰণালীৰ বিপৰীতে ব্যয়বহুল ইন্ধনৰ ওপৰত কৃষকৰ নিৰ্ভৰশীলতা আৰু সেইবোৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। আজিলৈকে সমগ্ৰ ভাৰতত ৭৬,০০০ তকৈও অধিক পাম্প স্থাপন কৰাৰ সৈতে আমাৰ লক্ষ্য হৈছে ভাৰতৰ সকলো কৃষকক পানীৰ নিশ্চয়তা আৰু বিত্তীয় সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা।

টাটা পাৱাৰ আমাৰ ভাৰতীয় কৃষকসকলক দেশৰ আটাইতকৈ দূৰৱৰ্তী অঞ্চলতো তেওঁলোকৰ জলসিঞ্চনৰ প্ৰয়োজনীয়তাত সহায় কৰিবলৈ আৰু সকলো সময়তে তেওঁলোকৰ বাবে স্থিৰ উপাৰ্জনৰ আশ্বাস দিবৰ বাবে PM-KUSUM আঁচনিৰ অধীনতো এক তালিকাভুক্ত সংস্থা। গ্ৰাম্য, অৰ্ধ গ্ৰাম্য বা নগৰঅঞ্চলত তাৎক্ষণিকভাৱে স্থাপন কৰিব বিচৰা বৰ্ধিত সংখ্যক গ্ৰাহকৰ সুবিধাৰ বাবে ইয়াৰ সৌৰ শক্তিচালিত পাম্পসমূহ এতিয়া খুচুৰা বজাৰতো উপলব্ধ।

সৌৰ শক্তি আৰু সৌৰ প্ৰযুক্তিয়ে গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ যুৱক-যুৱতীসকলক নিযুক্তি প্ৰদান কৰি পৰোক্ষভাৱে প্ৰভাৱ পেলাইছে। আন্তৰ্জাতিক নৱীকৰণযোগ্য শক্তি সংস্থাৰ (IRENA) মতে ভাৰতীয় সৌৰ খণ্ডই ২০১৮ চনত ১,১৫,০০০ নিযুক্তিৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু অনাগত বছৰবোৰত ই বৃদ্ধি পাই থাকিব। এই প্ৰণালীসমূহ গ্ৰহণ কৰা মানুহৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে এই প্ৰণালীসমূহ স্থাপন আৰু মেৰামতি কৰিব পৰা অৰ্ধ-দক্ষ শ্ৰমিকৰ চাহিদাও বৃদ্ধি পাব। টাটা পাৱাৰে টাটা পাৱাৰ স্কিল ডেভেলপমেণ্ট ইনষ্টিটিউটৰ জৰিয়তে নৱীকৰণযোগ্য শক্তি খণ্ডত কাম কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৩০০০ যুৱক-যুৱতীক দক্ষ কৰি তুলিছে আৰু ভাৰত চৰকাৰে নৱীকৰণীয় শক্তি আৰু গ্ৰাম্য যুৱসকলক লক্ষ্য কৰি কেইবাটাও উন্নীতকৰণৰ পদক্ষেপত বিনিয়োগ কৰি আছে।

সৌৰ শক্তি আৰু ভাৰতীয় অৰ্থনীতি

ভাৰতীয় অৰ্থনীতি বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে আৰু ই মূল্য শৃংখলাটো ওপৰলৈ লৈ যোৱাৰ লগে লগে শক্তিৰ চাহিদা কেৱল বৃদ্ধি হ'ব। ১৯ সংখ্য়ক বৈদ্যুতিক শক্তি জৰীপ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০১৬-১৭, ২০২১-২২ আৰু ২০২৬-২৭ বৰ্ষত সৰ্বভাৰতীয় ভিত্তিত বিদ্যুতৰ ব্যৱহাৰ ক্ৰমান্বয়ে ৯২১ BU, ১৩০০ BU আৰু ১৭৪৩ BU হিচাপে মূল্যায়ন কৰা হৈছে। ২০৩৬-৩৭ বৰ্ষলৈ ই ৩০৪৯ BU লৈ বৃদ্ধি হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। বৰ্তমান সময়ত ২০২১-২২ বৰ্ষত ভাৰতৰ মুঠ বিদ্যুৎ উৎপাদন ক্ষমতা হৈছে কেৱল ১৪৯১ BU। ভাৰতে আৰু কয়লা চালিত শক্তি প্ৰকল্প নতুনকৈ যোগ নকৰিব বুলি বিবেচনা কৰিলে এই চাহিদা পূৰণ কৰাৰ একমাত্ৰ অৰ্থনৈতিকভাৱে লাভজনক উপায় হৈছে নৱীকৰণীয় শক্তি।

২০১৯ চনত ভাৰতে সৌৰ আৰু বায়ু শক্তিত অগ্ৰণী স্থান লৈ সংস্থাপন কৰা নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতাত বিশ্বব্যাপী চতুৰ্থ স্থানত আছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত ৪৫০ গিগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য শক্তি উৎপাদনৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে যিটো বৰ্তমানৰ ক্ষমতাতকৈ পাঁচগুণ অধিক। যদি এই লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰা হয় তেনেহ'লে ইয়াৰ অৰ্থ হ'ব যে ভাৰতে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত অ-জীৱাশ্ম ইন্ধন উৎসৰ পৰা ইয়াৰ ৬০% বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিব যিটো ইয়াৰ পেৰিছ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ ৪০% লক্ষ্যতকৈ যথেষ্ট অধিক হ'ব। ইয়াৰ অৰ্থ এইটোও হ'ব যে এনে এটা সময়ত যেতিয়া ইন্ধনৰ মূল্য আগতকৈ অধিক অনিশ্চিত হৈ পৰিছে, ভাৰতে ইন্ধন আমদানি বিলৰ ওপৰত যথেষ্ট সঞ্চয় কৰিব।

ষ্টেণ্ডাৰ্ড চাৰ্টাৰ্ড SDG বিনিয়োগ মানচিত্ৰ অনুসৰি, পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত কেৱল ভাৰতেই ৭০০ বিলিয়ন ডলাৰৰো অধিক ব্যক্তিগত বিনিয়োগৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। সৌৰ শক্তি আৰু শক্তি প্ৰত্যাহ্বানত ভাৰতৰ উত্থান। ভাৰতে বিশ্বক দেখুৱাবলৈ সুযোগ পাইছে যে কেনেদৰে এক উদীয়মান অৰ্থনীতিয়ে ইয়াৰ অৰ্থনীতি আৰু পৰিৱেশ দুয়োটাৰ বাবে ইয়াৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা স্থিৰভাৱে পূৰণ কৰিব পাৰে। পেৰিছ জলবায়ু সন্মিলনত অ-জীৱাশ্ম ইন্ধন উৎসৰ পৰা আমাৰ শক্তিৰ ৪০% উৎপাদন কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে নিৰ্ধাৰিত অৱদান (NDC) প্ৰস্তুত কৰাৰ সময়ত ভাৰত চৰকাৰে বহুতকে আচৰিত কৰি তুলিছিল। অৱশ্যে ভাৰত চৰকাৰে টাটা পাৱাৰৰ দৰে ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠানৰ সমৰ্থন আছে বুলি জানি এই প্ৰতিশ্ৰুতি দিবলৈ সক্ষম হৈছিল যিবোৰে এই ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।

গ্ৰাম্য অঞ্চলত স্থাপিত প্ৰায় ২০০ মাইক্ৰ'গ্ৰিডৰ উপৰিও টাটা পাৱাৰে ইতিমধ্যে ছাদত সৌৰ সংস্থাপনৰ জৰিয়তে স্থাপন ক্ষমতাত ১০০০ মেগাৱাটতকৈও অধিক সম্পূৰ্ণ কৰিছে। ইয়াৰ ফলত টাটা পাৱাৰ যোৱা আঠ বছৰ ধৰি ভাৰতৰ এক নম্বৰ সৌৰ EPC কোম্পানী হিচাপে পৰিগণিত হৈ আছে। কেৱল এই সংস্থাপনসমূহৰ জৰিয়তে টাটা পাৱাৰৰ গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ গড় বিলত ৫০% লৈকে সঞ্চয় কৰিছে আৰু ৩০ নিযুততকৈ টন কাৰ্বন-ডাই-অক্সাইড ৰাহি কৰিছিল।

অভিনৱ মূল্য নিৰ্ধাৰণ যিয়ে আগতীয়া ব্যয় হ্ৰাস কৰে, সম্পূৰ্ণ সেৱা স্থাপন আৰু মেৰামতি আৰু ২৫ বছৰৰ ৱাৰেণ্টিৰ সুবিধাৰ জৰিয়তে টাটা পাৱাৰে প্ৰতিখন ছাদত সৌৰ সংস্থাপনৰ দ্বাৰা ভাৰতক সেউজ শক্তিৰ ভৱিষ্যতৰ দিশত প্ৰতিটো খোজ আগবাঢ়িবলৈ সহায় কৰি আছে।

টাটা পাৱাৰে প্ৰায় ৩,৪০০ কোটি টকাৰ বিনিয়োগেৰে ৪ গিগাৱাট সৌৰকোষ আৰু মডিউল নিৰ্মাণ ক্ষমতাও স্থাপন কৰিছে। ইয়াৰ ফলত সৌৰকোষ আৰু বেটাৰী আমদানিৰ ওপৰত ভাৰতৰ নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস পাব। এই লিখনিৰ সময়লৈকে টাটা পাৱাৰে ৫১১৪ মেগাৱাট পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ ক্ষমতা আৰু ২০০০ তকৈও অধিক EV চাৰ্জিং ষ্টেচন স্থাপন কৰা বুলি গৌৰৱ কৰে। টাটা পাৱাৰৰ ক্লিন এনাৰ্জি ইনকিউবেচন চেণ্টাৰে নতুন পৰিষ্কাৰ আৰু সেউজ শক্তিৰ ষ্টাৰ্টআপসমূহ প্ৰস্তুত কৰে যিয়ে সেউজ শক্তি প্ৰযুক্তিত উদ্ভাৱনৰ পৰৱৰ্তী ঢৌক ইন্ধন যোগায়। এই কাৰ্য্যই ভাৰতক বিশ্বব্যাপী শক্তি সংৰক্ষণ, উৎপাদন আৰু বহনক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত শীৰ্ষস্থানলৈ প্ৰেৰিত কৰিব।

উপসংহাৰ

টাটা পাৱাৰৰ বাবে বহনক্ষমতাৰ মূল্যবোধ অতিকৈ গভীৰ। "টাটা পাৱাৰৰ বহনক্ষমতাৰ স্তম্ভটো ১০০ বছৰৰ আগৰে পৰা আমাৰ প্ৰতিষ্ঠাপক জামছেদজী টাটাৰ কৰ্ম-আঁচনিৰ ওপৰত আধাৰিত। আমাৰ লক্ষ্য হৈছে সদায়ে এই দেশৰ জনসাধাৰণক পৰিষ্কাৰ, প্ৰচুৰ আৰু সুলভ শক্তিৰ যোগান ধৰা। ইয়াৰ প্ৰাসংগিকতা সম্ভৱতঃ আজিৰ সময়ত অধিক যত জলবায়ু পৰিৱৰ্তন এক বিশ্বব্যাপী ভাবুকিস্বৰূপ হৈ পৰিছে," Network18 ৰ সৈতে হোৱা এক শেহতীয়া সাক্ষাৎকাৰত টাটা পাৱাৰৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু পৰিচালন সঞ্চালক ড০ প্ৰবীৰ সিনহাই কয়।

টাটা পাৱাৰৰ পৰ্টফলিঅ'ত বৰ্তমান ৩২% সেউজ শক্তি আছে আৰু ই ২০৩০ চনলৈ ৭০% আৰু ২০৪৫ চনলৈ ১০০% লৈ বৃদ্ধি হ'ব। টাটা পাৱাৰ হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথম কোম্পানী যিয়ে ২০৪৫ চনৰ ভিতৰত নিজৰ বাবে নেট জিৰ' লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। অৱশ্যে বহনক্ষম শক্তি এতিয়া সহজলভ্য বুলি বিশ্বাসটো তেওঁলোকে বৃহত্তৰ সম্প্ৰদায়ৰ মাজত ক্ৰমশঃ সুমুৱাই দিব বিচাৰে। তেওঁলোকে সেউজীয়া সামগ্ৰী আৰু সমাধান ব্যাপক পৰিমাণে গ্ৰহণ কৰি লাখ লাখ ভাৰতীয়ৰ বাবে এক বহনক্ষম জীৱনশৈলী 'সহজলভ্য' কৰিব বিচাৰে। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকলক সেউজীয়া শুল্ক গ্ৰহণ কৰি সেউজ বিদ্যুৎ যোগান বাছনি কৰাৰ বিকল্প প্ৰদানৰ জৰিয়তে এই কাম আৰম্ভ কৰিছে।

ভাৰতে পৰিষ্কাৰ উৎসৰ পৰা শক্তি উৎপাদন কৰাৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে যিহেতু ভাৰতীয় গ্ৰাহক আৰু ব্যৱসায়সমূহে ক্ৰমান্বয়ে সেউজ শক্তিৰ বাছনি আৰম্ভ কৰিছে তাৰফলত ভাৰত এক ভৱিষ্যতৰ দিশলৈ স্থিৰভাৱে আগবাঢ়িছে য'ত ভাৰতে নিজৰ উদাহৰণেৰে গোটেই বিশ্বক নেতৃত্ব দিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি