• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Tata Power: ছাষ্টেইনেবল ইজ এটেইনেবল

Tata Power: ছাষ্টেইনেবল ইজ এটেইনেবল

Tata Powerএ এক বহনক্ষম ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে গ্ৰীন আৰু পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ সন্ধানত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।

Tata Powerএ এক বহনক্ষম ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে গ্ৰীন আৰু পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ সন্ধানত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।

Tata Powerএ এক বহনক্ষম ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে গ্ৰীন আৰু পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ সন্ধানত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।

  • Share this:
Tata Powerএ এক বহনক্ষম ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে গ্ৰীন আৰু পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ সন্ধানত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।

2070 চনৰ ভিতৰত শূন্য নিৰ্গমন প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ভাৰতে প্ৰতিশ্ৰুতি অনুসৰি দেশখনক পৰিষ্কাৰ, সেউজীয়া আৰু বহনক্ষম অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ পথত আগুৱাই নিয়াৰ বাবে সাজু হৈছে। পৰিষ্কাৰ শক্তিলৈ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে ভাৰতৰ কৰ্প'ৰেট আৰু নাগৰিকসকলৰ পৰাও একেধৰণৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

এনে পৰিপ্ৰেক্ষিতত, News 18 নেটৱৰ্কে ব্যৱসায়ী, চৰকাৰ আৰু জনসাধাৰণে কেনেদৰে এক বহনক্ষম আৰু নিম্ন-কাৰ্বন নিৰ্গমনযুক্ত ভৱিষ্যত সৃষ্টি কৰিব পাৰে, সেই দিশৰ সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু জনমত গঢ়ি তুলিবলৈ Tata Power: ছাষ্টেইনেবল ইজ এটেইনেবল নামেৰে এক বিশেষ পদক্ষেপ আৰম্ভ কৰিছে।

শক্তিখণ্ডই আমাক সেই বৃহৎ লক্ষ্য অৰ্জন কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব বহন কৰে। Tata Power হৈছে ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ একত্ৰিত শক্তি কোম্পানী। পৰিষ্কাৰ শক্তি উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত Tata Power হৈছে এক কৰ্ণধাৰ যাৰ ওচৰত মুঠ নৱীকৰণযোগ্য-পৰ্টফলিঅ'ৰ 32% বিদ্যমান, যি এক বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ বাবে ইয়াৰ ভূমিকা পালন কৰিব। ছ’লাৰ ৰূপ, EV চাৰ্জ, সৌৰ পাম্প আৰু শক্তি ব্যৱস্থাপনাৰ সমাধানকে ধৰি নতুন প্ৰযুক্তিৰ বেটাৰীৰ সৈতে Tata Powerএ ভাৰতৰ শক্তি পৰিৱৰ্তনত এক অগ্ৰণী ভূমিকা পালন কৰে।

ড০ প্ৰবীৰ সিনহাই News 18 নেটৱৰ্কত যোগদান কৰি "ছাষ্টেইনেবল ইজ এটেইনেবল" বিষয়ত কথা পাতিছিল। তেওঁৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা এই লক্ষ্য হৈছে "শক্তি সুৰক্ষা, সমতা আৰু স্থিৰতা" প্ৰদানৰ। ড০ সিনহাই কয়– ''ভাৰত দ্ৰুতগতিত বিকশিত হোৱা বৃহৎ অৰ্থনীতিসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম আৰু "বিশ্বব্যাপী শক্তিৰ চাহিদা সৰ্বাধিক বৃদ্ধি হ'ব। আগন্তুক দশকবোৰত এই বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণত পৰিষ্কাৰ আৰু সেউজ শক্তিয়ে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব।"

তেওঁ শক্তিৰ সুগমতা আৰু ক্ৰয়সাধ্যতা দুয়োটাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। 'Tata Powerএ ব্যৱসায় আৰু গ্ৰাহকসকলক এক বহনক্ষম জীৱনশৈলী প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে সৰু সৰু কিন্তু গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন অনাত সহায় কৰিব বিচাৰে। দেশৰ বিকাশক আগবঢ়াই নিয়াৰ উপৰি আমাৰ মুখ্য দায়িত্ব হৈছে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনক বিপৰীতমুখী কৰাৰ উপায়সমূহকো নেতৃত্ব দিয়া।" -ড০ সিনহাই লগতে কয়।

এই অৱস্থান্তৰ মাথোঁ এটা বিকল্প নহয়, ই হৈছে "এই দেশৰ জনসাধাৰণক সহযোগ কৰাৰ এক প্ৰতিশ্ৰুতি"। "কথাবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ" প্ৰয়োজনীয়তাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰি ড০ সিনহাই কয় যে বৰ্তমানৰ সেউজ শক্তি প'ৰ্টফলিঅ'ৰ 32%ৰ পৰা Tata Powerএ সেই সংখ্যা 2030 চনৰ ভিতৰত 70% আৰু 2045 চনৰ ভিতৰত 100% লৈ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে, ইয়াৰ দ্বাৰা Tata Power সেই কঠিন লক্ষ্য লৈ আগবঢ়া ভাৰতৰ প্ৰথম কোম্পানী হিচাপে পৰিগণিত হ'ব।

পৰিৱৰ্তনৰ কাৰ্যপ্ৰণালীটো এটা ঘটনাবহুল কাৰ্যপ্ৰণালী হিচাপে পৰিগণিত হ'ব। ড০ সিনহাই অনুমান কৰিছিল যে নতুন প্ৰযুক্তি আৰু উদ্ভাৱনসমূহ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ফলত পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ সমাধানসমূহ বাণিজ্যিকভাৱে লাভজনক হ'ব আৰু লগতে গ্ৰাহকসকলৰ বাবে মিতব্যয়ী হৈ পৰিব। উদাহৰণ স্বৰূপে Tata Powerএ বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ মাইক্ৰ'গ্ৰিড পদক্ষেপসমূহৰ ভিতৰত এটা চলায়। শক্তি ব্যৱস্থাপনা সেৱাবোৰেও ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগসমূহৰ বাবে কাম কৰি আছে। এতিয়া উদ্দেশ্য হ'ব পৰিষ্কাৰ শক্তি সমাধানবোৰ দ্ৰুতগতিত গ্ৰহণ কৰা আৰু বৃহৎ পৰিসৰলৈ বিস্তৃত হোৱা।

বিশ্বব্যাপী ড০ সিনহাই তিনিটা ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন লক্ষ্য কৰিছে। প্ৰথমটো হৈছে কাৰ্বনমুক্তকৰণ, য'ত পৰিষ্কাৰ আৰু সেউজ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ ক্ৰমান্বয়ে এক নিয়ম হৈ পৰিছে। দ্বিতীয়টো হৈছে চহৰ আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলত শক্তিৰ বিকেন্দ্ৰীকৰণ, যাক হাইব্ৰিড সমাধানৰ সৈতে মডেলৰ প্ৰয়োজন হ'ব। উদাহৰণস্বৰূপে সৌৰ শক্তিয়ে দিনৰ ভাগত প্ৰয়োজনীয় শক্তিৰ আৰু বায়ু শক্তিয়ে ৰাতিৰ ভাগত প্ৰয়োজন হোৱা শক্তিৰ যোগান ধৰিব পাৰে।

এনেধৰণৰ পদক্ষেপৰ বাবে যুৱ উদ্যোগীসকলৰ সৈতে অংশীদাৰিত্বৰ প্ৰয়োজন হ'ব যিয়ে সেউজপ্ৰকল্পত নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰে। সেই ক্ষেত্ৰত দিল্লীত Tata Powerৰ দ্বাৰা স্থাপিত ক্লীন এনাৰ্জী ইণ্টাৰনেচনেল ইনকিউবেশ্বন চেণ্টাৰে "পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ ক্ষেত্ৰসমূহত কাম কৰি থকা বহুতো ষ্টাৰ্ট-আপৰ বাবে বিকাশত সহযোগ কৰিবলৈ পৰীক্ষাগাৰৰ সুবিধা" আগবঢ়ায়। এই ষ্টাৰ্টআপসমূহক "এটা ডাঙৰ সামাজিক আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰভাৱ" পেলাবলৈ সাজু কৰা হৈছে। মূল গুৰুত্বপূৰ্ণ ক্ষেত্ৰসমূহ হ'ব সাৰ্বজনীন শক্তি প্ৰৱেশাধিকাৰ, শক্তি দক্ষতা আৰু যুগান্তকাৰী পৰিষ্কাৰ প্ৰযুক্তি। ড০ সিনহাৰ মতে এই সকলোবোৰৰ একত্ৰীকৰণে "বিশ্বই শক্তিৰ উৎপাদন আৰু ব্যৱহাৰ কৰাৰ পদ্ধতি সলনি কৰিব"।

একে ধৰণে অদূৰ ভৱিষ্যতে বৈদ্যুতিক চলনশীলতাৰো পৰিৱৰ্তন হ'ব বুলি ড০ সিনহাই কয়। প্ৰকৃততে EV চাৰ্জিং আন্তঃগাঁথনি ক্ৰেতাসকলৰ মাজত এটা ডাঙৰ চিন্তাৰ বিষয়। Tata Powerৰ গ্ৰাহকসকলে সন্মুখীন হোৱা "পৰিসৰৰ উদ্বেগ" সমাধান কৰিবলৈ সমগ্ৰ দেশত Tata Powerৰ 2,300 ৰো অধিক চাৰ্জাৰৰ সৰ্ববৃহৎ EV চাৰ্জিং নেটৱৰ্ক আছে। ইয়াৰ উপৰি Tata Powerএ গ্ৰাহকসকলক প্ৰায় 20,000 ঘৰুৱা চাৰ্জাৰেৰে সজ্জিত কৰিছে। ই দেশৰ ক্ৰমবৰ্ধমান চাহিদা পূৰণৰ বাবে চৰকাৰ আৰু অটোম’বাইল মূল সঁজুলি নিৰ্মাতাসকলৰ (OEMs)ৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰি আছে।

তৃতীয়টো হৈছে ডিজিটেলকৰণ। নেটৱৰ্ক আৰু ব্যৱহাৰকাৰীৰ মাজৰ সম্ভৱপৰ আটাইবোৰ সংযোগ স্থাপন কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ ই গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব। যিহেতু মূল্য শৃংখলাত নতুন নতুন প্ৰযুক্তিৰ প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে, সেয়েহে চূড়ান্ত উপভোক্তাৰ স্বাৰ্থত উৎপাদন, সৰবৰাহ আৰু বিতৰণ নিৰ্বিঘ্নে সংযোজিত কৰা হ'ব। কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা আৰু যন্ত্ৰ শিক্ষণ ব্যৱহাৰ কৰিলে তথ্য সংগ্ৰহ আৰু বিশ্লেষণৰ বাবে সুযোগ প্ৰদান কৰিব। এনেধৰণৰ প্ৰচেষ্টাই শক্তি দক্ষতাক গণতান্ত্ৰিক কৰিব কিয়নো ব্যৱসায় আৰু অন্তিম গ্ৰাহক উভয়েই আগৰ তুলনাত শক্তি প্ৰণালীৰ সৈতে অধিক উন্নতভাৱে জড়িত হৈ পৰে।

অৱশ্যে এই কাৰ্যপ্ৰণালীত বহুতো প্ৰত্যাহ্বান থাকিব, যাৰ বাবে পৰিষ্কাৰ আৰু সেউজ শক্তিৰ দিশত আগবাঢ়িবলৈ চৰকাৰৰ পৰা যথেষ্ট পৰিমাণৰ সহায়ৰ প্ৰয়োজন হ'ব। "সামাজিক প্ৰতিষ্ঠান আৰু প্ৰতিষ্ঠান আৰু উদ্যোগৰ বাবে নৱীকৰণযোগ্য ক্ৰয়ৰ বাধ্যবাধকতাৰ বাবে 47% লক্ষ্যত উপনীত হোৱাৰ শেহতীয়া ঘোষণা এক আদৰণিমূলক পদক্ষেপ আৰু ই আমাক 2030 চনৰ ভিতৰত 500GW পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত সহায় কৰিব লাগে।" – ড০ সিনহাই কয়। যদি সামাজিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহে এই দায়বদ্ধতাবোৰ পালন নকৰে তেন্তে উদগনি আৰু জৰিমনাৰ ব্যৱস্থা থাকিব লাগিব।

তেওঁ লগতে কৈছিল যে বেছিভাগ ৰাজ্যিক বিতৰণ কোম্পানী বৰ্তমান সময়ত বিত্তীয় চাপত আছে। সেইসমূহক বাণিজ্যিকভাৱে ব্যৱহাৰযোগ্য কৰি তোলাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাতে সেইবোৰে অধিক নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ৰয় কৰিব পাৰে। গ্ৰাহকসকলক নিজে বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিবলৈ সক্ষম কৰিবলৈ শক্তিৰ বিকেন্দ্ৰীকৰণ গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব। গ্ৰাম্য অঞ্চলত সৌৰ পাম্পসমূহৰ বিষয়ে সক্ৰিয়ভাৱে প্ৰচাৰ কৰা হয় যাৰ দ্বাৰা কৃষকসকলে কেৱল নিজৰ বাবে শক্তিৰ ব্যৱহাৰেই নকৰে বৰঞ্চ উপাৰ্জনৰ অতিৰিক্ত উৎস হিচাপে পানীও বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

''সামগ্ৰিকভাৱে এইটো ৰূপায়ণ কৰিবলৈ হ'লে উপভোক্তাসকলৰ মাজত আৰু বিভিন্ন উদ্যোগৰ কৰ্প'ৰেটসকলৰ মাজত সহযোগিতাৰ প্ৰয়োজন হ'ব। প্ৰযুক্তি আৰু উদ্ভাৱনী সমাধানৰ ব্যৱহাৰেৰে সেউজ আৰু পৰিষ্কাৰ ভৱিষ্যতৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব। এনে সৰু সৰু পদক্ষেপসমূহৰ জৰিয়তে বহনক্ষমতা প্ৰকৃততে প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা যাব।'' আলোচনাৰ সামৰণিত ড০ সিনহাই এনেদৰে কয়।

ছবি : 3D ভেক্টৰ ছবি (কাৰ্বনমুক্তকৰণ, বিকেন্দ্ৰীকৰণ আৰু ডিজিটেলকৰণ)
First published: