• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • টাটা গ্ৰুপে ৬,০০০-৭,০০০ কোটি টকাত ক্ৰয় কৰিব ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ পেকেজড্ পানী কোম্পানী 'বিছলেৰী'

টাটা গ্ৰুপে ৬,০০০-৭,০০০ কোটি টকাত ক্ৰয় কৰিব ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ পেকেজড্ পানী কোম্পানী 'বিছলেৰী'

১৯৬৫ চনত মুম্বাইত ইটালীৰ ব্ৰেণ্ড হিচাপে আৰম্ভ কৰা বিছলেৰীক পিছলৈ ১৯৬৯ চনত চৌহান পৰিয়ালে অধিগ্ৰহণ কৰে।

১৯৬৫ চনত মুম্বাইত ইটালীৰ ব্ৰেণ্ড হিচাপে আৰম্ভ কৰা বিছলেৰীক পিছলৈ ১৯৬৯ চনত চৌহান পৰিয়ালে অধিগ্ৰহণ কৰে।

১৯৬৫ চনত মুম্বাইত ইটালীৰ ব্ৰেণ্ড হিচাপে আৰম্ভ কৰা বিছলেৰীক পিছলৈ ১৯৬৯ চনত চৌহান পৰিয়ালে অধিগ্ৰহণ কৰে। বৰ্তমান সমগ্ৰ ভাৰত আৰু ইয়াৰ চুবুৰীয়া দেশত ইয়াৰ ১২২ টাতকৈও অধিক কাৰ্য্যকৰী উদ্যোগ আৰু ৪,৫০০ বিতৰক আছে।

  • Share this:
ইক'নমিক টাইমছৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি টাটা কনজিউমাৰ প্ৰডাক্টছ লিমিটেডে (টিচিপিএল) ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ পেকেজড পানী কোম্পানী বিছলেৰী ইণ্টাৰনেশ্যনেলক আনুমানিক ৬,০০০-৭,০০০ কোটি টকাত ক্ৰয় কৰিব। তদুপৰি, প্ৰতিবেদনটোত কোৱা হৈছে যে বিছলেৰী ইণ্টাৰনেশ্যনেলৰ অধ্যক্ষ ৰমেশ চৌহানৰ কোনো উত্তৰাধিকাৰীয়ে বিছলেৰীক সম্প্ৰসাৰণৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায়লৈ লৈ যোৱাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই।

তিনি দশকৰ পূৰ্বে চৌহানে শীতল পানীয় ব্ৰেণ্ড থামছ আপ, লিমকা আৰু গোল্ড স্পটও বিক্ৰী কৰিছিল। ইটিৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে বিছলেৰী-টিচিপিএলৰ চুক্তিৰ অংশ হিচাপে বৰ্তমানৰ পৰিচালনা দুবছৰলৈ চলি থাকিব বুলি যোৱা দুবছৰ ধৰি টাটাৰ সৈতে আলোচনা চলি আছে।

চৌহানৰ উদ্ধৃতিৰে প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে টাটা গ্ৰুপে ইয়াক আৰু ভালদৰে প্ৰতিপালিত কৰিব যদিও বিছলেৰী বিক্ৰী কৰাটো এতিয়াও এক কষ্টকৰ সিদ্ধান্ত আছিল। ''মই টাটাৰ মূল্যবোধ আৰু সততাৰ সংস্কৃতি ভাল পাওঁ আৰু সেয়েহে আন আগ্ৰহী ক্ৰেতাসকলে দেখুওৱা ক্ৰয়ৰ উৎসাহৰ পিছতো মই টাটাক হস্তান্তৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো''।

ইতিমধ্যে টাটা গ্ৰুপে হিমালয়ান ব্ৰেণ্ডৰ অধীনত পেকেজড মিনাৰেল ৱাটাৰৰ লগতে টাটা কপাৰ প্লাছ ৱাটাৰ আৰু টাটা গ্লুকো+ বিক্ৰী কৰে। বিছলেৰীক ক্ৰয় কৰাৰ পিছত এই ছেগমেণ্টৰ শীৰ্ষ কোম্পানী হিচাপে পৰিগণিত হ’ব।

২০২২-২৩ চনত ২২০ কোটি টকা লাভৰ সৈতে ২৫০০ কোটি টকাৰ ব্যৱসায় হ’ব বিছলেৰীৰ।

চুক্তি কেৱল ধনৰ কথা নহয় বুলি উল্লেখ কৰি চৌহানে ইটিক কয়, ‘মইও নাজানো এই টকাৰে কি কৰিম কিন্তু মই স্পষ্টকৈ কওঁ। কেৱল ইয়াৰ বাবে মই যি মূল্য পাইছো সেয়াই নাছিল, মোৰ দৰেই ইয়াক চোৱা-চিতা কৰিবলৈ স্বত্বাধিকাৰী এজন বিচাৰিবলৈ মই অধিক উদ্বিগ্ন হৈ পৰিছিলো। এইটো এটা ব্যৱসায় মই আবেগেৰে গঢ়ি তুলিছো আৰু এতিয়া ইয়াক সমানেই আবেগিক কৰ্মচাৰীয়ে চলাই আছে।"

১৯৯৩ চনত কোকাকোলাই চৌহান আৰু তেওঁৰ ভাতৃ প্ৰকাশৰ পৰা বায়ুমণ্ডলীয় পানীয়ৰ সমগ্ৰ পৰ্টফলিঅ’ ক্ৰয় কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে থামছ আপ, লিমকা, চিট্ৰা, ৰিমজিম আৰু মাজা।

১৯৬৫ চনত মুম্বাইত ইটালীৰ ব্ৰেণ্ড হিচাপে আৰম্ভ কৰা বিছলেৰীক পিছলৈ ১৯৬৯ চনত চৌহান পৰিয়ালে অধিগ্ৰহণ কৰে। বৰ্তমান সমগ্ৰ ভাৰত আৰু ইয়াৰ চুবুৰীয়া দেশত ইয়াৰ ১২২ টাতকৈও অধিক কাৰ্য্যকৰী উদ্যোগ আৰু ৪,৫০০ বিতৰক আছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি