• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • EPFO Pension Scheme: পেঞ্চন আঁচনি সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ বৃহৎ সিদ্ধান্ত; বাতিল কৰিলে ১৫০০০ টকাৰ বেতনৰ সীমা

EPFO Pension Scheme: পেঞ্চন আঁচনি সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ বৃহৎ সিদ্ধান্ত; বাতিল কৰিলে ১৫০০০ টকাৰ বেতনৰ সীমা

পেঞ্চন আঁচনি সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ বৃহৎ সিদ্ধান্ত

পেঞ্চন আঁচনি সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ বৃহৎ সিদ্ধান্ত

২০১৪ চনৰ পৰিকল্পনাতো এই চৰ্তটো বাদ দিছিল বিচাৰপীঠে, য’ত কৰ্মচাৰীসকলে ১৫ হাজাৰ টকাৰ ওপৰৰ মজুৰিৰ ওপৰত ১.১৬ শতাংশ অতিৰিক্ত বৰঙণি আগবঢ়াব লাগিব।

  • Share this:
আজি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ২০১৪ বৰ্ষৰ কৰ্মচাৰী পেঞ্চন (সংশোধনী) আঁচনিৰ সন্দৰ্ভত এক বৃহৎ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে। শুকুৰবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ২০১৪ চনৰ কৰ্মচাৰী পেঞ্চন (সংশোধনী) আঁচনিখনক “আইনী আৰু বৈধ” বুলি অভিহিত কৰে। কেইবাজনো কৰ্মচাৰীক সকাহ দি আদালতে কয় যে যিসকল কৰ্মচাৰীয়ে কৰ্মচাৰী পেঞ্চন আঁচনিত যোগদানৰ বিকল্প ব্যৱহাৰ কৰা নাই, তেওঁলোকক আৰু ছমাহ সময় দিব লাগে।

পেঞ্চন পুঁজিত যোগদানৰ বাবে মাহিলী ১৫ হাজাৰ টকাৰ দৰমহাৰ সীমা বাতিল কৰিছে আদালতে। যিটো ২০১৪ চনৰ সংশোধনীত সৰ্বোচ্চ পেঞ্চনযোগ্য দৰমহাৰ সীমা (মূল পে আৰু ডিয়ৰনেছ ভাট্টাকে ধৰি) প্ৰতিমাহে ১৫,০০০ টকা আৰু পুনৰীক্ষণৰ পূৰ্বে সৰ্বোচ্চ পেঞ্চনযোগ্য দৰমহা প্ৰতিমাহে ৬,৫০০ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল।

৬ মাহৰ সময় দিয়া হৈছে পেঞ্চন আঁচনিত যোগদান কৰিবলৈ
মুখ্য ন্যায়াধীশ ইউ.ইউ. ললিত, ন্যায়াধীশ অনিৰুদ্ধ বসু আৰু ন্যায়াধীশ সুধাংশু ঢুলীয়াই কয় যে যিসকল কৰ্মচাৰীয়ে পেঞ্চন আঁচনিত যোগদানৰ বিকল্প ব্যৱহাৰ কৰা নাই, তেওঁলোকে ছমাহৰ ভিতৰত যোগদান কৰিব লাগিব। কেৰালা, ৰাজস্থান আৰু দিল্লীৰ উচ্চ ন্যায়ালয়ে গৃহীত কৰা ৰায়দানত বিষয়টোৰ ওপৰত স্পষ্টতাৰ অভাৱ হোৱাত অন্তিম তাৰিখলৈকে আঁচনিখনত যোগদান কৰিব নোৱাৰা যোগ্য কৰ্মচাৰীসকলক অতিৰিক্ত সুযোগ দিয়া উচিত বুলি বিচাৰপীঠে কয়।

এই চৰ্তটোও অবৈধ বুলি ঘোষণা কৰা হৈছিল
২০১৪ চনৰ পৰিকল্পনাতো এই চৰ্তটো বাদ দিছিল বিচাৰপীঠে, য’ত কৰ্মচাৰীসকলে ১৫ হাজাৰ টকাৰ ওপৰৰ মজুৰিৰ ওপৰত ১.১৬ শতাংশ অতিৰিক্ত বৰঙণি আগবঢ়াব লাগিব। সীমাতকৈ অধিক দৰমহাত অতিৰিক্ত বৰঙণি দিয়াৰ চৰ্ত স্বেচ্ছামূলক হ’ব বুলিও বিচাৰপীঠে কয় যদিও বিষয়াসকলে ধন আহৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পৰাকৈ সিদ্ধান্তৰ এই অংশটো ছমাহৰ বাবে স্থগিত ৰখা হ’ব বুলিও কয়।

সম্পূৰ্ণকৈ জানি লওক
এই বিতৰ্কটো মূলতঃ ইপিএছ-১৯৯৫ৰ ১১ নং অনুচ্ছেদত কৰা বিতৰ্কিত সংশোধনীৰ সৈতে জড়িত। সংশোধনী উত্থাপন কৰাৰ পূৰ্বে ১৯৯৫ চনৰ ১৬ নৱেম্বৰত কৰ্মচাৰী ভৱিষ্য নিধি আঁচনি ১৯৫২ৰ সদস্য হোৱা প্ৰতিজন কৰ্মচাৰীয়ে ইপিএছৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰিছিল। ইপিএছ-১৯৯৫ৰ পূৰ্ব সংশোধিত সংস্কৰণত সৰ্বোচ্চ পেঞ্চনযোগ্য দৰমহাৰ সীমা আছিল ৬৫০০ টকা। কিন্তু যিসকল সদস্যৰ দৰমহা এই সীমা অতিক্ৰম কৰে তেওঁলোকে নিজৰ নিয়োগকৰ্তাৰ লগতে নিজৰ প্ৰকৃত দৰমহাৰ ৮.৩৩% বৰঙণি আগবঢ়াবলৈ বাছি ল’ব পাৰে।

২০১৪ চনত ইপিএছ সংশোধন কৰা হৈছিল, য’ত অনুচ্ছেদ ১১(৩) আৰু নতুন অনুচ্ছেদ ১১(৪)ৰ পৰিৱৰ্তন কৰি সীমা ৬,৫০০ টকাৰ পৰা ১৫,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ১১(৪) অনুচ্ছেদত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ২০১৪ চনৰ ১ ছেপ্টেম্বৰলৈকে বৰ্তমানৰ ইপিএছ সদস্য হোৱা কৰ্মচাৰীসকলেহে তেওঁলোকৰ প্ৰকৃত দৰমহা অনুসৰি পেঞ্চন পুঁজিত বৰঙণি আগবঢ়াই যাব পাৰিব। নতুন পেঞ্চন ব্যৱস্থা বাছি ল’বলৈ তেওঁক ছমাহৰ সময় দিয়া হৈছিল।

ইয়াৰ উপৰিও ১১(৪) অনুসৰি যিসকল সদস্যৰ দৰমহা ১৫ হাজাৰ টকাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছিল তেওঁলোকৰ বাবে অতিৰিক্ত দায়বদ্ধতাৰ সৃষ্টি হৈছিল। তেওঁ দৰমহাৰ ১.১৬% হাৰত বৰঙণি আগবঢ়াব লাগিছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি