• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Sukanya Smiriddhi Yojana: কৰ ৰাহি কৰাৰ লগতে, ই কন্যাসকলৰ বাবে এটা ডাঙৰ পুঁজি প্ৰস্তুত কৰে, বিৱৰণ চাওক ...

Sukanya Smiriddhi Yojana: কৰ ৰাহি কৰাৰ লগতে, ই কন্যাসকলৰ বাবে এটা ডাঙৰ পুঁজি প্ৰস্তুত কৰে, বিৱৰণ চাওক ...

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে এক চৰকাৰী আঁচনি যিটো বিশেষভাৱে কন্যাসকলৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ইয়াত, আপুনি বিনিয়োগৰ ওপৰত অধিক আগ্ৰহ লাভ কৰে, আপুনি কৰ ৰেহাইও লাভ কৰে।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে এক চৰকাৰী আঁচনি যিটো বিশেষভাৱে কন্যাসকলৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ইয়াত, আপুনি বিনিয়োগৰ ওপৰত অধিক আগ্ৰহ লাভ কৰে, আপুনি কৰ ৰেহাইও লাভ কৰে।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে এক চৰকাৰী আঁচনি যিটো বিশেষভাৱে কন্যাসকলৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ইয়াত, আপুনি বিনিয়োগৰ ওপৰত অধিক আগ্ৰহ লাভ কৰে, আপুনি কৰ ৰেহাইও লাভ কৰে।

  • Share this:
ভাৰতীয় সমাজত, কন্যাসকলৰ ভৱিষ্যতক লৈ পৰিয়ালৰ সদস্যসকল অধিক চিন্তিত। ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে, বিশেষকৈ বিবাহৰ বিষয়ে, পিতৃ-মাতৃয়ে বহু আগতে পৰিকল্পনা আৰম্ভ কৰে। তেওঁলোকে বিচাৰে যে তেওঁলোকৰ ছোৱালীৰ ভৱিষ্যত আৰ্থিকভাৱে সুৰক্ষিত হওক। যদি আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীৰ অৰ্থনৈতিক ভৱিষ্যতৰ বিষয়েও চিন্তিত, তেন্তে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাই আপোনাক এই দ্বিধাৰ পৰা বাহিৰ কৰিব পাৰে।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে এক চৰকাৰী আঁচনি যিটো বিশেষভাৱে কন্যাসকলৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ইয়াত, আপুনি বিনিয়োগৰ ওপৰত অধিক আগ্ৰহ লাভ কৰে, আপুনি কৰ ৰেহাইও লাভ কৰে। এইটো এটা সুৰক্ষিত বিনিয়োগ পৰিকল্পনা। এই পৰিকল্পনাত বিনিয়োগৰ বাবে কোনো বৃহৎ পৰিমাণৰ প্ৰয়োজন নাই। আপুনি ইয়াক ২৫০ টকাৰ বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

আপুনি কিমান সূত পাব
আপুনি এই আঁচনিত বিনিয়োগৰ ওপৰত ৭.৬% সূত লাভ কৰে। আপুনি ইয়াক ১০ বছৰ বয়সৰ পৰা খুলিব পাৰে আৰু ২১ বছৰ বয়সত, আপোনাৰ ছোৱালীয়ে টকা উলিয়াব পাৰে। এই আঁচনিত, আপোনাৰ ধন ৯ বছৰ ৪ মাহত দুগুণ হয়।

একাউণ্ট এটা ক'ত খুলিব?
সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ অধীনত, ডাকঘৰ বা বাণিজ্যিক শাখাৰ কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত শাখাত একাউণ্ট এটা খুলিব পাৰি। ২১ বছৰ বয়সত, কন্যাসকলে এই একাউণ্টৰ পৰা টকা উলিয়াব পাৰে। সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ অধীনত, বছৰি সৰ্বাধিক ১.৫ লাখ টকা লৈকে জমা কৰিব পাৰি। সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খোলাৰ পিছত, শিশুটোৰ বয়স ২১ বছৰ নোহোৱালৈকে বা ১৮ বছৰ বয়সৰ পিছত বিবাহ নোহোৱালৈকে ইয়াক অব্যাহত ৰাখিব পাৰি। প্ৰতিটো ঘৰুৱা পৰিয়ালত কেৱল ২ টা সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খুলিব পাৰি। ছোৱালী এজনীৰ বাবে কেৱল এটা একাউণ্ট খুলিব। যদি তিনিজনী ছোৱালী একেলগে জন্ম হয়, পৰিয়ালত তিনিটা একাউণ্ট খুলিব পাৰি। আপুনি ইয়াত সৰ্বাধিক ১৫ বছৰৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। তাৰ পিছত আপুনি বিনিয়োগ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই আৰু আপুনি পৰিপক্কতা লৈকে সূত লাভ কৰি থাকিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি