• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • সুখবৰ! সুকন্যা সমৃদ্ধি, পিপিএফৰ সহ এইসমূহ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয়ৰ শীঘ্ৰেই বৃদ্ধি হ’ব সুতৰ হাৰ!

সুখবৰ! সুকন্যা সমৃদ্ধি, পিপিএফৰ সহ এইসমূহ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয়ৰ শীঘ্ৰেই বৃদ্ধি হ’ব সুতৰ হাৰ!

Good News: যদি আপুনি পিপিএফ, সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা, কিষাণ বিকাশ পত্ৰ, এন এছ চি আদি সৰু সৰু সঞ্চয় আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে অধিক সুতৰ উপহাৰ পাবলৈ গৈ আছে। বৃদ্ধি পোৱা ৰেপো হাৰ আৰু ঋণৰ হাৰ বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰো বৃদ্ধি হ’ব পাৰে বুলি জল্পনা-কল্পনা চলিছে।

Good News: যদি আপুনি পিপিএফ, সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা, কিষাণ বিকাশ পত্ৰ, এন এছ চি আদি সৰু সৰু সঞ্চয় আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে অধিক সুতৰ উপহাৰ পাবলৈ গৈ আছে। বৃদ্ধি পোৱা ৰেপো হাৰ আৰু ঋণৰ হাৰ বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰো বৃদ্ধি হ’ব পাৰে বুলি জল্পনা-কল্পনা চলিছে।

Good News: যদি আপুনি পিপিএফ, সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা, কিষাণ বিকাশ পত্ৰ, এন এছ চি আদি সৰু সৰু সঞ্চয় আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে অধিক সুতৰ উপহাৰ পাবলৈ গৈ আছে। বৃদ্ধি পোৱা ৰেপো হাৰ আৰু ঋণৰ হাৰ বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰো বৃদ্ধি হ’ব পাৰে বুলি জল্পনা-কল্পনা চলিছে।

  • Share this:
নতুন দিল্লীঃ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিত বিনিয়োগ কৰা বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে এটা ভাল খবৰ। অহা মাহৰ পৰা আপুনি সুকন্যা সমৃদ্ধি, পি পি এফকে ধৰি ডাকঘৰৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ ওপৰত অধিক সুত লাভ কৰিব পাৰিব। অৰ্থনীতিবিদসকলে অনুমান কৰিছে যে ৰিজাৰ্ভ বেংকে ৰেপো হাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত চৰকাৰে সৰু সৰু সঞ্চয়ৰ সুতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। দীৰ্ঘদিন ধৰি সুতৰ হাৰ বৃদ্ধি হোৱা নাই আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰতি তিনিমাহৰ মূৰে মূৰে ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ পৰ্যালোচনা কৰে। যোৱা ২ বছৰ ধৰি সৰু সৰু সঞ্চয়ৰ সুতৰ হাৰত কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাই। মাৰ্চ মাহত অনুষ্ঠিত হোৱা পৰ্যালোচনাতো হাৰ অপৰিৱৰ্তিত ৰখা হৈছিল। ইয়াত আমি ডাকঘৰৰ সঞ্চয় আঁচনিসমূহৰ বৰ্তমানৰ সুতৰ হাৰৰ বিষয়ে কৈছো, যি চলিত বৰ্ষৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে আৰু এই মাহৰ শেষলৈকে অৰ্থাৎ ৩০ জুনলৈকে অব্যাহত থাকিব।



i. PPF: ৭.১%
ii. NSC : ৬.৮%
iii. সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাঃ ৭.৬%
iv. কিষাণ বিকাশ পত্ৰ: ৬.৯%
v. সঞ্চয় জমা: ৪%
vi. ১ বছৰৰ সময় জমা: ৫.৫%
vii. ২ বছৰৰ সময়সীমা জমা: ৫.৫%
viii. ৩ বছৰৰ সময় জমা: ৫.৫%
ix. ৫ বছৰৰ সময়সীমা জমা: ৬.৭%
x. ৫ বছৰৰ আৰ ডি: ৫.৮%
xi. ৫ বছৰৰ বাবে জ্যেষ্ঠ নাগৰিক চেভিংছ আঁচনি: ৭.৪%
xii. ৫ বছৰৰ মাহিলী আয়ৰ একাউণ্ট: ৬.৬%

ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ কিয় বৃদ্ধি হোৱাৰ আশা কৰা হৈছে?
দেশত বৃদ্ধি পোৱা মুদ্ৰাস্ফীতি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে মুদ্ৰানীতি সমিতিৰ দুখন বৈঠকত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ৯০ ভিত্তি পইণ্ট বৃদ্ধি কৰিছে। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল ঋণ লোৱাসকলে একাধিক ঋণৰ কাৰ্যকালৰ ওপৰত অধিক সুত দিব লাগিব। ইয়াৰ অৰ্থ এইটোও যে বিনিয়োগকাৰীয়ে উন্নত লাভ লাভ কৰিব পাৰিব। ৰেপো হাৰ বৃদ্ধিৰ বাবে বহুতো ৰাষ্ট্ৰীয়কৃত আৰু ব্যক্তিগত বেংকে এফ ডি আৰু আৰ ডি হাৰ বৃদ্ধি কৰিছে। এই কাৰণেই অহা মাহৰ পৰা চৰকাৰে পি পি এফ, এম আই এছ, এছ এছ ৱাইৰ দৰে সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত ল’ব পাৰে।



First published: