உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Earn Money | Business Ideas : ২ লাখ টকাৰে আৰম্ভ কৰক এইটো ব্যৱসায়, প্ৰতিমাহে লাভ পাব ১ লাখ টকাকৈ, চৰকাৰেও দিব ৪ লাখ

    Earn Money | Business Ideas : ২ লাখ টকাৰে আৰম্ভ কৰক এইটো ব্যৱসায়, প্ৰতিমাহে লাভ পাব ১ লাখ টকাকৈ, চৰকাৰেও দিব ৪ লাখ

    Earn Money | Business Ideas : মুঠ ৬ লাখ টকাৰ বিনিয়োগে প্ৰায় ৩০,০০০ কিলোগ্ৰাম উৎপাদন ক্ষমতা সৃষ্টি কৰিব পাৰি। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি ৬.০৫ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব।

    Earn Money | Business Ideas : মুঠ ৬ লাখ টকাৰ বিনিয়োগে প্ৰায় ৩০,০০০ কিলোগ্ৰাম উৎপাদন ক্ষমতা সৃষ্টি কৰিব পাৰি। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি ৬.০৫ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব।

    Earn Money | Business Ideas : মুঠ ৬ লাখ টকাৰ বিনিয়োগে প্ৰায় ৩০,০০০ কিলোগ্ৰাম উৎপাদন ক্ষমতা সৃষ্টি কৰিব পাৰি। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি ৬.০৫ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব।

    • Share this:
    আপুনি এই ব্যৱসায় (Business idea) আৰম্ভ কৰিবলৈ মোডী চৰকাৰৰ মুদ্ৰা আঁচনিৰ (Mudra Scheme) সুবিধা ল'ব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত আপুনি কম সূতৰ হাৰত ৪ লাখ টকাৰ ঋণ লাভ কৰিব। এই ব্যৱসায়টো হৈছে পাপড় বনোৱা ব্যৱসায় (Papad Making Business)। পাপড়ৰ ব্যৱসায় মাত্ৰ ২ লাখ টকাত আৰম্ভ কৰিব পাৰি। ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ নিগমে (National Small Industries Corporation, NSIC) ইয়াৰ বাবে এটা প্ৰকল্প প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ জৰিয়তে আপুনি মুদ্ৰা আঁচনিৰ (Mudra Scheme) অধীনত কম মূল্যত ৪ লাখ টকাৰ ঋণ লাভ কৰিব।

    এই ব্যৱসায়টোৰ বিষয়ে সকলো জানি লওক
    প্ৰকল্প  প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মুঠ ৬ লাখ টকাৰ বিনিয়োগে প্ৰায় ৩০,০০০ কিলোগ্ৰাম উৎপাদন ক্ষমতা সৃষ্টি কৰিব পাৰি। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি ৬.০৫ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব। মুঠ ব্যয়ত স্থিৰ মূলধন (Fixed Capital) আৰু কাৰ্যকৰী মূলধন (Workig Capital) ব্যয় অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।

    স্থিৰ মূলধনত কেইবাটাও ব্যয় অন্তৰ্ভুক্ত থাকে যেনে দুটা যন্ত্ৰ, পেকেজিং যন্ত্ৰ (Packaging Machhine)ৰ সঁজুলি। কাৰ্যকৰী মূলধনত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে কৰ্মচাৰীৰ তিনি মাহৰ দৰমহা, তিনি মাহত কেঁচা সামগ্ৰী আৰু উপযোগিতা সামগ্ৰীৰ ব্যয়। ইয়াত ভাড়া, বিদ্যুৎ, পানী, টেলিফোন বিলৰ দৰে ব্যয়ো অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।

    এই যন্ত্ৰবোৰ লাগিব
    পাপড় তৈয়াৰ কৰা ব্যৱসায় এটা আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাক চুইফ্টাৰ, দুটা মিক্সাৰ, প্লেটফৰ্ম বেলেন্স, বৈদ্যুতিকভাৱে পৰিচালিত অভেন, মাৰ্বল টেবুল টপ, চাকলা চিলিণ্ডাৰ, এলুমিনিয়ামৰ বাচন আৰু ৰেকৰ দৰে যন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

    ২৫০ বৰ্গফুট স্থানৰ প্ৰয়োজন
    পাপড় নিৰ্মাণ ব্যৱসায়টো কৰিবলৈ কমেও ২৫০ বৰ্গফুট স্থান লাগিব। যদি আপোনাৰ নিজৰ ঠাই নাই তেন্তে ইয়াক ভাড়াত ল'ব পাৰি। যাৰ বাবে আপুনি প্ৰতি মাহে কমেও ৫০০০ টকা ভাড়া পৰিশোধ কৰিব লাগিব। তিনিজন অদক্ষ শ্ৰমিক, দুজন দক্ষ শ্ৰমিক আৰু এজন চুপাৰভাইজাৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব। এই সকলোবোৰৰ দৰমহাৰ বাবে ২৫,০০০ টকা ব্যয় হ'ব যিটো কাৰ্যকৰী মূলধনত যোগ কৰা হৈছে।

    নিজে বিনিয়োগ কৰিব লগা ২ লাখ টকা
    মুঠ ৬ লাখ টকাৰ মূলধনৰ ভিতৰত আপুনি আপোনাৰ পৰা ২ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। চৰকাৰৰ মুদ্ৰা আঁচনিৰ অধীনত আপুনি ৪ লাখ টকাৰ ঋণ লাভ কৰিব। ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী মুদ্ৰা যোজনাৰ অধীনত যিকোনো বেংকত আবেদন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে কোনো প্ৰচেছিং মাচুল বা গেৰাণ্টি মাচুলৰ প্ৰয়োজন নাই। ঋণৰ পৰিমাণ ৫ বছৰত ঘূৰাই দিব পাৰি।

    উপাৰ্জন কিমান হ'ব
    সামগ্ৰীটো তৈয়াৰ কৰাৰ পিছত ইয়াক বৃহৎ পৰিমাণে বিক্ৰী কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে, সৰু গ্ৰোচাৰী দোকান আৰু চুপাৰমাৰ্কেট আৰু ডাঙৰ ৰিটেইলাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি ইয়াৰ বিক্ৰী বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। অনুমান কৰা হৈছে যে পাপড়ৰ ব্যৱসায়ত লাভ বিনিয়োগৰ পৰিমাণৰ এক-পঞ্চমাংশ। যদি আপুনি ৫ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰে আপুনি প্ৰতি মাহে ১ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পৰা আপোনাৰ লাভ৩৫-৪৫ হাজাৰ টকালৈকে হ'ব পাৰে।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: