• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Money: জীয়ৰীৰ নামত চৰকাৰী বেংকত খোলক ২৫০ টকাত একাউণ্ট ! বিয়ালৈ পাব ১৫ লাখ টকা, জানক কেনেকৈ ?

Money: জীয়ৰীৰ নামত চৰকাৰী বেংকত খোলক ২৫০ টকাত একাউণ্ট ! বিয়ালৈ পাব ১৫ লাখ টকা, জানক কেনেকৈ ?

Sukanya Samriddhi Yojana আঁচনিয়ে কেৱল আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যতেই সুৰক্ষিত নকৰে লগতে এই বিনিয়োগ আঁচনিত ধন বিনিয়োগ কৰি আয়কৰ ৰাহিৰ ক্ষেত্ৰতো সহায়ক হিচাপে কাম কৰে। প্ৰতিদিনে ১ টকা ৰাহি কৰিও আপুনি এই আঁচনিৰ লাভালাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব।

Sukanya Samriddhi Yojana আঁচনিয়ে কেৱল আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যতেই সুৰক্ষিত নকৰে লগতে এই বিনিয়োগ আঁচনিত ধন বিনিয়োগ কৰি আয়কৰ ৰাহিৰ ক্ষেত্ৰতো সহায়ক হিচাপে কাম কৰে। প্ৰতিদিনে ১ টকা ৰাহি কৰিও আপুনি এই আঁচনিৰ লাভালাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব।

Sukanya Samriddhi Yojana আঁচনিয়ে কেৱল আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যতেই সুৰক্ষিত নকৰে লগতে এই বিনিয়োগ আঁচনিত ধন বিনিয়োগ কৰি আয়কৰ ৰাহিৰ ক্ষেত্ৰতো সহায়ক হিচাপে কাম কৰে। প্ৰতিদিনে ১ টকা ৰাহি কৰিও আপুনি এই আঁচনিৰ লাভালাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব।

  • Share this:
যদি আপুনি বিনিয়োগ (Investment Planning) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে তেন্তে আপোনাৰ বাবে বিনিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত আছে এক অতি লাভজনক যোজনা বা আঁচনি। যিখন চৰকাৰী আঁচনিৰ জৰিয়তে আপুনি অতি কম পৰিমাণৰ ধন বিনিয়োগ কৰি ম্যাদপূৰ্তি সময়ত লাভ কৰিব পাৰে বৃহৎ পৰিমাণৰ ধন। এই চৰকাৰী আঁচনিখনৰ নাম হৈছে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা (Sukanya Samriddhi Yojana) অৰ্থাৎ এছ.এছ.ৱাই। এইখন বিশেষ আঁচনিয়ে কেৱল আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যতেই সুৰক্ষিত নকৰে লগতে এই বিনিয়োগ আঁচনিত ধন বিনিয়োগ কৰি আয়কৰ ৰাহিৰ ক্ষেত্ৰতো সহায়ক হিচাপে কাম কৰে। প্ৰতিদিনে ১ টকা ৰাহি কৰিও আপুনি এই আঁচনিৰ লাভালাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব। গতিকে এই আঁচনিখনৰ বিষয়ে এই প্ৰতিবেদনৰ জৰিয়তে সবিশেষ জানো আহক।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা কি ?

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা (SSY) হৈছে কন্যাসকলৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এক সৰু সঞ্চয় আঁচনি যিখন আঁচনি বেটি বচাও বেটি পঢ়াওৰ অধীনত আৰম্ভ কৰা হৈছে। ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সুতৰ হাৰ প্ৰদান কৰা আঁচনিয়ে হৈছে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা।

ইমান টকাৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰিব বিনিয়োগ

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত মাত্ৰ ২৫০ টকাৰে একাউণ্ট খুলিব পাৰি। অৰ্থাৎ, আপুনি প্ৰতিদিনে ১ টকা ৰাহি কৰিলেও, আপুনি এই আঁচনিখন লাভ কৰিব পাৰে। এটা বিত্তীয় বৰ্ষত কমেও ২৫০ টকা জমা কৰিব লাগিব। এটা বিত্তীয় বৰ্ষত এবাৰতে বা বহুবাৰ এছএছৱাই একাউণ্টত ১.৫ লাখ টকাতকৈ অধিক জমা কৰিব নোৱাৰি।

কিমান টকা সুত লাভ কৰিব ?

বৰ্তমান আয়কৰ ৰেহাইৰ সৈতে থকা এছএছৱাইত (Sukanya Samriddhi Account) ৭.৬ শতাংশ হাৰত সুত পৰিশোধ কৰা হয়। পূৰ্বে ৯.২ শতাংশলৈকে সুত প্ৰদান কৰা হৈছিল। ৮ বছৰ বয়সৰ পিছত কন্যাৰ উচ্চ শিক্ষাৰ ব্যয়ৰ বাবে এই আঁচনিৰ অধীনত ৫০ শতাংশলৈকে ধন উলিয়াব পাৰি।

মেচিউৰিটিত লাভ কৰিব ১৫ লাখতকৈ অধিক

ধৰি লওক আপুনি এই আঁচনিখনত প্ৰতি মাহে ৩০০০ টকা বিনিয়োগ কৰে অৰ্থাৎ এবছৰত ৩৬,০০০ টকা। আপুনি ১৪ বছৰৰ পিছত ৭.৬ শতাংশ বাৰ্ষিক কম্পাউণ্ডিঙত ৯,১১,৫৭৪ টকা লাভ কৰিব। পৰিমাণটো ২১ বছৰৰ বাবে অৰ্থাৎ মেচিউৰিটিৰ সময়ত প্ৰায় ১৫,২২,২২১ টকা হ'ব। উল্লেখ্য যে, একে সময়তে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত ৭.৬ শতাংশ হাৰত সুত পৰিশোধ কৰা হৈছিল, যি আয়কৰ ৰেহাইৰ সৈতে আছে।

একাউণ্ট এটা কেনেদৰে খুলিব?

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ অধীনত একাউণ্টটো কোনো ডাকঘৰ বা বাণিজ্যিক শাখাৰ এটা কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত শাখাত খুলিব পাৰি। এই আঁচনিৰ অধীনত কন্যা সন্তানৰ জন্মৰ ১০ বছৰ পূৰ্বে কমেও ২৫০ টকা জমা ৰাখি একাউণ্টটো খুলিব পাৰি। চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ অধীনত সৰ্বাধিক ১.৫ লাখ টকা জমা কৰিব পাৰি। উল্লেখ্য যে, সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ একাউণ্ট খোলাৰ পিছত ইয়াক ২১ বছৰ বয়সলৈকে বা ১৮ বছৰ বয়সৰ পিছত বিয়া নোহোৱালৈকে চলাব পাৰি।
Published by:Kokil Sarma
First published: