• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • SBI Bank : যদি আপোনাৰ মোবাইলত OTP নাহে, তেন্তে কি কৰিব ? ইয়াতেই জানি লওক সকলো...

SBI Bank : যদি আপোনাৰ মোবাইলত OTP নাহে, তেন্তে কি কৰিব ? ইয়াতেই জানি লওক সকলো...

৪) নতুন চেক বুক চাৰ্জ

ইয়াৰ বাহিৰে চেকবুকৰ চাৰ্জৰ ক্ষেত্ৰতো পৰিৱৰ্তন কৰা হৈছে। SBI BSBD একাউণ্ট হোল্ডাৰ্ছে এটা বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ পেজৰ চেকবুক ফ্ৰিতে পায়। অৱশ্যে ফ্ৰি চেক বুকৰ পিছত এতিয়া BSBD একাউণ্ট হোল্ডাৰ্ছে ১০ পেজৰ চেকবুকৰ কাৰণে ৪০টকা আৰু GST ভৰিব লাগিব। সেইদৰে ২৫ পেজৰ চেকবুকৰ কাৰণে ৭৫টকা আৰু GST দিব লাগিব। ইয়াৰ বাহিৰে যদি কোনোবা একাউণ্ট হোল্ডাৰে ইমাৰজেন্সীৰ সময়ত ১০পেজৰ চেকবুক বিচাৰে তেতিয়া তেওঁ ৫০টকা আৰু GST আদায় দিব লাগিব। আনহাতে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকক ইয়াৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হৈছে।

৪) নতুন চেক বুক চাৰ্জ ইয়াৰ বাহিৰে চেকবুকৰ চাৰ্জৰ ক্ষেত্ৰতো পৰিৱৰ্তন কৰা হৈছে। SBI BSBD একাউণ্ট হোল্ডাৰ্ছে এটা বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ পেজৰ চেকবুক ফ্ৰিতে পায়। অৱশ্যে ফ্ৰি চেক বুকৰ পিছত এতিয়া BSBD একাউণ্ট হোল্ডাৰ্ছে ১০ পেজৰ চেকবুকৰ কাৰণে ৪০টকা আৰু GST ভৰিব লাগিব। সেইদৰে ২৫ পেজৰ চেকবুকৰ কাৰণে ৭৫টকা আৰু GST দিব লাগিব। ইয়াৰ বাহিৰে যদি কোনোবা একাউণ্ট হোল্ডাৰে ইমাৰজেন্সীৰ সময়ত ১০পেজৰ চেকবুক বিচাৰে তেতিয়া তেওঁ ৫০টকা আৰু GST আদায় দিব লাগিব। আনহাতে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকক ইয়াৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হৈছে।

কেতিয়াবা গ্ৰাহকৰ OTP সমস্যা হয়। য'ত বেঙ্কে প্ৰেৰণ কৰা অ'টিপি গ্ৰাহকৰ(Customer) ম'বাইলত প্ৰাপ্ত নহয়। যাৰ বাবে গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ একাউণ্ট অনলাইনত(Online) প্ৰৱেশ কৰিবলৈ বা কোনো লেনদেন কৰিবলৈ সক্ষম নহয়।

  • Share this:
দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকে ইয়াৰ গ্ৰাহকৰ সুবিধাৰ বাবে অনলাইন বেংকিঙৰ লগতে অনলাইন একাউণ্ট খোলাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। ফলস্বৰূপে, কৰ্মৰত লোকসকলে তেওঁলোকৰ বেছিভাগ কাম অনলাইন বেঙ্কিঙৰ জৰিয়তে সম্পূৰ্ণ কৰে। কেতিয়াবা গ্ৰাহকৰ OTP সমস্যা হয়। য'ত বেঙ্কে প্ৰেৰণ কৰা অ'টিপি গ্ৰাহকৰ(Customer) ম'বাইলত প্ৰাপ্ত নহয়। যাৰ বাবে গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ একাউণ্ট অনলাইনত(Online) প্ৰৱেশ কৰিবলৈ বা কোনো লেনদেন কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। যদি আপোনাৰ সৈতে এনে সমস্যা ঘটিছে, আমি আপোনাক এই সমস্যাটোৰ নিৰ্ণয়ৰ বিষয়ে ক'ম। ইয়াৰ বিষয়ে জানো আহক।

অ'টিপি অবিহনে এইটো কঠিন হ'ব পাৰে – গ্ৰাহকক অনলাইন লেনদেনৰ বাবে ওটিপিৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ উপৰিও, আন বহুতো কামৰ বাবেও ওটিপিৰ প্ৰয়োজন। যদি অ'টিপি আপোনাৰ ম'বাইললৈ অহা নাই, আপুনি ইয়াক সোনকালে ঠিক কৰা উচিত। কাৰণ কেতিয়াবা চাইবাৰ অপৰাধীয়ে চিম ক্লোন কৰে আৰু অ'টিপি তেওঁলোকৰ ম'বাইলত উপনীত হয়। যাতে তেওঁলোকে সহজে আপোনাৰ একাউণ্ট ক্লিয়াৰ কৰিব পাৰে।

টুইটাৰৰ জৰিয়তে সহায় বিচাৰিব পাৰে – যদি আপোনাৰ ওচৰলৈ অ'টিপি অহা নাই। গতিকে আপুনি এছবিপিই টেগ কৰিব পাৰে আৰু টুইট কৰিব পাৰে। য'ত আপুনি বেঙ্কৰ পৰা সঁহাৰি পাব আৰু লগতে এছ.বি.আই. ও.টি.পি. অভিযোগৰ সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটোৱে আপোনাক ক'ব।

ওটিপিৰ অভিযোগ কেনেদৰে কৰিব?

ভাৰতীয় ষ্টেট বেঙ্কে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, নেটৱৰ্কৰ বাবে ওটিপি কেতিয়াবা উপলব্ধ নহয়। অৱশ্যে, যদি আপুনি ভাবে যে এই সমস্যাটো নেটৱৰ্কৰ বাবে নহয়, আপুনি ইয়াৰ বিষয়ে অভিযোগ কৰিব পাৰে। বেঙ্কৰ তথ্য অনুসৰি, গ্ৰাহক https://crcf.sbi.co.in/ccf/ under Existing Customer – MSME/ Agri/ Other Grievance under category Technology: Internet Banking // Online SMS Alerts // Internet Banking: High-security password (OTP related category) জৰিয়তে অভিযোগ কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: