• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • New Labour Law: দৰমহা, ফাইনেল ছেটেলমেণ্ট, লীভ এনকেচমেণ্টৰ নতুন শ্ৰম আইন অনুসৰি সলনি হ’ব নিয়ম; চাওক কেনেকৈ

New Labour Law: দৰমহা, ফাইনেল ছেটেলমেণ্ট, লীভ এনকেচমেণ্টৰ নতুন শ্ৰম আইন অনুসৰি সলনি হ’ব নিয়ম; চাওক কেনেকৈ

New Labour Codes: নতুন শ্ৰম সংহিতাত নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে যে যিজন কৰ্মচাৰীয়ে পদত্যাগ, চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত বা চাকৰিৰ পৰা অব্যাহতি দিয়াকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত কোম্পানীটোৰ পৰা পৃথক হৈ আছে, তেওঁক কামৰ পৰা ওলাই অহাৰ দুটা কৰ্মদিনৰ ভিতৰত দৰমহা আৰু প্ৰাপ্যধন দিব লাগিব।

New Labour Codes: নতুন শ্ৰম সংহিতাত নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে যে যিজন কৰ্মচাৰীয়ে পদত্যাগ, চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত বা চাকৰিৰ পৰা অব্যাহতি দিয়াকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত কোম্পানীটোৰ পৰা পৃথক হৈ আছে, তেওঁক কামৰ পৰা ওলাই অহাৰ দুটা কৰ্মদিনৰ ভিতৰত দৰমহা আৰু প্ৰাপ্যধন দিব লাগিব।

New Labour Codes: নতুন শ্ৰম সংহিতাত নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে যে যিজন কৰ্মচাৰীয়ে পদত্যাগ, চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত বা চাকৰিৰ পৰা অব্যাহতি দিয়াকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত কোম্পানীটোৰ পৰা পৃথক হৈ আছে, তেওঁক কামৰ পৰা ওলাই অহাৰ দুটা কৰ্মদিনৰ ভিতৰত দৰমহা আৰু প্ৰাপ্যধন দিব লাগিব।

  • Share this:
কৰ্মক্ষেত্ৰত এজন কৰ্মচাৰীৰ মংগল উন্নত কৰাৰ লক্ষ্যৰে সংশোধিত শ্ৰম আইন (New Labour Law)ৰ অধীনত কেন্দ্ৰই অতি সোনকালে চাৰিটা নতুন শ্ৰম সংহিতা (four new labour codes) কাৰ্যকৰী কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। এবাৰ কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত নতুন শ্ৰম সংহিতাসমূহে কৰ্মচাৰী আৰু তেওঁলোকৰ নিয়োগকৰ্তাৰ মাজত যুগ যুগ ধৰি চলি অহা সম্পৰ্ক নিৰ্ধাৰণ কৰা নিয়মসমূহ পুনৰ সংশোধন কৰাৰ আশা কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে চাৰিটা নতুন শ্ৰম সংহিতাৰ ডিজাইনৰ কাম কৰি আহিছে, যাৰ অধীনত এজন কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা, ছুটীৰ নগদ ধন, বাৰ্ষিক ছুটী ( salary, leave encashment, annual leaves, and final settlement), যদি কোনো কৰ্মচাৰীয়ে কোম্পানী এৰি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয় তেন্তে চূড়ান্ত নিষ্পত্তিৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন হ’ব।

নতুন শ্ৰমিক আইন অনুসৰি কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাৰ পৰিৱৰ্তন
শ্ৰম সংহিতাসমূহৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ হ’ল ইয়াত মজুৰিৰ নতুন সংজ্ঞা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, যাৰ অধীনত টেক হোম দৰমহা আৰু পিএফ (take home salary and PF)ৰ বৰঙণিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰিব। “একেকৰণৰ উদ্দেশ্যেৰে মজুৰিৰ নতুন সংজ্ঞা প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে। এইটো এটা জটিল পৰিৱৰ্তন যিহেতু ই বোনাছ, গ্ৰেচুইটি, আৰু প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড আৰু কৰ্মচাৰীৰ ৰাজ্যিক বীমা (bonus, gratuity, provident funds, state insurance)ৰ দিশত বৰঙণিৰ দৰে কেইবাটাও বিধিগত পে-আউটত প্ৰভাৱ পেলাব,” ইণ্ডাছল’ৰ অংশীদাৰ বৈভৱ ভৰদ্বাজে কয়।

নতুন সংহিতাসমূহৰ বিধান অনুসৰি কৰ্মচাৰীজনৰ মূল দৰমহা (basic salary) হ’ব লাগিব মুঠ দৰমহাৰ ৫০ শতাংশ। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ব যে কৰ্মচাৰী আৰু নিয়োগকৰ্তাৰ পি এফ বৰঙণি বৃদ্ধি পাব যদিও কিছুমান কৰ্মচাৰীৰ বাবে টেক হোম দৰমহা হ্ৰাস পাব, বিশেষকৈ ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠানত কাম কৰাসকলৰ বাবে। অৱসৰৰ পিছত লাভ কৰা ধনৰ লগতে গ্ৰেচুইটিৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি পাব নতুন খচৰা নিয়মৰ বিধান অনুসৰি।

নতুন শ্ৰমিক আইন অনুসৰি লীভ এনকেছমেণ্ট 
দৰমহাৰ গাঁথনি আৰু মজুৰিৰ উপৰিও কেন্দ্ৰই কৰ্মচাৰীসকলৰ ছুটী নীতি ( leave policy of employees)ক যুক্তিসংগত কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে, য’ত এনে এটা ব্যৱস্থা আছে য’ত শ্ৰমিকে বছৰি তেওঁলোকৰ অব্যৱহৃত ছুটীৰ বিনিময়ত নগদ ধন লাভ (leave encashment) কৰিব পাৰে। বৰ্তমান কোম্পানীৰ পৰা পৃথক হোৱাৰ পিছতহে ছুটী এনকেচমেণ্ট কৰিব পাৰিব।

ভৰদ্বাজে কয়, “কৰ্মচাৰীসকলৰ কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ শেষত অব্যৱহৃত বাৰ্ষিক ছুটসমূহত নগদ ধন সংগ্ৰহ কৰাৰ নমনীয়তা আছে কৰ্মচাৰীৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা যিহেতু তেওঁলোকে সঠিকভাৱে উপাৰ্জন কৰা ছুটিসমূহ নগদ কৰা হ’ব আৰু কেৰী-ফৰৱাৰ্ড প্ৰাপ্যতাতকৈ অধিক হ’লে জব্দ কৰাৰ প্ৰয়োজন নহ’ব,” তেওঁ লগতে কয়।

নতুন শ্ৰমিক আইন অনুসৰি মজুৰিৰ চূড়ান্ত নিষ্পত্তি
নতুন শ্ৰম সংহিতাত নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে যে যিজন কৰ্মচাৰীয়ে পদত্যাগ, চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত বা চাকৰিৰ পৰা অব্যাহতি দিয়াকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত কোম্পানীটোৰ পৰা পৃথক হৈ আছে, তেওঁক কামৰ পৰা ওলাই অহাৰ দুটা কৰ্মদিনৰ ভিতৰত দৰমহা আৰু প্ৰাপ্যধন দিব লাগিব। এই মুহূৰ্তত বহু ৰাজ্যই দুটা কৰ্মদিনৰ এই সময়সীমা নিৰ্ধাৰণৰ বাবে বাধ্যতামূলক কৰা নাই। বৰ্তমান নিয়োগকৰ্তাসকলে সম্পূৰ্ণ আৰু চূড়ান্ত নিষ্পত্তি (full and final settlement)ৰ বাবে কৰ্মচাৰীজনক দিবলগীয়া স্থূল পৰিমাণ গণনা কৰিবলৈ প্ৰায় এমাহৰ পৰা দুমাহ সময় লয়। কিন্তু নতুন শ্ৰম আইনখনে এই সময়সীমাক ভয়ংকৰভাৱে দুটা কৰ্মদিনলৈ হ্ৰাস কৰাৰ চেষ্টা কৰিছে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: