• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • RSS | Amazon: আমাজন হৈছে ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী ২.০! RSSৰ পত্ৰিকাৰ প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে এই কথা...

RSS | Amazon: আমাজন হৈছে ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী ২.০! RSSৰ পত্ৰিকাৰ প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে এই কথা...

RSS সাপ্তাহিক 'পঞ্চজন্য' (Panchjanya)ত ই-কমাৰ্চ (E-commerce) কোম্পানী আমাজন (Amazon)ক এতিয়া 'ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী 2.0' (East India Company 2.0) বুলি কোৱা হয়। ই লগতে কয় যে আমাজনে ভাৰতত ইয়াৰ ব্যৱসায়ৰ সুবিধাৰ বাবে কোটি কোটি টকা উৎকোচ দিছে !

RSS সাপ্তাহিক 'পঞ্চজন্য' (Panchjanya)ত ই-কমাৰ্চ (E-commerce) কোম্পানী আমাজন (Amazon)ক এতিয়া 'ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী 2.0' (East India Company 2.0) বুলি কোৱা হয়। ই লগতে কয় যে আমাজনে ভাৰতত ইয়াৰ ব্যৱসায়ৰ সুবিধাৰ বাবে কোটি কোটি টকা উৎকোচ দিছে !

RSS সাপ্তাহিক 'পঞ্চজন্য' (Panchjanya)ত ই-কমাৰ্চ (E-commerce) কোম্পানী আমাজন (Amazon)ক এতিয়া 'ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী 2.0' (East India Company 2.0) বুলি কোৱা হয়। ই লগতে কয় যে আমাজনে ভাৰতত ইয়াৰ ব্যৱসায়ৰ সুবিধাৰ বাবে কোটি কোটি টকা উৎকোচ দিছে !

  • Share this:
RSS সাপ্তাহিক 'পঞ্চজন্য' (Panchjanya)ত ই-কমাৰ্চ (E-commerce) কোম্পানী আমাজন (Amazon)ক এতিয়া 'ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী 2.0' (East India Company 2.0) বুলি কোৱা হয়। ই লগতে কয় যে আমাজনে ভাৰতত ইয়াৰ ব্যৱসায়ৰ সুবিধাৰ বাবে কোটি কোটি টকা উৎকোচ দিছে ! এই আলোচনীখনৰ ৩ অক্টোবৰৰ সংস্কৰণৰ কভাৰ ষ্ট'ৰীত আমাজনৰ ক্ষেত্ৰতো একেধৰণৰ উল্লেখ আছে৷ কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই, কভাৰ ষ্ট'ৰীৰ বিষয়টো এনেকুৱা যে আলোচনা ইতিমধ্যে আৰম্ভ হৈছে৷

আলোচনীখনৰ কভাৰ ষ্ট'ৰী 'ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী ২.০'ৰ শিৰোনামৰ ভিতৰত কি উল্লেখ কৰিব পাৰি সেয়া অনুমান কৰা কঠিন নহয়৷ আমাজনেও ১৮ শতিকাত ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে ভাৰত দখল কৰিবলৈ কৰা কামৰ দৰে একে দিশত আগবাঢ়িছে৷ আৰ এছ এছ পত্ৰিকাৰ এক প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে৷ ই দাবী কৰে যে আমাজনে ভাৰতীয় বজাৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিব বিচৰা যিকোনো কাম কৰিব পাৰে৷ইয়াৰ উপৰিও, এমাজনৰ অ'টিটি প্লেটফৰ্ম প্ৰাইম ভিডিঅ'ত পঞ্চল্য আলোচনীৰ মন্তব্য, য'ত ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ বিৰোধী ছিৰিজ আৰু চলচ্চিত্ৰ আছে।

পঞ্চজন্যৰ প্ৰতিবেদনত এইটোও দাবী কৰা হৈছে যে আমাজনে ইয়াৰ বহুতো 'প্ৰক্সি কোম্পানী' সৃষ্টি কৰিছে আৰু বাতৰি আছে যে আমাজনে নিজৰ বাবে নীতি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ বিভিন্ন ঠাইত কোটি কোটি টকা উৎকোচ দিছে।

আমাজনে (Amazon) যোৱা দুবছৰত আইনী মাচুলৰ নামত ৮৫৪৬ টকা উৎকোচ দিছে। কংগ্ৰেছেও শেহতীয়াকৈ এনে ধৰণৰ চাঞ্চল্যকৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। দলৰ মুখপাত্ৰ ৰণদীপ সিং সুৰজেৱালাই কেইদিনমান আগতে এই অভিযোগ সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক কেইবাটাও প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰি তেওঁৰ উত্তৰ বিচাৰিছিল।

কংগ্ৰেছে প্ৰশ্ন কৰিছে কোন বিষয়া আৰু নেতাক ৮৫৪৬ কোটি টকাৰ এই উৎকোচ দিয়া হৈছে? লগতে সুধিছিল যে আমাজন (Amazon)ৰ দৰে ই-কমাৰ্চ কোম্পানীবোৰক ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ী আৰু ঔদ্যোগিক কোম্পানীবোৰৰ স্বাৰ্থ কঢ়িয়াই একচেটিয়া বজাৰ দখল কৰিবলৈ অনুমতি দিবলৈ আইন সংশোধন কৰিবলৈ উৎকোচ দিয়া হৈছিল নেকি! কংগ্ৰেছে এইটোও দাবী কৰিছে যে উৎকোচ দিয়া ছয়টা আমাজন কোম্পানীৰ নাম ৰাজহুৱা কৰা হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: